پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

عنوان : احکام شرکت - جلسه 104 - 95/12/25
موضوع: درس 104: 1395/12/25 درس خارج فقه (احکام الشرکة) حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدّظلّه) علاقمندان میتوانند شرح کامل مباحث مطرح شده در این کلاس ها را به صورت روزانه از طریق بخش دروس پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظّم له به آدرس: http://makarem.ir/main.aspx?typeinfo=2 به صورت صوتی، تصویری و متنی مشاهده نمایند. (دروس سال های گذشته نیز در این آدرس موجود می باشد)

عنوان : احکام شرکت - جلسه 103 - 95/12/24
موضوع: موضوع: مهایات بحث در مسأله ی شانزدهم از مسائل قسمت است که در مورد مهایات است. مهایات به این معنا است که ملکی است مشترک که شرکاء به تناوت از آن استفاده می کنند. جواز اصل مهایات، اجماعی است البته در صورتی که همراه با تراضی طرفین باشد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 102 - 95/12/23
موضوع: موضوع: مهایات بحث در مسأله ی شانزدهم از مسائل مربوط به شرکت است که در آن از مُهایات بحث می شود یعنی هر کدام از شرکاء به نوبت از عین مشترکه استفاده می کنند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 101 - 95/12/22
موضوع: موضوع: مسأله ی تراضی بعد از قرعه بحث در این بود که قرعه آیا وظیفه ی امام و نائب امام است یا اینکه توده ی مردم نیز می توانند عمل قرعه کشیدن را انجام دهند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 100 - 95/12/21
موضوع: موضوع: کسی که باید قرعه بکشد بحث در این بود که آیا قرعه باید از طرف امام و منصوب از طرف او مانند نائب خاص و یا عام امام باشد یا اینکه هر کس می تواند قرعه را جاری کند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 099 - 95/12/18
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) می فرماید: ستكون‌ فتن‌ يصبح‌ الرّجل فيها مؤمنا و يمسي كافرا إلّا من أحياه اللَّه بالعلم. رسول خدا (ص) پیشبینی می کند و می فرماید که در آینده در میان امت من فتنه هایی رخ خواهد داد که در میان آنها، فرد، صبح مؤمن است و عصر کافر می باشد. یعنی دین او در عرض یک روز عوض می شود.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 098 - 95/12/17
موضوع: موضوع: قرعه در تقسیم چند نکته از مسأله ی سیزدهم باقی مانده است: اول اینکه امام قدس سره در قرعه فقط به دو صورت اشاره کرد که عبارتند از: صورت اتحاد سهام و صورت اختلاف سهام.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 097 - 95/12/16
موضوع: موضوع: قرعه کشیدن در قسمت بحث در مسأله ی سیزدهم از مسائل مربوط به قسمت است و گفتیم ابتدا باید سهام را تعدیل کرد و سپس باید روی آن سهام قرعه کشید.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 096 - 95/12/15
موضوع: موضوع: تحلیل کلام صاحب جواهر در مورد قرعه بحث در مسأله ی سیزدهم از مسائل مربوط به قسمت است که در مورد طرز قرعه کشیدن در تقسیم اموال می باشد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 095 - 95/12/14
موضوع: موضوع: تقسیم و قرعه بحث در مسأله ی سیزدهم از مسائل مربوط به قسمت است. این مسأله طولانی است و ما آن را در دو سه بخش جداگانه مطرح می کنیم. این مسأله در مورد نحوه ی قرعه کشی کردن است. تا به حال بحث در این بود که باید قسمت کرد و قرعه زد و الآن نحوه ی انجام دادن قرعه مطرح می شود.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 094 - 95/12/09
موضوع: موضوع: تبیین معنای ضرر مسأله ی دوازدهم در مورد تبیین معنای ضرر است. در سابق گفتیم که اگر قسمت، مستلزم ضرر باشد شریک را نمی توان به قسمت مجبور کرد و در این صورت، تقسیم باید با تراضی طرفین باشد. از این رو باید معنای ضرر مشخص شود.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 093 - 95/12/08
موضوع: موضوع: حدوث ضرر در صورت تقسیم بحث در مسأله ی یازدهم از مسائل مربوط به قسمت است.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 092 - 95/12/07
موضوع: موضوع: تقسیم حمام و امثال آن بحث ما در کتاب القسمه است. در مسأله ی نهم بحث در مورد دکان های مشترک است.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 091 - 95/12/04
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) در روایتی می فرماید: ليأتينّ‌ علي‌ النّاس‌ زمان‌ لا يبالى المرء بما أخذ المال أمن حلال أم من حرام. یعنی روزگاری بر مردم می آید که افراد، در تحصیل اموال دنبال حلال و حرام نیستند؛ هر مسیری که مال به دست بیاورند را دنبال می کنند و جاذبه ی اموال از جاذبه ی حکم خدا برای آنها بیشتر است.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 090 - 95/12/03
موضوع: موضوع: تقسیم زمین زراعی همراه با محصول قبل از ورود به مسأله ی هشت، اشکالاتی که بعضی از افراد در مورد مسأله ی پنجم داشته اند را بررسی می کنیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 089 - 95/12/02
موضوع: موضوع: تقسیم خانه و بستان در مسأله ی اینکه گفته شد: کسی که مالک زمینی است تا عنان سماء و تخوم ارض هم مالک آن است این را در مورد مسجد الحرام قبول کردیم ولی در مساجد دیگر نه. مساجد دیگر، مانند املاک مردم است که در حد متعارفی از هوا و زمین را مالک اند زیرا دلیلی بر آن نداریم. الغاء خصوصیت و امثال آن در اینجا نیست و بلکه نوعی قیاس است که در مذهب ما وجود ندارد. حتی به مسجد النبی هم نمی توان سرایت داد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 088 - 95/12/01
موضوع: موضوع: بیع هوا و امثال آن بحث در مسأله ی پنجم از مسائل قسمت است و به مناسبت به مسأله ی فروختن هوا، ممر آب و استطراق. یعنی آیا می توان در مورد طبقات، هوا را فروخت و یا می شود ممر آب را بدون اینکه خود زمین را بفروشند فقط حق العبور آب و یا حق العبور اشخاص را بفروشند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 087 - 95/11/30
موضوع: موضوع: تقسیم خانه ی دو طبقه بحث در مسأله ی پنجم از مسائل مربوط به قسمت است و آن در مورد عمارتی است دو طبقه که در چگونگی تقسیم آن بحث کردیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 086 - 95/11/27
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) در روایتی می فرماید: بادروا بالأعمال‌ فِتَناً كقطع اللّيل المظلم: يصبح الرّجل‌ مؤمنا و يمسي كافرا، و يمسي مؤمنا و يصبح كافرا، يبيع أحدهم دينه بعرض من الدّنيا قليل. با انجام اعمال صالحه تلاش و کوشش کنید زیرا فتنه هایی در پیش است که مانند پاره های شب سیاه و ظلمانی است.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 085 - 95/11/26
موضوع: موضوع: قسمت خانه ی دو طبقه در بحث احکامِ قسمت به مسأله ی پنجم رسیده ایم. حاصل مسأله این است که دو نفر با هم در یک عمارت شریک می باشند و می خواهیم آن را در میان آنها عادلانه تقسیم کنیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 084 - 95/11/20
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) می فرماید: ريح‌ الجنّة يوجد من مسيرة خمسمائة عام و لا يجدها من طلب‌ الدّنيا بعمل الآخرة. بوی بهشت از پانصد سال راه به مشام می رسد و کسی که دنیا را با عمل آخرتی طلب کند بوی آن را نمی شنود. تعبیر به اینکه بوی بهشت از راه طولانی می آید و اشخاصی بوی آن را درک نمی کنند این است که این دسته نه تنها وارد بهشت نمی شوند بلکه حتی نزدیک آن هم نمی شوند و فاصله ی بسیار زیادی با بهشت خواهند داشت.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 083 - 95/11/19
موضوع: موضوع: قسمت عن تراض و قسمت اجبار در جلسه ی گذشته در رابطه با شرکت، مثالی ذکر کردیم و گفتیم که گاه شرکت باید تا آخر وجود داشته باشد و قسمت در مورد آن ممکن نیست.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 082 - 95/11/18
موضوع: موضوع: اجبار و تراضی به قسمت بحث در مسأله ی چهارم از مسائل مربوط به قسمت است و آن اینکه در چه مواردی باید افراد را مجبور به قسمت کرد و در چه موارد قسمت باید با تراضی انجام گیرد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 081 - 95/11/17
موضوع: موضوع: انواع قسمت و طرز قسمت کردن بحث در مسأله ی دوم از مسائل قسمت است و آن اینکه قلمرو قسمة الافراز، قسمة التعدیل و قسمة الرد تا چه حدی است. در جلسه ی گذشته گفتیم که قسمة الرد در هر سه مورد راه دارد. اما قسمة التعدیل و قسمة الافراز فقط در مورد خودش جاری می شود.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 080 - 95/11/16
موضوع: موضوع: گستره ی قلمرو اقسام سه گانه بحث در مسأله ی دوم از قسمت است. امام قدس سره در این مسأله قلمرو اقسام سه گانه ی قسمت را شرح می دهد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 079 - 95/11/13
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) در روایتی می فرماید: خَصْلَتَانِ‌ لَيْسَ‌ فَوْقَهُمَا مِنَ الْبِرِّ شَيْ‌ءٌ الْإِيمَانُ بِاللَّهِ وَ النَّفْعُ لِعِبَادِ اللَّهِ وَ خَصْلَتَانِ‌ لَيْسَ‌ فَوْقَهُمَا مِنَ الشَّرِّ شَيْ‌ءٌ الشِّرْكُ بِاللَّهِ وَ الضَّرُّ لِعِبَادِ اللَّهِ. دو خصلت است که بالاتر از آنها چیزی در نیکی پیدا نمی شود و این دو عبارتند از: ایمان به خداوند و سود رساندن به بندگان خدا.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 078 - 95/11/12
موضوع: موضوع: انواع قسمت درباره ی جواز قسمت اموال مشترک دلیل دیگری نیز وجود دارد و آن قاعده ی لا ضر می باشد. اگر مال، مشترک باشد و تا آخر نتوان آن را تقسیم کرد، غالب شرکاء به ضرر می افتند زیرا افراد غالبا می خواهند مالشان تفکیک شود تا بتوانند از آن بهره مند گردند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 077 - 95/11/11
موضوع: موضوع: انواع قسمت. بحث در مسأله ی تقسیم اموال مشترکه است. بحث در این بود که به چه دلیل تقسیم و قسمت کردن مشروعیت دارد. ادله ی مختلف مشروعیت را از ادله ی اربعه بیان کردیم.

تعداد صفحات : 89