پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

ضمان در صورت اکراه بر ضرر زدن به غیر [متفرقه ضمان ]

پرسش : آیا به واسطه اکراه، وارد کردن ضرر به غیر نیز مجاز خواهد بود؟ در صورت جواز، آیا حدیث رفع با حدیث لاضرر تعارض پیدا نمى کند؟
پاسخ : در صورت اکراه، اضرار به غیر جایز است، و ادّلهحاکم مى باشد زیرا بسیارى از موارد اکراه، مشتمل بر اضرار به غیر است; مانندبر قبول پستى از پستهاى حکومت، ولى مساله ضمان در جاى خود محفوظ است.

تقسیم مسئولیت ضمان دیه به تناسب درجه تقصیر [متفرقه ضمان ]

پرسش : آیا مى توان مسؤولیّت ضمان دیه را به تناسب درجه تقصیر بین دو یا چند نفر تقسیم نمود؟ مثلا در حادثه ناشى از کار، دست کارگرى قطع مى شود. طبق نظر کارشناس (بازرس کار) کارگر 30% درصد و کارفرما 70% مقصّر شناخته مى شوند. آیا در این صورت مى توان دیه، یا خسارت را به تناسب تقصیر هر یک از آنها، تعیین نمود؟ یعنى کار فرما را به پرداخت 70% دیه محکوم نمود، و کارگر 30% دیه را عهده دار شود؟
پاسخ : آرى هر کدام به تناسب مسوولند. مگر این که قرارداد خاصّى در میان کارگر و کارفرما باشد.

شرط عدم ضمان در عاریه طلا و نقره [متفرقه ضمان ]

پرسش : آیا می توان در جایی که مال عاریه ای طلا و نقره است شرط عدم ضمان نمود آیا چنین شرطی صحیح است؟
پاسخ : احتیاط آن است که در طلا و نقره نمی توان شرط عدم ضمان نمود.

ضمان آور نبودن عدم عمل به تعهد انجام عبادت تبرعی [متفرقه ضمان ]

پرسش : فرموده اید عمل به تعهد مشارکت در ختم قرآن واجب نیست، حال سوال این است که اگر شخصی به پسر بزرگ میت بگوید که من تبرعا بخشی از نماز قضای پدرتان را می خوانم در این صورت نیز عمل به این تعهد لازم نیست هرچند تخلف از عهد در اینصورت موجب ضمان پسر بزرگ میت گردد؟
پاسخ : با توجه به آنچه بیا فرموده اید عمل به این گونه تعهد واجب نیست.

ضمان ضرر حاصل از زخم چشم [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر فردی شخص دیگر را چشم بزند با این کار به آن فرد ضرری برسد موجب ضمان است؟
پاسخ : هر کس معتقد باشد واقعا در چشمش اثری است که با آن می تواند آسیب به دیگری برساند، اگر از آن استفاده کند و خسارتی وارد شود ضامن است.

ضمان ضررمالی یا جانی در خواب [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر فردی در خواب ضرر مالی یا جانی به دیگری وارد کند آیا ضامن دیه یا خسارت می باشد در صورت ضامن بودن دی یا خسارت بر عهده بر خود شخص است یا عاقله؟
پاسخ : این مورد منصرف از خطا می باشد و علاوه بر آن ضمان عاقله خلاف اصل است و به قدر متیقن آن اکتفا می شود بنابر این کسی که خسارت وارد کرده ضامن دیه و جبران خسارت بر دیگری می باشد.

ضمان آور بودن انجام موجبات آسیب به جنین [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر زن باردار به قصد سقط کارهایی انجام دهد ولی منجر به سقط نشده و باعث نقصان و معلولیت شود در این صورت آیا مادر ضامن دیه جنین است اگر فرد دیگری با تجویز دارو به این امر کمک کند در ضامن بودن دیه سهیم است؟
پاسخ : در صورتی که نقص و ضرر مستند به چنین کارهایی بوده هر کسی در این کار سهیم بوده ضامن دیه می باشد.

عدم رفع ضمان به مجرد داشتن نیت خیر [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر شخصی به نیت خیر سنگی که وسط جاده بوده را به کنار جاده پرت کند تا زیر ماشین نرود و اتفاقا در کنار جاده زیر چرخ ماشینی رفته و موجب خسارت به ماشین یا عابری شود آیا فرد مزبور ضامن است؟
پاسخ : به اندازه ای که سبب خسارت به او نسبت داده شود ضامن است مگر در صورتی که سنگ را به گوشه ای از جاده که عرفا امن محسوب می شود و موجب خسارت نمی شود انداخته باشد و سبب خود ماشین محسوب شود.

ضمان خسارت ناشی از پرتاب سنگ از زیر چرخ ماشین [متفرقه ضمان ]

پرسش : راننده ای هنگام بیرون آوردن ماشین از کانال موجب پرتاب شدن سنگی از زیر چرخ ماشین می گردد که با برخورد به فردی که در پشت ماشین بود موجب رسیدن خسارت به او می شود حال آیا راننده ضامن خسات می باشد؟
پاسخ : با توجه به آنچه نوشته اید ضامن نیست.

ضمان سرایت آتش به همسایه به سبب طوفان [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر انسان در خانه خودش براى آشپزى، يا كار ديگرى و به گمان يا اطمينان به اين كه به منزل همسايه سرايت نمى‏كند و با فرض اين كه زياده‏ روى در آن نكرده و هوا نيز طوفانى نبوده، آتش روشن كند، اگر اتّفاقاً به منزل همسايه سرايت كرد و باعث آتش‏سوزى شد ضامن است؟
پاسخ : ضامن است؛ ولى اگر علل قهرى مانند وقوع طوفان ناگهانى یا زلزله سبب سرایت شود ضامن نیست.

ضمان فرد در قبال سرقت انجام شده از انباری که قفل آنرا شکسته [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر كسى قفل انبارى را بشكند، سپس سارقى از آن انبار اشيايى بدزدد، يا دزد را راهنمايى كند و محلّ انبار را به او نشان دهد، چه كسى ضامن است؟
پاسخ : در صورتى که سارق توانایى بر شکستن قفل داشته ولى دیگرى آن را به جاى او شکسته، سارق ضامن است؛ امّا در صورتى که خودش قادر به این کار نبوده و دیگرى این راه را براى او گشوده، هر دو در ضمان شریک هستند، همچنین مساله راهنمایى دزد بنابر احتیاط واجب.

ضمان ولی نسبت به خسارات صغیر یا مجنون [متفرقه ضمان ]

پرسش : با توجه به این که والدين مكلّف به حضانت از صغار و مجانين هستند ویا در مواردى كه وظيفه نگهدارى و مراقبت را اشخاصى مانند دايه يا پرستار به عهده دارند حال در صورتى كه آنها در انجام امر حضانت مرتكب قصور و اهمال گردند و از اين بابت، صغار و مجانين خسارتى به اشخاص ثالث وارد كنند، آيا مسئوليّتى متوجّه والدين مى‏گردد؟
پاسخ : در مواردى که ولىّ و قیّم عرفاً باید آنها را از این امور محافظت کنند، در صورت کوتاهى کردن ضامن هستند.

ضمان متولی در صورت خسارت به دیگری [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر ديوار ملك موقوفه‏اى مشرف به خرابى گردد و بر اثر فروريختن ديوار، كسى كشته يا مجروح شود، در اين حالت مسئول پرداخت ديه چه كسى است؟ آيا متولّى موقوفه مسئول است، يا ديه از عايدات موقوفه پرداخت مى‏گردد؟
پاسخ : اگر دیوار در کنار شارع عام بوده و آثار خرابى در آن ظاهر شده و متولّى کوتاهى کرده است، متولّى ضامن است.

ضمان در حوادث غیر منتظره [متفرقه ضمان ]

پرسش : در زمان حاضر همين وضعيّت در مورد اشخاص حقوقى (شركتها) وجود دارد كه در پاره‏اى موارد بدون اين كه شخص خاصّى مقصّر باشد، در نتيجه فعّاليّت شخص حقوقى قتل يا ضرب و جرحى اتّفاق مى‏افتد؛ مثل اين كه بر اثر شكستن لوله آب و ورود آن به منزل مسكونى، فردى فوت مى‏نمايد، در اين حالت چه كسى ضامن است؟
پاسخ : چنانچه حادثه غیر منتظره بوده، کسى مقصّر نیست؛ امّا اگر متصدّیان و مدیران آن موسّسه کوتاهى کرده باشند، اشخاص آنها مسئولند.

ضمان در انجام کاری که موجب اضرار به دیگران گردد [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر كسى با عرضه انبوه كالا، با بدنمايى آن، يا هر ترفند ديگرى سبب كاهش بهاى آن گردد آيا ضامن است؟
پاسخ : هر کس در مورد کالاى خود مى‏تواند هر تصمیمى بگیرد؛ ولى اگر کارهایى کند که در عرف مصداق اضرار به دیگران محسوب شود جایز نیست و در بعضى از موارد ضامن نیز خواهد بود.

ضمان غرق شدن بچه نابالغ در استخر [متفرقه ضمان ]

پرسش : شخصى بچّه نابالغ را بدون اجازه پدر و مادرش به استخر مى‏برد، اين بچّه اصلًا شنا بلد نبوده و مسئولين استخر بدون اين كه تحقيق كنند كه پدر و مادر اين بچّه از آمدن فرزندشان اطّلاع دارند يا خير، او را به استخر راه مى‏دهند. اتفاقاً اين بچّه غرق مى‏شود. آيا كسى كه اين بچّه را به همراه خود به استخر برده ضامن است، يا مسئولين استخر؟
پاسخ : کسى که او را به استخر برده ضامن دیه اوست.

ضمان خسارات در اثر پرتاب ناگهانی سنگ از ماشین جلویی [متفرقه ضمان ]

پرسش : سنگى كه روى جادّه بوده بطور ناگهانى از زير چرخ اتومبيل در حال حركت خارج شده و به ماشين ديگرى، كه پشت سر آن حركت مى‏كرده، برخورد نموده و اتّفاقاً موجب مرگ يكى از سرنشينان یا شکستن شیشه ماشين عقبی شده است. كارشناسان آگاه و متعهّد راهنمايى و رانندگى اتومبيل جلويى را بى‏تقصير شناخته‏اند ضمان و مسئوليّت اين حادثه بر عهده كيست؟
پاسخ : در فرض مساله راننده اتومبیل جلویى در برابر این حادثه ضامن نیست.

ضمان شوهر در قبال از بین رفتن جهیزیه همسر [متفرقه ضمان ]

پرسش : آيا شوهر در مقابل جهيزيّه زن كه در اثر گذشت زمان و بدون تقصير شوهر از بين رفته است، در فرض طلاق يا فوت همسر ضامن است؟
پاسخ : در فرض مساله، شوهر مکلّف به اداى خسارت نیست.

ضمان خسارات بر اثرمحول کردن مسئولیت به بچه [متفرقه ضمان ]

پرسش : شخص نگهبان موتور خانه آب می باشد روزی كليد موتور را به دست فرزندش داده تا آن را روشن كند، چند دختر جوان براى آوردن آب به آنجا مى‏روند كه بر اثر باران به ساختمان تلمبه‏خانه پناه مى‏برند؛ متأسّفانه بر اثر تماس لباس يكى از دختران به موتور، آن دختر جان خود را از دست مى‏دهد. فرزند آن نگهبان چون طريقه خاموش كردن موتور را نمى‏دانست، نتوانست موتور را خاموش كند و همراه دختران ديگر به بيرون فرار مى‏كند. با توجّه به اين كه مسئول موتور خانه بر اثر بى‏احتياطى و كوتاهى، كليد ساختمان را به پسرش داده و او نتوانسته موتور را خاموش كند و از ورود دختران به محل‏ موتور جلوگيرى نشده است، آيا نگهبان موتور خانه ضامن می باشد؟
پاسخ : گرچه نگهبان موتور خانه کار خلافى انجام داده، ولى ضامن خون آن دختر نیست.

ضمان در خسارات آموزش رانندگی [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر فرد تحت تعليم رانندگى دقيقاً دستورات و فرامين معلّم خويش را اجرا نموده، و معلّم نيز از امكانات ترمز و كلاج جهت هدايت اتومبيل بهره‏مند باشد، و در همین حين حادثه‏ اى رخ دهد و در اين حادثه معلّم و متعلّم هر دو فوت كنند آیا معلّم ضامن بوده، و یا فرد تحت تعليم؟
پاسخ : با توجّه به این که سبب، اقوى از مباشر است، ضمان متوجّه سبب یعنى معلّم مى‏شود؛ نه مباشر.

ضمان در تصادف در حین آموزش رانندگی [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر در تعليم رانندگى تصادفى رخ دهد و در اين تصادف يكى از آنها (مربّى، يا فرد تحت تعليم) فوت نمايد و ديگرى زنده بماند چه کسی ضامن است؟
پاسخ : در صورتى که احراز شود کدامیک مقصّر بوده، او ضامن است. یعنى چنانچه مباشر دستورات را انجام نداده، مباشر ضامن است، و اگر معلّم کوتاهى کرده، او ضامن است، و اگر معلوم نشود کدام مقصّر بوده‏اند، دیه در میان آنها تنصیف مى‏شود.

ضمان در صورت غرق شدن متعلم در آموزش شنا [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر در تعليم شنا حادثه ای رخ دهد و فرد تحت تعليم فوت نمايد چه کسی ضامن است؟
پاسخ : در شنا ظاهراً صور مختلفى است؛ اگر شناگر تحت تعلیم صغیر باشد مربّى ضامن است، زیرا سبب اقوى است. و اگر کبیر باشد صور مختلفى دارد؛ در بعضى مربّى ضامن است، و در بعضى خود شناگر.

ضمان معاون جرم در خسارات [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر فرد در انجام جرمی همکاری کرده باشد تا چه مقدار در جبران خسارت ناشى از جرم سهيم است؟
پاسخ : در صورتى که جرم استناد به هر دو داشته باشد، به همان نسبت که استناد دارد، ضامن است.

ضمان فوت نجات دهنده در حین نجات [متفرقه ضمان ]

پرسش : اگر شخصى به قصد نجات شخص دیگر به داخل چاه ب‏رود و او نیز به علت دچار خفگى و فوت ‏نمايد. بر فرض كه شخص اخير، به تقاضاى صاحب چاه، يا به تقاضاى شخصى كه در درون چاه گرفتار بوده، داخل چاه شده باشد، يا بدون تقاضا و استمداد كسى و صرفاً به قصد احسان و نجات جان مسلمانى اقدام به اين عمل نموده و فوت كرده باشد، چه كسى ضامن می باشد؟
پاسخ : کسى مسئول دیه او نیست؛ مگر این که این کار به پیشنهاد صاحب خانه صورت گرفته باشد، و شخص نجات دهنده به کلّى از جریان چاه بى‏خبر باشد، و صاحب خانه به او اطّلاع نداده باشد.

ضمان در تصادف با عابر پیاده در اتوبان [متفرقه ضمان ]

پرسش : دو نفر عابر پياده، بدون آشنايى با مقرّرات راهنمايى و رانندگى از اتوبان عبور مى‏كردند، كه با ماشينی تصادف نموده، و هر دو جان مى‏سپارند ديه آنها بر عهده كيست؟
پاسخ : در صورتى که آنجا جاى عبور و مرور نبوده، و رانندگان به طور معمول انتظار عابر پیاده‏اى را در آنجا ندارند، و آنها خودشان مرتکب بى‏احتیاطى شده‏اند، راننده مسئول نیست.

مفهوم تملک بر ضمان [متفرقه ضمان ]

پرسش : منظور از تملک بر ضمان چیست؟
پاسخ : برداشتن و مالک شدن یک چیز مجهول‌المالک (با شرائط خاص)، با این نیت که در صورت پیدا شدن صاحبش، قیمت آن را به او بپردازد.

مفهوم ید ضمان [متفرقه ضمان ]

پرسش : منظور از ید ضمان چیست؟
پاسخ : در اختیار داشتن مال بدون اذن مالک یا حاکم شرع ویا با اذن مالک مشروط به ضامن بودن.

ضمان دیه نقص عضو کارگران در محیط کار [ضمان کارگر و کارفرما ]

پرسش : در کارخانه سنگبرى تمام وسایل از قبیل دستگاه و سنگ را صاحب کارخانه آماده مى کند و با کارگر قرارداد مى بندد که هر متر سنگ را مثلا در مقابل هزار تومان براى وى آماده سازد. اگر زمانى که کارگر مشغول کار مى شود، دست وى زیر سنگ برود و قطع گردد، آیا دیه دست به صاحب کارخانه تعلّق مى گیرد؟
پاسخ : چنانچه قراردادى با صاحب کارخانه نداشته باشد و او نیز مقصّر در تنظیم دستگاه شناخته نشود، دیه اى بر او تعلّق نمى گیرد. در ضمن اگر جبران این خسارت در موادّ قانونى استخدام آمده باشد و آنها با توجّه به این مواد، کسى را استخدام کرده باشند، آن هم به منزله قرارداد محسوب مى شود.
تعداد صفحات : 518