پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
ثمرات معنوی و مادی روزه

ثمرات معنوی و مادی روزه

روزه از جمله اعمال عبادی است که در تمام ادیان الهی با روش های مختلفی وجود دارد و از ارکان اصلی ادیان به شمار می آید. روزه در واقع عنایت خاصی است که خداوند به روزه دار دارد و آنرا به بندگان خود سفارش کرده تا در سایه آن، بتوانند با رهانیدن خود از دام های شیطان، خود را در مسیر انبیا و ائمه(ع) قرار دهند و از هرگونه فساد و بیماری نیز مصون بمانند.

نویسنده: حجت الاسلام مجتبی صبوری

واقعيت تلخ (حرمتی که نگه داشته نشد)

واقعيت تلخ (حرمتی که نگه داشته نشد)

با رحلت پيامبر(ص) طوفان‏هاى تازه‏اى از حوادث پيچيده و بحرانى وزيدن گرفت؛ احقاد و كينه‏هاى بدر، خيبر و حنين كه در عصر پيامبر(ص) در زير خاكستر پنهان بود آشكار گشت؛ احزاب منافقين به جنب و جوش افتادند تا هم از اسلام انتقام بگيرند و هم از خاندان پيامبر(ص)؛ و فاطمه زهرا(س) در مركز اين دايره بود كه تيرهاى زهرآگين دشمنان از هر سو به سوى آن پرتاب مى‏ شد.

نویسنده: حجت الاسلام مهدی شبان

تماس تصویری و آسیب های پیش رو

تماس تصویری و آسیب های پیش رو

نگرانی واقعی در مورد سرویس تماس تصویری این است که آیا حریم خصوصی خانواده ها به خصوص بانوان در امان است یا مورد خدشه و دستبرد قرار می گیرد؟ در مورد کنترل تماس تصویری فرضهایی مطرح می شود که شرکت های سازنده آن را به عنوان پیوست فرهنگی تلقی می کنند در حالی که با اندکی تامل، نادرستی این فرضیه ها روشن می شود.

نویسنده: حجت الاسلام محمّد حسین شفیعی

آيا روزه‌دار مى‌تواند آب بنوشد؟ (حکم نوشیدن آب برای روزه دار)

آيا روزه‌دار مى‌تواند آب بنوشد؟ (حکم نوشیدن آب برای روزه دار)

هر چند باطل شدن روزه بر اثر نوشيدن آب، يك يا چند بار در روز (هر چند از باب ضرورت باشد) شبيه ضروريات دين است كه هر مسلمانى اعم از خواص يا عوام آن را درك مى‌كنند و قضاى روزه را حتى در مورد ناچارى لازم مى‌شمرند ولى اصرار جمعى از عزيزان سبب شد كه توضيحات بيشترى درباره ادله فقهى به صورت واضح و شفاف داده شود.

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمين ابوالقاسم عليان‌نژادى

کنکاشی در حکم و فلسفه روزه مسافر

کنکاشی در حکم و فلسفه روزه مسافر

حکم روزه مسافر چیست؟ روزه مسافر صحیح است یا باطل؟ چرا حکم روزه در سفر با حکم آن در حضر متفاوت است؟ فلسفه حکم به بطلان روزه در سفر چیست؟ آیا می توان مشقّت و سختی سفر را فلسفه احکام مسافر دانست؟ با این فرض، آیا امروزه که سفرها همراه با آسایش و راحتی است این احکام همچنان پابر جاست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات، لازم است «روزه مسافر» از دو جهت مورد بررسی قرار گیرد. از حیث حکم، و از جهت فلسفه آن.

نویسنده: حجت الاسلام حسین الادری

گُمان تناقُض در قُرآن

گُمان تناقُض در قُرآن

مدّتی است که در برخی از سایت های معلوم الحال اینترنتی، مطلبی به عنوان «شصت مورد از دشواری ها و تناقضات قرآن» به چشم می خورد. عدّه ای نیز ـ به شکل سازمان یافته ـ، این مطلب را به طور انبوه به ایمیل کاربران ایرانی ارسال می کنند. شبکه های ماهواره ای خاصّی نیز در جهت تضعیف ایمان و باور مسلمانان، به شبهه پراکنی در این باره مشغولند. ما در این نوشتار به بررسی توهّماتی می پردازیم که عدّه ای تصوّر می کنند با نشر آنها می توانند، چیزی از وحیانی بودن، قداست و حقّانیّت «قرآن» بکاهند.

نویسنده: حجت الاسلام حسین الادری

عناوین احادیث

عناوین احادیث

جزوه حاضر، که چکيده اي است از معرفي عناوين احاديث، مي تواند در هنگام مطالعه متون استدلالي فقهي و شناخت احاديث و بررسي رجال آنها مورد استفاده قرار گرفته و کار را آسان کند.

نویسنده: حجه الاسلام و المسلمین سید محمد جواد بنی سعید

نمی خواهم مقلد باشم !

نمی خواهم مقلد باشم !

یک مجتهد که در رساله عملیه، حلال و حرام را می نویسد چه کار می کند؟ از کجا این احکام را در می آورد؟ اصلا مجتهد چه صیغه ای است؟ مگر ما عقل نداریم؟ تقلید کاری است دون شأن انسان! هر انسانی باید با اندیشه خود دین و فرهنگ و آداب و سنت ها را بشناسد و به آن عمل کند. تقلید یعنی چه؟! تازه به فرض که پذیرفتیم به مجتهد نیاز است، مگر حکم خدا معلوم نیست؛ یکبار بنشینید یک جلد نه، ده جلد رساله بنویسید؛ بعد جمع کنید این بساط را! هر کسی خواست حکم را از رساله در می آورد و می خواند، والسلام!!!

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین سید محمد جواد بنی سعید لنگرودی

لعن و سب در نگاه اسلام

لعن و سب در نگاه اسلام

سب و شتم و لعن به عنوان مصداقی تام از بغض از همان ابتدای زندگی بشر در بین مردم شایع بوده است و عده ای برای نشان دادن بغض و کینه خود نسبت به جریان و یا اشخاصی، به آن مبادرت می ورزیدند. با نزول دین مبین اسلام نیز همچنان این امر بین مسلمانان رایج بود و برخی برای نشان دادن بیزاری و نفرت خود به عملکرد برخی افراد دیگر به سب و لعن می پرداختند که لازم است نظر اسلام را در این زمینه جویا شویم.

نویسنده: حجت الاسلام مجتبی صبوری

عدم تصریح به نام ائمه(ع) در قرآن

عدم تصریح به نام ائمه(ع) در قرآن

برخی از اهل سنّت یا وهابیان بدون توجّه به مسائلی که در قرآن نیامده با طرح این مساله که: چرا نام حضرت علی(ع) در قرآن نیامده؟ سعی دارند از این مساله، بر ردّ ادعای شیعه بر ولایت ایشان استفاده کنند. سعی ما در این مقاله ردّ این ادعاها و شرح و بیانی در اطراف این مسائل می باشد.

نویسنده: حجت الاسلام محمد عباسی سراب

حديث دوات و قلم (مسائل سؤال برانگيز در تاريخ اسلام)

حديث دوات و قلم (مسائل سؤال برانگيز در تاريخ اسلام)

اين حديث در صحيح بخارى و صحيح مسلم که از معتبرترين کتب روائى اهل سنت است آمده . مطابق اين روايت، وقتی پیامبر(ص) درخواست دوات وقلم کرد تا مطلبی بگوید تا مسلمانان گمراه نشوند. در حضور آن حضرت نزاع و درگيرى شد برخى گفتند: قلم و دوات را حاضر کنيد و برخى گفتند نيازى نيست حتی برخی در این میان به پیامبر(ص) توهین کردند. لذا پیامبر فرمود از نزد من برخیزید و مرا به حال خودم واگذاريد.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین سعيد داوودي

فلسفه تنصيف ديه زنان

فلسفه تنصيف ديه زنان

ديه زنان تا يک سوّم ديه کامل بامردان برابر و مساوى است، و از يک سوّم به بالا نصف مى شود. اين مطلب ازنظر روايات اسلامى و فقهاء و دانشمندان همه فرقه هاى اسلامى مورد اتّفاق و اجماع است.اين حکم الهى فلسفه روشنى دارد که به طور خلاصه عبارت است از اين که خلأ اقتصادى ناشى از فقدان مرد در خانواده و اجتماع، بيش از خلأ فقدان زنان است، به همين جهت ديه مردان دو برابر ديه زنان است.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم عليان نژادى

رفتارشناسى خليفه دوم (مسائل سؤال برانگيز در تاريخ اسلام)

رفتارشناسى خليفه دوم (مسائل سؤال برانگيز در تاريخ اسلام)

از مسائلى که همواره ذهن جوانان حقيقت جو و پژوهشگران منصف را به خود مشغول داشته، رفتارهاى تند خليفه دوم است. اين بحث از دو نظر حائز اهميت است؛ نخست آنکه قرآن کريم از صفات برجسته رسول خدا(ص) را مهربانى و ملايمت مى داند و تندخويى را از وى نفى مى کند. ديگر آنکه مهرورزى و محبت مسلمانان نسبت به يکديگر، در قرآن کريم از ويژگى هاى پيروان محمد(ص) ذکر شده است. آنان در برابر کفّار شديد، محکم و نستوه اند؛ امّا در ميان خود مهربان.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین سعيد داودي

معني واژه ها و اصطلاحات فقهي

معني واژه ها و اصطلاحات فقهي

با در نظر گرفتن این موضوع که فهم برخی اصطلاحات و واژه‌های رایج در کتاب‌های فقهی و سخنان بزرگان علمی و دینی برای عموم آسان نیست، با توجه به سوالاتی که به دفتر رسیده‌است و همچنین با تاکید ویژه آیت‌ الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی، اقدام به جمع‌آوری و نگارش این واژه‌ها و شریح آن‌ها به صورت مستقل جمع آوری گردیده است.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین وحيد عليان نژاد

اشتباهات در رسم الخط قرآن عثمان طه

اشتباهات در رسم الخط قرآن عثمان طه

قرآن بزرگترين کتاب آسماني است که از سوي خداوند متعال بر خاتم پيامبران حضرت محمّد مصطفي(صل الله علیه وآله) نازل گرديده است، آنچه که بين اکثريت قاطع عالمان ديني اعم از شيعه و سنّي مورد قبول مي‌باشد، اين است که: تمامي الفاظ قرآن، بدون کم و زياد، وحي الهي مي‌باشد و هيچ تحريف و تغييري در آن رخ نداده و بايد به همين صورتي که سينه به سينه به ما رسيده است تلاوت شود.

نویسنده: علي حبيبي

فلسفه شهادت

فلسفه شهادت

اهمّيّت تاريخ زندگى امام حسين(عليه السلام) که به صورت يکى از شورانگيزترين حماسه هاى تاريخ بشريّت درآمده، نه تنها از اين نظر است که همه ساله نيرومندترين امواج احساسات ميليون ها انسان را در اطراف خود بر مى انگيزد و مراسمى پرشورتر از هر مراسم ديگر به وجود مى آورد، بلکه اهمّيّت آن بيشتر از اين جهت است که : هيچ گونه «محرّکى» جز عواطف پاک دينى و انسانى و مردمى ندارد و اين تظاهرات پر شکوه که به خاطر بزرگداشت اين حادثه تاريخى انجام مى گيرد، نيازمند هيچ مقدّمه چينى و فعّاليّت هاى تبليغاتى نيست و از اين جهت در نوع خود بى نظير است.

نویسنده: آيت الله العظمي مکارم شيرازي مد ظله العالی

فلسفه انتظار

فلسفه انتظار

علاقه انسان به پيشرفت و تکامل، به دانايى و زيبايى و به نيکى و عدالت، علاقه اى است اصيل، هميشگى و جاودانى، و انتظار ظهور يک مصلح بزرگ جهانى آخرين نقطه اوج اين علاقه است. اميد و انتظار صلح و عدالت جهانى در پرتو قيام يک مرد انقلابى، با برنامه ها و بينش هاى انقلابى، چيزى است که در متن تعليمات پيامبر اسلام قرار داشته است.

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)

تفسير به رأى و هرج و مرج ادبى

تفسير به رأى و هرج و مرج ادبى

نام اسلام و قرآن هميشه با هم بوده و خواهد بود و هميشه مسلمانان را با قرآن و قرآن را با مسلمانان مى شناسند. دليل اين موضوع روشن است زيرا قرآن بزرگ ترين کتاب آسمانى و مهم ترين اعجاز پيامبر و روشن ترين معرف اسلام و عميق ترين برنامه مسلمانان است. قرآن قانون اساسى اسلام و تکيه گاه مسلمين در اصول و فروع مى باشد. قرآن زنده ترين سند براى شناسايى اسلام و محکم ترين مدرک براى درک مبانى فکرى و عقيده اى و اصول اجتماعى و سياسى و اقتصادى و اخلاقى اسلام است.

نویسنده:

آداب و فضيلت سرمه کشيدن

آداب و فضيلت سرمه کشيدن

امروزه مسأله پيشگيرى در محافل پزشکى و بهداشتى بطور جدّى پيگيرى مى شود و به مردم نيز سفارش ميگردد، در حالى که اگر نگاهى گذرا به احکام سعادت بخش اسلام داشته باشيم، بوضوح و روشنى در مى يابيم که اسلام عزيز در هزار و چهار صد سال پيش پا فشارى و تأکيد عجيبى بر پيشگيرى در مسائل معنوى و مادّى نموده است، تا جامعه اسلامى و مسلمانان هم از آلودگى به بيماريهاى روحى و اخلاقى و روانى مصون بمانند و هم بدن و جسم آنان مبتلا به امراض و ناراحتى هاى مختلف نگردد؛ که سفارش به سرمه کشیدن نمونه بارز آن است.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم عليان نژادى

ديه عاقله

ديه عاقله

يکى از احکام فقهى اسلام در بحث ديات، کيفر و جزاى کشتن انسان بى گناه است در صورتى که قتل «خطاى محض» باشد؛ يعنى قاتل نه قصد کشتن مقتول را داشته و نه او را هدف قرار داده، بلکه هدفش چيز ديگرى بوده امّا اتّفاقاً به مقتول اصابت کرده و او را کشته است. حکم اين نوع قتل نيز ديه است ولى ديه بر عهده «عاقله» است. يعنى خونبها در بين خويشاوندان مرد از طرف پدر تقسيم مى گردد و طرز تقسيم ديه، بر حسب توانايى و چگونگى امکانات آنها است.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم عليان نژادي

مساله نجاست سگ در اسلام

مساله نجاست سگ در اسلام

مساله «نجاست سگ» يکي از مسائل فقهي اسلام است که در جامعه امروزي اطلاع از چگونگي آن براي بسياري حائز اهميت است. عده اي از سر کنجکاوي مي خواهند بدانند که: چرا اسلام سگ را نجس مي داند؟ اين افراد در اين حکم، شک و شبهه اي ندارند و تنها از فلسفه نجاست سگ سوال مي کنند و مي خواهند بدانند: آيا در اسلام فقط حکم نجاست سگ بيان شده يا علاوه بر اين، به فلسفه اين حکم نيز اشاره اي شده است؟

نویسنده: حجت الاسلام حسين الادري

فرهنگ انتظار

فرهنگ انتظار

موضوع انتظار و اميد به قيام يک مصلح جهانى که به وضع نابسامان جوامع بشرى سامان بخشد و تبعيضها، بى عدالتيها، جنگ و خونريزى و مفاسد را از محيط زندگى انسانها برچيند، يکى از مسائلى است که اديان و مذاهب مختلف روى آن تکيه مى‏ کنند. و آن را عامل موثّري براي حرکتهاي فردي و اجتماعي دانسته که غالباً به جنبشهاي ضد استعماري مي انجامد.

نویسنده: حجت الاسلام حسين الادري

توسّل، توحيد يا شرک؟

توسّل، توحيد يا شرک؟

وهابيّون بر خلاف عقيده همه مذاهب اسلامى توسّل به اولياى الهى را شرک مى دانند و متوسّلان به آن ذوات مقدّس را مشرک و مهدورالدم مى شمارند از مجموع روایات وسنت پیامبر ورفتار صحابه استفاده می شود که توسّل شرک نيست، بلکه عين توحيد است.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین سعيد داودى

سنگسار، قانون اسلام، عطوفت اسلامي

سنگسار، قانون اسلام، عطوفت اسلامي

در احکام جزايي اسلام، حد زناي محصنه «رَجْم» (سنگسار کردن) است؛ منظور از «مُحصن» مردى است که همسر دارد و همسرش در اختيار او است، و «مُحصنه» به زنى مى‏گويند که شوهر دارد و شوهرش نزد او است. هر گاه کسى با داشتن چنين راه مشروعى، باز هم مرتکب زنا بشود، حدّ او سنگسار است، و اين قانون اگر چه در قرآن به آن اشاره‏اى نشده است ولي در احاديث پيامبر صلى الله عليه و آله ومعصومين عليهم السلام به طور مسلّم وارد شده است.

نویسنده: حجت الاسلام مهدي شبان

سخنى درباره ازدواج موقّت

سخنى درباره ازدواج موقّت

اخيراً در پاره اى از نشريات يک بحث به اصطلاح علمى درباره «ازدواج موقت» تحت عنوان مسأله اى به نام «صيغه»! مطرح شده بود که نمونه کاملى از دخالت افراد غير صلاحيت دار در مسائل حقوقى و مذهبى بود. این نوشته ضمن سفسطه ها و فريب کارى هاى روشنى درباره اين قانون اسلامى، دست به سمپاشى زده و آن را طور ديگر جلوه داده بود. لذا لازم دانستيم اين مسأله را به صورت واضح و فشرده و دور از هر گونه تعصب مطرح کرده و نقاط مبهم و تاريک آن را روشن سازيم. اخيراً در پاره اى از نشريات يک بحث به اصطلاح علمى درباره «ازدواج موقت» تحت عنوان مسأله اى به نام «صيغه»! مطرح شده بود که نمونه کاملى از دخالت افراد غير صلاحيت دار در مسائل حقوقى و مذهبى بود. این نوشته ضمن سفسطه ها و فريب کارى هاى روشنى درباره اين قانون اسلامى، دست به سمپاشى زده و آن را طور ديگر جلوه داده بود. لذا لازم دانستيم اين مسأله را به صورت واضح و فشرده و دور از هر گونه تعصب مطرح کرده و نقاط مبهم و تاريک آن را روشن سازيم. گردانندگان اين مجله ضمن سفسطه ها و فريب کارى هاى روشنى خواسته اند درباره اين قانون اسلامى دست به سمپاشى زده و آن را طور ديگر جلوه دهند.

نویسنده: حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي مد ظله العالي

شوراى شش نفره

شوراى شش نفره

از مسائل سؤال برانگيز در تاريخ اسلام شوراى شش نفره اى بود که توسط خليفه دوم تأسيس شد تا از ميان خود خليفه اى براى بعد از او برگزينند. اين جريان از آن نظر که پيش از آن و پس از آن ـ به اين شکل خاص ـ منحصر به فرد بوده، و هرگز تکرار نشد سؤال برانگيز است و اين پرسش مطرح است که خليفه دوم بر اساس چه معيارى و با استناد به چه دليلى دست به چنين اقدامى زد؟

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین سعيد داودى

رابطه اسلام با صلح و جنگ

رابطه اسلام با صلح و جنگ

بحث رابطه «اسلام» با «صلح و جنگ» از مباحثي است که به واسطه روابط سياسي حاکم بر دنياي امروز و بيشتر در سه دهه اخير مورد توجه بيشتر افکار عمومي، و به تبع آن مجامع علمي قرار گرفته است. به نظر مي رسد ريشه توجه به اين مسئله و نقطه آغاز آن، مباحث سياسي و نحوه تعامل کشورهاي غير مسلمان با مسلمانان باشد که اين تعامل در برهه اي از زمان حمله هاي رسانه اي افراطي! بر عليه اسلام با عناوين «خشونت طلبي» و «تروريسم» را در پي داشت.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین سيد محمد جواد بني سعيد

حجاب اجباري !

حجاب اجباري !

بی شک شرط اول ايمان، تسليم بودن در برابر حکم خدا و پيامبر اوست. در قرآن حکم وجوب حجاب والزام آن براي زن مسلمان به وضوح بیان شده وعلاوه برآن باید توجه داشت که در هر جامعه سالم و متمدني مجموعه قوانيني حاکم مي شود که به تناسب باور ها و عقائد افراد يا نخبگان آن جامعه، خاستگاه وضع آن قوانين متفاوت است وحجاب بعنوان يک قانون در حکومت اسلامي تصويب و ابلاغ شده است وبی حجابی برای زنان ومردان مشکلات زیادی در جامعه بوجود می آورد.

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین سيد محمد جواد بني سعيد

تعداد صفحات : 6