پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

عنوان : احکام شرکت - جلسه 069 - 95/10/29
موضوع: درس 069: 1395/10/29 درس خارج فقه (احکام الشرکة) حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدّظلّه) علاقمندان میتوانند شرح کامل مباحث مطرح شده در این کلاس ها را به صورت روزانه از طریق بخش دروس پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظّم له به آدرس: http://makarem.ir/main.aspx?typeinfo=2 به صورت صوتی، تصویری و متنی مشاهده نمایند. (دروس سال های گذشته نیز در این آدرس موجود می باشد)

عنوان : احکام شرکت - جلسه 068 - 95/10/28
موضوع: موضوع: شرکت های جدید التأسیسی و تعاونی ها بحث ما در شرکت های نوظهور عصر ماست که از نظر مشروعیت دینی آنها را مورد مطالعه قرار می دهیم. هفت نوع شرکت تجاری معروف را ذکر کرده، مشروعیت آنها را بررسی کرده ایم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 067 - 95/10/27
موضوع: موضوع: شرکت های نوظهور بحث در شرکت های نوظهور است و پنج شرکت از آن شرکت ها را بحث کردیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 066 - 95/10/26
موضوع: موضوع: شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص و عام بحث در انواع شرکت های جدید است که کدام جنبه ی شرعی دارد و کدام ندارد. ابتدا هفت شرکت را بحث می کنیم و بعد به سراغ تعاونی ها می رویم و آن را در بحث جداگانه ای مطرح می کنیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 065 - 95/10/25
موضوع: موضوع: شرکت تضامنی نسبی و شرکت با مسئولیت محدود سخن در شرکت های جدید التأسیس است و امروز به سراغ دومین شرکت می رویم که شرکت تضامنی نسبی نام دارد. ابتدا معنای آن را ذکر می کنیم و بعد از نظر شرعی آن را بحث می کنیم که آیا قابل قبول است یا نه.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 064 - 95/10/22
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) در نهج الفصاحه می فرماید: ليس بخيركم من ترك دنياه لآخرته و لا آخرته‌ للدّنيا حتّى‌ يصيب منهما جميعا فإنّ الدّنيا بلاغ إلى الآخرة و لا تكونوا كلّا على النّاس‌

عنوان : احکام شرکت - جلسه 063 - 95/10/19
موضوع: موضوع: شرکت تضامنی بحث ما به مناسبت شرکت تضامنی به اینجا رسید که ادعای اجماع شده است «ضمان ما لم یجب» جایز نیست. بعد مشاهده کردیم که علماء در مواردی از این قاعده عدول کرده اند و در جایی که ذمه ای نیست قائل به ضمان شده اند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 062 - 95/10/18
موضوع: موضوع: شرکت تضامنی بحث در شرکت های جدید است که اولین آنها شرکت تضامنی است. در این شرکت، افراد شریک متضمن می شوند که اگر شرکت ورشکست شد از اموال خود خسارت ها را بپردازند یعنی هنگامی که شرکت تشکیل می شد آنها برای پرداخت خسارت های احتمالی ضمانت می کردند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 061 - 95/10/15
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) در روایتی به سه نکته ی بسیار مهم اشاره کرده می فرماید: إنّ الرّجل ليحرم‌ الرّزق‌ بالذّنب يصيبه و لا يردّ القدر إلّا الدّعاء و لا يزيد في العمر إلا البرّ.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 060 - 95/10/14
موضوع: موضوع: انواع شرکت های جدید و شرکت تضامنی به مناسبت کتاب الشرکة بحث به شرکت هایی رسیده است که در ایام ما متداول شده است. اولین تقسیمی که داریم این است که شرکت گاه بین اشخاص است که به آن «شرکة العنان» می گویند که سرمایه های خود را با هم جمع کرده معاملاتی را انجام می دهند. این شرکت، شخصیت قانونی ندارد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 059 - 95/10/13
موضوع: موضوع: خلاصه ی مباحث قبلی بحث در شرکت به شخصیت اعتباری رسید و به مناسبت به مسأله ی مالکیت دولت پرداختیم که آیا مالک می شود یا نه و ادله ی قائلین به ملکیت و منکرین آنها را بحث کردیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 058 - 95/10/12
موضوع: موضوع: پاسخ به کسانی که مالکیت دولت را منکر هستند بحث در مورد شرکت های جدید التأسیس است و به مناسبت آن مقداری در مورد شخصیت حقوقی که پایه ی اصلی این شرکت ها است بحث کردیم. همچنین مقداری در مورد مالکیت دولت که یکی از این شخصیت های حقوقی است سخن گفتیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 057 - 95/10/11
موضوع: موضوع: مالکیت شخصیت حقوقی بحث در کتاب الشرکة به شرکت هایی رسید که جدید تأسیس شده است و باید احکام آنها را طبق موازین شرع دانست.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 056 - 95/10/08
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) در حدیثی می فرماید: أربعة قليلها كثير: الفقر و الوجع و العداوة و النّار. رسول خدا (ص) در این حدیث به چهار چیز اشاره می کند که حتی کم آن نیز زیاد است. علت آن این است که این چهار مورد، مسری است و سرایت می کند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 055 - 95/10/07
موضوع: موضوع: انواع مالکیت ها به مناسبت کتاب شرکت وارد بحث در شرکت هایی شدیم که امروزه متداول شده است که باید دید که کدام یک از آنها با موازین شرع سازگار است و کدام نیست.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 054 - 95/10/06
موضوع: موضوع: بررسی یک نمونه از شرکت مسائلی را صاحب عروه و دیگران در مسائل شرکت اضافه کرده اند که در تحریر الوسیله نیست.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 053 - 95/10/05
موضوع: موضوع: اختلاف در شرکت چهارده مسأله ی تحریر در مورد شرکت تمام شده است. در اینجا مسائلی در عروه و یا جواهر و کتاب های دیگر وجود دارد که امام قدس سره آنها را ذکر نکرده است ما در میان آنها مسائلی که مورد ابتلاء است را اضافه می کنیم و بعد از آن به سراغ انواع شرکت هایی می رویم که جدیدا در دنیا تأسیس شده و مشروعیت و عدم مشروعیت آنها را بررسی می کنیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 052 - 95/10/04
موضوع: موضوع: فسخ شرکت بعضی در مسأله ی سیزدهم اشکالی به نظرشان رسید که پاسخ متقنی برای آن وجود دارد. مسأله ی سیزدهم درباره ی فسخ شرکت است.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 051 - 95/10/01
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) در حدیثی می فرماید: أربى‌ الرّبا شتم الأعراض و أشدّ الشّتم الهجاء و الرّاوية أحد الشّاتمين.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 050 - 95/09/30
موضوع: موضوع: لازمه بودن عقد شرکت بحث در مسأله ی سیزدهم از احکام شرکت است و به آخر مسأله رسیده ایم و آن اینکه مطابق مشهور، شرکت عقد لازم نیست.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 049 - 95/09/29
موضوع: موضوع: رعایت زمان در شرکت بحث در مسأله ی سیزدهم از مسائل مربوط به شرکت است. بحث در این است که اگر زمان و مدتی برای شرکت تعیین کنند و مثلا بگویند که شرکت مزبور ده ساله است و یا کمتر و یا بیشتر، آیا رعایت این زمان، لازم است و قبل از آن نمی شود شرکت را فسخ کرد یا رعایت آن لازم نیست.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 048 - 95/09/28
موضوع: موضوع: لازمه بودن عقد شرکت بحث در مسأله ی دوازدهم از مسائل مربوط به شرکت است. گفتیم، عقد شرکت به عقیده ی مشهور عقدی است جایز و بنا بر این هر یک از دو شریک می توانند بدون موافقت دیگری آن را فسخ کردند. این مسأله حاوی چهار فرع بود که همه را بحث کردیم.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 047 - 95/09/24
موضوع: بحث اخلاقی: رسول خدا (ص) می فرماید: ثلاثة لا تحرم‌ عليك‌ أعراضهم المجاهر بالفسق و الإمام الجائر و المبتدع. سه کس هستند که ریختن آبروی آنها حرام نیست: کسی که آشکارا مرتکب گناهان می شود، پیشوای ظالم و کسی که در جوامع اسلامی بدعت گذار می باشد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 046 - 95/09/23
موضوع: موضوع: انفساخ عقد بحث در مسأله ی دوازدهم از مسائل شرکت است. به فرع سوم رسیده ایم که عبارت است از اینکه پنج چیز موجب انفساخ عقد شرکت می شود که عبارتند از: از موت، جنون، اغماء، حجر به سبب سفه و حجر به سبب فَلَس.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 045 - 95/09/22
موضوع: موضوع: لازمه بودن شرکت و فسخ آن بحث در مسأله ی دوازدهم است که حاوی چهار فرع می باشد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 044 - 95/09/21
موضوع: موضوع: لازمه بودن عقد شرکت به مسأله ی دوازدهم از مسائل مربوط به شرکت رسیدیم و آن اینکه آیا شرکت از عقود جایزه است یا لازمه. اگر از عقود جایزه باشد هر زمان که هر یک از شریکین اراده کنند می توانند آن را فسخ کنند. اما اگر از عقود لازمه باشد باید تا پایان مدت صبر کنند و فسخ جایز نیست مگر اینکه خیار فسخی را در آن شرط کرده باشند.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 043 - 95/09/20
موضوع: موضوع: نحوه ی تقسیم در شرکت و امین بودن عامل بحث در مسأله ی دهم است که سود را چگونه باید در میان شرکاء تقسیم کرد.

عنوان : احکام شرکت - جلسه 042 - 95/09/17
موضوع: بحث اخلاقی: پیغمبر اکرم (ص) در حدیثی می فرماید: رحم‌ اللَّه‌ عبدا كانت‌ لأخيه‌ عنده مظلمة في عرض أو مال فجاءه فاستحلّه قبل أن يؤخذ و ليس ثمّ دينار و لا درهم فإن كانت له حسنات أخذ من حسناته و إن لم تكن له حسنات حملوا عليه من سيّئاته.

تعداد صفحات : 88