پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

کپی فقط یک نسخه از نوارها و سی دی ها

پرسش : آیا کپی کردن فقط یک نسخه از نوارهایا سی دی هایی که روی آن نوشته شده تکثیر ممنوع ,منع شرعی دارد ؟
پاسخ : آری یک نسخه هم منع شرعی دارد

استفاده از سی دی های رایتی هدیه ای

پرسش : یکی از دوستان بنده از مرجعی تقلید می کند که رایت هر نوع سی دی را جایز می داند اگر ایشان به بنده سی دی هدیه کند از نظر شما چه حکمی دارد.
پاسخ : در صورتی که بدون مجوز صاحبان اصلی آن کپی شده باشد استفاده از آن جایز نیست.

نحوه جبران رایت بدون اجازه سی دی

پرسش : من یکی از سی دی های آموزش قران برای کودکان که متعلق به شرکتی خاص می باشد و به صورت غیر مجاز کپی شده بود برای خودم و یکی از دوستانم به صورت رایگان کپی کرده ام با توجه به اینکه در شروع برنامه این سی دی ذکر شده است که کپی غیر مجاز این سی دی شرعا حرام است تکلیف من چیست ؟ آیا باید من این سی دی ها را دور بیاندازم ؟ یا می توان پول آن را به صندوق صدقات ریخت تا استفاده از آن حلال شود؟
پاسخ : این کار جایز نبوده و شما باید به شکلی رضایت آن شرکت را به دست آورید و پرداختن پول آن سی دی ها به فقراء کفایت نمی کند.

سرقت نرم افزار از سایت های اینترنتی دشمن

پرسش : آیا جایز است از طریق اینترنت از سایتهای دشمن که ما راتحریم کرده اند جنس اینترنتی یا نرم افزار سرقت کنیم؟
پاسخ : با توجه به اینکه این امور باعث بدنمایی چهره مسلمین با ایمان می شود باید از این امور اجتناب کرد.

انحصار تجارت کالاهای اساسی

پرسش : آیا انحصار تجارت در کالاهاى اساسى، از نظر شرع صحیح است؟
پاسخ : انحصار در تجارت اگر مثلا از سوى یک کارخانه باشد که بگوید: «تولیدات خود را منحصراً در اختیار یک نماینده قرار مى دهد» اشکالى ندارد، و اگر منظور این باشد که شخص یا گروهى منحصراً حق فروش چیزى را داشته باشند، و دیگران نداشته باشند، چنین چیزى نامشروع است، مگر این که حکومت اسلامى روى مصالحى چنین چیزى را لازم و ضرورى بشمارد.

ضبط یا دانلود موسیقی از رسانه ها

پرسش : آیا موسیقی هایی که از تلویزیون پخش می شوند و ما از طریق دانلود یا ضبط کردن و بدون خرید، آنرا در اختیار داریم (باتوجه به اینکه صداوسیما حق پخش آنها را خریداری کرده است) جایز می باشد؟
پاسخ : در صورتیکه از موسیقی هایی باشد که مناسب مجالس لهو و فساد نباشد اشکالی ندارد.

مصادیق کفّار حربی در مسأله کپی رایت

پرسش : درباره ی استفاده از نرم افزار ها که بدون رعایت اجازه تولید کننده، اصلى آن جایز نیست، مگر در صورتى که از کفّار حربى باشند آیا جز اسرائیل به کس دیگری هم کافر حربی می گویند؟ و این در حالی است که تقریبا همه ی نرم افزار های ما از امریکا و بعد اروپا است، شاید فقط یک برنامه ی ترجمه متن معروف از اسرایل موجود باشد با این حال تکلیف چیست ؟ آیا ما گناهی مرتکب می شویم؟
پاسخ : امریکا، انگلیس، فرانسه، اسرائیل و... جزو کشورهای محارب هستند.

ملاک در تعیین کافر حربی بودن شرکت ها

پرسش : ملاک برای این که بگوییم شرکتی جزو کفار حربی است یا خیر چه چیز می باشد؟ آیا می توان گفت که شرکت های امریکایی جزو کفار حربی هستند یا خیر؟
پاسخ : شرکت ها و یا سازمان هایی که به کفار در حال جنگ با مسلمانان مثل امریکا، اسرائیل و انگلیس یا به محاربین کمک می کنند و یا به عمل آنها راضی و خوشحال می شوند در حکم محارب هستند.

عدم اجازه استفاده از نرم افزار به خاطر تحریم

پرسش : اگر شرکتی به خاطر تحریم ها علیه کشورمان به ما اجازه ی استفاده از نرم افزارهایش را ندهد در مورد استفاده از آن نرم افزارها تکلیف چیست؟
پاسخ : در فرض سوال، استفاده از آن اشکالی ندارد.

شرط عدم استفاده غیر خریدار توسط تولید کننده

پرسش : اگر تهیه کننده بگوید فقط کسی که سی دی را خریداری کرده است می تواند از آن استفاده کند در این صورت دیدن فیلمی از طریق سی دی اصلی نه سی دی کپی زده شده مجاز است؟
پاسخ : در صورتی که ضمن قرارداد فروش چنین شرطی کنند باید خریدار به آن عمل کند. در غیر این صورت مجاز است به دیگران هم بدهد و استفاده کنند.

دانلود نرم افزار با عدم علم به کافر حربی بودن شرکت سازنده

پرسش : برخی سایتها نرم افزار های مختلف را به طور رایگان برای دانلود در سایت خود قرار می دهند . ما نمی دانیم که این نرم افزارها متعلق به چه کشوری است . آیا می توانیم این نرم افزارها را دریافت کنیم و بصورت یک بسته لوح فشرده طراحی کنیم و برای فروش در اختیار مردم قرار دهیم؟
پاسخ : در صورتی که صاحب آن سایت انسان متدینی باشد مانعی ندارد.

ضبط برنامه سخنرانی و مداحی

پرسش : در مورد ضبط و کپی سخنرانی های مذهبی و مداحی آیا می توان اصل را بر جواز گذاشت تا زمانی که خلاف آن ثابت شود؟
پاسخ : نسبت به ضبط برنامه سخنرانی و مداحی اصل بر جواز است.

منع مربی از تدریس آنچه آموزش داده

پرسش : رفتم کلاس پرده دوزي مربي گفته اگر به کسي آموزش بدهيد حلال نميکنم، آيا اين اجازه را دارد؟ تکلیف ما چیست؟
پاسخ : تا زمانی که او در قید حیات است اجازه ندارید به کسی آموزش دهید.

کپی برداری از طرحهای شایع در بازار

پرسش : آیا از مانتوهائی که معلوم نیست طراح آن کیست و به وفور در بازار موجود است می توان عکس گرفت و از روی آن مانتو برای خود دوخت؟
پاسخ : در فرض سوال مانعی ندارد ولی اگر خصوصیت مهمی داشته باشد و عقلاء برای طراح آن حقی قائل باشند بدون اجازه او جایز نیست.

کپی سی دی در صورت ضرورت با به ذمه گرفتن قیمت آن

پرسش : اگر تولید کنندگان یک مجموعه آموزشی سی دی، حق کپی کردن از سی دی ها را حرام کرده باشند و شخصی واقعا نیازمند به آن سی دی باشد و در حال حاضر توانایی مالی برای خرید نداشته باشد و اگر صبر کند که توانای مالی پیدا کند دیر میشود آیا می تواند سی دی ها را کپی کند و قول دهد که حتما پول آن ها را هر وقت توانایی مالی پیداکرد به حساب تولید کننده واریز می نماید؟ در این صورت باز هم استفاده از آن بدون رداخت هزینه اش حرام می باشد؟
پاسخ : اگر یقین به رضایت تولید کننده دارید مانعی ندارد.

عدم تفاوت حکم نسبت به استفاده شخصی با تجاری از کپی رایت

پرسش : آيا مى‏توان گفت تکثیر برنامه‏هاى كامپيوترى اعم از فيلم، برنامه‏هاى آموزشى و سرگرمى، كه امروزه ساخته مى‏شود، اگر براى استفاده شخصى باشد اشكال ندارد؛ اما اگر کپى ‏بردارى را منبع كسب خود قرار دهد اشكال دارد.»؟
پاسخ : در فرض سوال فرقى نمى‏کند.

لفظی یا کتبی بودن شرط عدم جواز تکثیر

پرسش : آيا در ضمن فروش برنامه‏هاى كامپيوترى مى‏توان شرط عدم تكثير كرد؟ آيا نوشتن اين شرط در ابتداى اين برنامه‏ها كفايت مى‏كند، يا بايد لفظاً و به هنگام فروش گفته شود؟
پاسخ : شرط در ضمن معامله به هر صورت باشد تفاوت نمى‏کند بلکه بدون شرط نیز تکثیر جایز نیست.

نهی استاد از ضبط تدریس و حرمت تکلیفی یا وضعی بودن ضبط کردن

پرسش : اگر استادى در درس اعلام كند كه «من رضايت ندارم فردى درس مرا ضبط و تكثير كند» اما كسى اين كار را كرد آيا فقط تكليفا مرتكب حرام شده يا از نظر وضعى حرف استاد نافذ بوده واين شاگرد مالك مطالب ضبط شده نيست؟
پاسخ : در چنین مواردى حرمت وضعى وجود ندارد مگر اینکه محتواى این درس یا طریقه تدریس، داراى نکته خاصى بوده و منحصر به فرد باشد که مشابه آن در دیگر دروس یا تدریس‏ها نباشد، مثل کتبى که تالیف مى‏شود، در چنین مواردى حرمت وضعى بعید نیست و بدون رضایت صاحب اصلى آن، دیگران نمى‏توانند آن را خرید و فروش کنند و مالک نیستند البته در تمام این موارد حرمت تکلیفى نیز قطعى نیست.

استفاده از جایزه کتابی که مطالبش از کتاب دیگر بیان شده

پرسش : اگر کسی در بین نوشته های خود از مطالب کتابی استفاده کرده ولی به اسم خودش تمام شده و در این بین جایزه یا هدیه گرفته حکمش چیست؟ با توجه به اینکه دسترسی به نویسنده ندارد می تواند صدقه بدهد؟
پاسخ : در فرض سوال آن را از طرف صاحب اصلی به نیازمندان صدقه دهید.

کپی محصولات و نرم افزارهای کفار غیر ذمی

پرسش : آیا مى توان برنامه هاى کامپیوترى، که توسّط کفّار غیر ذمّى تولید شده، را بدون جلب رضایت صاحبان اصلى آن تکثیر کرد؟
پاسخ : تمام افرادى که جان و مال آنها محترم است، حقّ امتیازات آنها نیز محترم است.

باقی ماندن حق شفعه با فروش سهم شرکا به خریدار ثالث

پرسش : در مساله حق شفعه، اگر دو شریک اولیه بعد از چندین سال با رضایت یکدیگر سهم خود را به خریداران ثالث بفروشند با توجه به اینکه در انتخاب شریک اراده ای نداشته اند و ضرری بابت شراکت اولیه متوجه آنها نیست آیا برای خریداران جدید نسبت به یکدیگر حق شفعه ایجاد میگردد؟
پاسخ : باتوجه به اینکه دونفر بعد با یکدیگر شریک می شوند اگر یکی اقدام به فروش حق خودکند دیگری حق شفعه خواهند داشت.

اجاره ملک مشاع

پرسش : آیا مالکین مشاع یک باب خانه، که داراى دو طبقه مجزّاست، و هر طبقه در تصرّف یک شریک مى باشد، مى توانند سهم خود را (که در آن زندگى نمى کنند،) به غیر شریک خود اجاره دهند؟ اگر یکى از شرکا مانع از اجاره دادن سهم شریک خود شود، ضرر و زیان آن متوجّه کیست؟
پاسخ : هر یک از دو شریک مى تواند سهم خود را به دیگرى اجاره دهد، و شریک دیگر حقّ ممانعت ندارد، وگرنه ضامن است. مگر این که سبب ضرر و زیانى برطرف مقابل شود.

چگونگی اعمال حق شفعه

پرسش : خانه ای مشترک بین دو نفر است، یکی از شرکا سهم خود را به مبلغ معینی به شخص ثالث می فروشد، شخص ثالث که خانه را خریده نه حاضر است سهمیه شریک دیگر را بخرد و نه حاضر است سهم خود را بفروشد حالا تکلیف چیست؟
پاسخ : چنانچه خانه در میان آنها به صورت مشاع باشد شریک دوم حق دارد معامله شخص ثالث را فسخ کند و خودش به همان قیمت بخرد و اگر از این حق استفاده نکرد حقّ شفعه ساقط می شود.

تبانی برای جلوگیری از حق شفعه

پرسش : برخی از شرکا برای جلوگیری از استفاده حق شفعه شریک خود سهم خود را از ملک مشترک مشاع به چند برابر قیمت واقعی به مشتری می فروشند و با هم قرار می گذارند که پس از تحقق معامله و عدم استفاده شریک از حقّ شفعه، مازاد بر قیمت واقعی را به خریدار بازگردانند آیا این حیله مشروع است؟
پاسخ : این حیله مشروع نیست و معامله مزبور جدّی نمی باشد و باطل است و به فرض که جدّی باشد چون مشتمل بر ضرر و زیان شریک است، باطل است.

عدم تعلق حق شفعه در بیش از دو نفر

پرسش : آیا حقّ شفعه در جایی که شرکا بیش از دو نفر باشند نیز جاری می گردد یا اینکه مختصّ جایی است که فقط دو شریک باشند؟
پاسخ : حقّ شفعه فقط در جایی است که دو شریک بیشتر نباشد.

اعمال حق شفعه در سهم الارث

پرسش : آیا وراث می توانند نسبت به هم از حق شفعه استفاده کنند؟
پاسخ : در صورتی که ورثه دو نفر بوده باشند و یکی از آن دو اقدام به فروش ملک مشترک کند وارث دیگرمی تواند از حق شفعه با شرایطش استفاده کند.

تضییع حق الناس با آلوده کردن رودها و دریاچه ها

پرسش : ریختن فاضلاب ها در چشمه ها، رودها و دریاچه ها موجب تلف شدن هزاران هزار جاندار آبزى و صدمات غیرقابل جبران به طبیعت است نظر مبارک نسبت به انجام چنین کارى چیست؟
پاسخ : آلوده کردن رودخانه ها و دریاچه ها به طورى که موجب اتلاف جانداران آبزى شود و در نتیجه مردم گرفتار خسارت و زیان گردند، جایز نیست.

تضییع حقوق دیگران با آلوده کردن هوا

پرسش : اگر کسى از وسیله اى استفاده مى کند که موجب آلودگى هواست، در حالى که امکان استفاده از وسایلى که آلودگى کمترى ایجاد مى کنند نیز وجود دارد وظیفه شرعى وى چیست؟
پاسخ : هوا از مواهب بزرگ الهى است، نباید آن را بى جهت آلوده کرد.
تعداد صفحات : 506