پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
حج
حج یکى از ارکان مهم اسلام و از بزرگترین فرایض دینى است. قران مجید در یک عبارت کوتاه و پرمعنى مى فرماید و لله على الناس حج البیت من استطاع الیه سبیلا; براى خدا بر مردم است که حج خانه او کنند انها که توانایى رفتن به سوى او دارند و در ذیل همین ایه مى فرماید و من کفر فان الله غنى عن العالمین; و هر کس کفر ورزد و حج را ترک کند به خود زیان رسانده خداوند از همه جهانیان بى نیاز است.
1756 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/05/23 تاریخ انتشار:
حضرت فاطمه معصومه(س)
حضرت معصومه علیها السلام دختر امام کاظم علیه السلام دارای جایگاه معنوی و علمی بسیار بالایی می باشد. در عظمت ایشان همین بس که در قیامت شیعیان را شفاعت می کنند. ایشان به دلیل فشاری که بر اطرافیان امام کاظم علیه السلام وجود داشت ازدواج نکرد و در سال 201 ه.ق به قصد دیدار برادر به سوى خراسان حرکت کرد. اما وقتی به ساوه رسید بیمار شد و پس از عزیمت به قم از دنیا رفت. بر اساس روایات زیارت قبر ایشان دارای ثواب فراوانی می باشد. وجود قبر ایشان در قم برکات فراوانی برای این شهر داشته است از جمله انها شکل گیری حوزه علمیه قم می باشد.
1169 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/04/31 تاریخ انتشار:
اربعین حسینی
اینک جاى ان دارد که حال و هواى گروهى که پس از چهل روز بار دیگر به کربلا امده اند را مجسم کنیم. اینان به مکانى قدم گذاشته اند که با خاطرات تلخ و کوهى از اندوه و غم انجا را ترک گفتند. جایى که چهل روز پیش پرپر شدن عزیزان خود را مشاهده کردند و با چشمان خود غربت پدران و برادران و عموها و عموزادگان خود را دیدند.
2352 تعداد بازدیدکنندگان: 1394/09/09 تاریخ انتشار:
سالروز تخریب بقیع
حدود 80 سال پیش و در هشتم شوال وهابیت نادان و تکفیری قبور ایمه بقیع علیهم السلام را ویران و با خاک یکسان کردند. هشتم شوال تنها روز عزای شیعیان نیست بلکه تمام ملت های مسلمان این روز را بزرگ می دارند. هشتم شوال روزی است که قبور فرزندان پیامبر اسلام به دست افرادی بیسواد ویران شد.
4590 تعداد بازدیدکنندگان: 1394/04/31 تاریخ انتشار:
امام حسین علیه اسلام
سومین امام معصوم در سوم یا چهارم شعبان سال چهارم هجرى در شهر مدینه دیده به جهان گشود. او دومین ثمره پیوند فرخنده علىعلیه السلام و حضرت فاطمه دختر پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود. حسین بن على در دوران عمر خود به شجاعت و ازادگى و ایستادگى در برابر ظلم و ستم شهرت داشت.
2886 تعداد بازدیدکنندگان: 1393/08/20 تاریخ انتشار:
امام رضا علیه السلام
ابن صباغ مالکى مى گوید على بن موسى الرضا در مدینه سال 148 ه.ق متولد شد. و برخى نیز سال 153 ذکر کرده اند... و القابش رضا صابر زکى ولى و مشهورترین ان رضا است و در قامت معتدل بود
7161 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/10/09 تاریخ انتشار:
امام حسن مجتبی علیه السلام
پیشواى دوم جهان تشیع که نخستین میوه پیوند فرخنده علىعلیه السلام با دختر گرامى پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود.
6006 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/10/07 تاریخ انتشار:
رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم
پیامبر خدا صلى الله علیه واله در مناسبت هاى مختلف در باره رهبرى اینده امت اسلامی سخن می گفت و علی ع را به عنوان جانشین برگزیده خدا معرفی می کرد اوج این معرفى و ابلاغ در حجه البلاغ و به تعبیر دیگر حجه الوداع در غدیر خم بوده است. اخرین تدبیر ایشان درخواست دوات و کاغد برای املای وصیت مکتوب در مسیله خلافت جهت جلوگیرى از انحراف امت بود.
4841 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/10/05 تاریخ انتشار:
ولادت امام کاظم (علیه السلام)
نام او موسى لقبش کاظم مادرش بانویى با فضیلت بنام حمیده و پدرش پیشواى ششم حضرت صادق علیه السلام است. او در سال 128 هجرى در سرزمین ابوا یکى از روستاهاى اطراف مدینه چشم به جهان گشود و در سال 183 یا 186 به شهادت رسید. از سال 148 که امام صادقعلیه السلام به شهادت رسید دوران امامت حضرت کاظم علیه السلام اغاز گردید.
3745 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/09/18 تاریخ انتشار:
امام سجاد علیه السلام
او فرزند حسین بن علىعلیه السلام سومین امام شیعیان جهان مادرششهر بانویه مشهورترین لقبشزین العابدین وسجاد است. امام سجادعلیه السلام در سال سى و هشت قمرى دیده به جهان گشود و دوران کودکى خود را در شهر مدینه سپرى کرد.
4562 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/08/21 تاریخ انتشار:
امام حسین علیه السلام
سومین امام معصوم در سوم یا چهارم شعبان سال چهارم هجرى در شهر مدینه دیده به جهان گشود. او دومین ثمره پیوند فرخنده علىعلیه السلام و حضرت فاطمه دختر پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود. حسین بن على در دوران عمر خود به شجاعت و ازادگى و ایستادگى در برابر ظلم و ستم شهرت داشت.
3715 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/08/14 تاریخ انتشار:
محرم الحرام
ماه محرم ماه غم و اندوه اهل بیتعلیهم السلام و شیعیان انهاست و ماه شهادت و یاداورى دلاورى ها و شجاعت ها و ایثارهاى سیدالشهدا امام حسینعلیه السلام و یاران باوفاى او در کربلاست; در حدیثى از امام على بن موسى الرضاعلیهما السلام امده است که فرمود هنگامى که ماه محرم فرا مى رسید کسى پدرم را خندان نمى دید و همواره محزون و غمگین بودتا روز دهم یعنى روز عاشورا; ان روز روز مصیبت و حزن و اندوه و گریه پدرم بود و مى فرمود امروز روزى است که حسینعلیه السلام شهید شده است.
7164 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/08/07 تاریخ انتشار:
عید غدیر خم
سرزمین غدیر خم سرزمینى است میان مکه و مدینه در نزدیکى جحفه که در حدود 200 کیلومترى مکه واقع شده و چهارراهى است که حجاج سرزمین هاى مختلف مى توانستند در انجا از هم جدا شوند راهى به سوى مدینه مى رود در جهت شمال. راهى به سوى عراق مى رود در جهت شرق. راهى به سوى مصر مى رود در طرف غرب. و راهى به سوى یمن در جهت جنوب.
6353 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/07/29 تاریخ انتشار:
امام جواد علیه السلام
دوران شکوفایى عقل وجسم انسان معمولا حد و مرز خاصى دارد که با رسیدن ان زمان جسم و روان به حد کمال مى‏ رسند ولى چه مانعى دارد که خداوند قادر حکیم براى مصالحى این دوران را براى بعضى از بندگان خاص خود کوتاه ساخته در سال هاى کمترى خلاصه کند؟ در جامعه بشر یت از اغاز تاکنون افرادى بوده اند که از این قاعده عادى مستثنى بوده اند و در پرتو لطف و عنایت خاصى که از طرف خالق جهان به انان شده است در سنین کودکى به مقام پیشوایى و رهبرى امتى نایل شده اند.
5404 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/07/07 تاریخ انتشار:
شهادت امام صادق علیه السلام
ابن خلکان مى گوید الامام جعفر بن محمد الصادق هو الامام السادس من ایمه اهل البیت الطاهر رضی الله عنه ولقب بالصادق لصدقه فی مقاله وفضله اشهر من ان یذکر. ولد عام 80 وتوفى عام 148 ودفن فی البقیع جنب قبر ابیه محمد الباقر وجده على زین العابدین وعم جده الحسن بن على رضی الله عنه فلله دره من قبر ما اکرمه واشرفه امام جعفر صادقعلیه السلام ششمین امام از امامان اهل بیت عصمت و طهارتعلیهم السلام است.
5297 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/06/10 تاریخ انتشار:
عید سعید فطر
عید در لغت از ماده عود به معنى بازگشت است و لذا به روزهایى که مشکلاتى از قوم و جمعیتى بر طرف مى شود و بازگشت به پیروزى ها و راحتى هاى نخستین مى کند عید گفته مى شود. و در اعیاد اسلامى به مناسبت این که در پرتو اطاعت یک ماه مبارک رمضان و یا انجام فریضه بزرگ حج صفا و پاکى فطرى نخستین به روح و جان باز مى گردد و الودگى ها که بر خلاف فطرت است از میان مى رود عید گفته شده است.
7698 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/05/15 تاریخ انتشار:
شبهای قدر
از ایات قران به خوبى استفاده مى شود قران مجید در ماه مبارک رمضان نازل شده است شهر رمضان الذی انزل فیه القران و ظاهر این تعبیر ان است که تمام قران در این ماه نازل گردید. در نخستین ایه سوره قدر مى افزاید ما ان را در شب قدر نازل کردیم انا انزلناه فی لیله القدر. گر چه در این ایه صریحا نام قران ذکر نشده ولى مسلم است که ضمیر انا انزلناه به قران باز مى گردد و ابهام ظاهرى ان براى بیان عظمت و اهمیت ان است.
6015 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/05/05 تاریخ انتشار:
ولادت امام حسن علیه السلام
پیشواى دوم جهان تشیع که نخستین میوه پیوند فرخنده علىعلیه السلام با دختر گرامى پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود.
3096 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/05/01 تاریخ انتشار:
ماه مبارک رمضان
خداى متعال می فرماید اى کسانى که ایمان اورده اید! روزه بر شما نوشته شده است ان گونه که بر امت هاى قبل از شما نوشته شده بود یا ایها الذین امنوا کتب علیکم الصیام کما کتب على الذین من قبلکم. و بلافاصله فلسفه این عبادت انسان ساز و تربیت افرین را در یک جمله کوتاه اما بسیار پرمحتوا چنین بیان مى کند تا پرهیزکار شوید لعلکم تتقون. ارى روزه عامل موثرى است براى پرورش روح تقوا و پرهیزگارى در تمام زمینه ها و همه ابعاد.
6375 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/04/16 تاریخ انتشار:
امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف
دوازدهمین پیشواى معصوم حضرت حجه بن الحسن المهدى امام زمان - عجل الله تعالى فرجه - در نیمه شعبان سال 255 هجرى در شهر سامراء دیده به جهان گشود. او همنام پیامبر اسلام م ح م د و هم کنیه ان حضرت ابوالقاسم است.2 ولى پیشوایان معصوم از ذکر نام اصلى او نهى فرموده اند.
9714 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/04/01 تاریخ انتشار:
عید مبعث
درباره تاریخ بعث رسول خداص میان شیعه و اهل سنت اختلاف است و مشهور میان علماء ودانشمندان شیعه ان است که بعثت ان حضرت در بیست وهفتم ماه رجب سال چهلم عام الفیل بوده و این مورد اتفاق همه علمای شیعه است.
4126 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/03/12 تاریخ انتشار:
حضرت زینب سلام الله علیها
در مجلس یزید هنگامى که چشم زینب کبرىعلیها السلام به سر خونین برادرش امام حسینعلیه السلام افتاد با صداى محزونى که دل ها را به وحشت مى انداخت فریاد زد یا حسیناه! یا حبیب رسول الله! یابن مکه و منى یابن فاطمه الزهراء سیده النساء یابن بنت المصطفى اى حسین اى محبوب رسول خدا اى پسر مکه و منا اى پسر فاطمه زهرا بانوى همه زنان جهان اى پسر دختر محمد مصطفى.
4968 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/03/05 تاریخ انتشار:
ولادت امام جواد علیه السلام
امام نهم که نامش محمد و کنیه اش ابو جعفر و لقب او تقى و جواد است در ماه رمضان سال 195 ه.ق در شهر مدینه دیده به جهان گشود.
3040 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/29 تاریخ انتشار:
امام هادی علیه السلام
امام ابوالحسن على النقى الهادىعلیه السلام پیشواى دهم شیعیان در نیمه ذیحجه سال 212 هجرى در اطراف مدینه در محلى به نام صریا به دنیا امد. پدرش پیشواى نهم امام جوادعلیه السلام و مادرش بانوى گرامى سمانه است که کنیزى با فضیلت و تقوا بود.
5312 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/23 تاریخ انتشار:
شهادت امام باقر(علیه السلام)
ابن صباغ مالکى مى گوید امام باقرع وصیت نمود تا در لباسى که در ان نماز به جاى مى اورده کفن شود. از فرزندش جعفر صادقع روایت شده که فرمود من نزد پدرم بودم در ان روزى که از دنیا رحلت نمود حضرت به امورى از جمله غسل و تکفین و تدفین وصیت نمود. ان حضرت را در زمان ابراهیم بن ولید بن عبدالملک سم دادند و قبر ایشان در بقیع است.
6340 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/21 تاریخ انتشار:
اعتکاف
مرحوم علامه طباطبایى طبق انچه که در ترجمه تفسیرالمیزان جلد 3 صفحه 66 امده مى فرماید عکوف و اعتکاف به معناى ملازم شدن است. و اعتکاف در جایى عبارت است از ماندن در ان به طورى که از ان خارج نشود. و اعتکاف عبادت مخصوصى است که از جمله احکام ان ماندن در مسجد و بیرون نیامدن از ان مگر از روى احتیاج و روزه گرفتن مى باشد.
3464 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/16 تاریخ انتشار:
ولادت حضرت فاطمه سلام الله علیها
در مورد این که حضرت فاطمه سلام الله علیها در چه سالی به دنیا امده بین مورخین اختلاف نظر وجود دارد یک قول ان مورد قبول علمای فریقین شیعه و سنی است که ولادت حضرت را مربوط به بعد از بعثت می دانند و به اصطلاح قول مشهور هم همین است. و قول دیگر که عده ای از علمای اهل سنت ان را نقل کرده اند این است که ولادت حضرت قبل از بعثت می باشد.
3088 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/16 تاریخ انتشار:
هفدهم ربیع الاول
در مورد بشارت حضرت مسیحعلیه السلام نسبت به ظهور پیامبر اسلامصلى الله علیه واله چنان که در ایه 6 سوره صف مى خوانیم و اذ قال عیسى ابن مریم یا بنى اسراییل انى رسول الله الیکم مصدقا لما بین یدى من التوراه و مبشرا برسول یاتى من بعدى اسمه احمد فلما جایهم بالبینات قالوا هذا سحر مبین و به یاد اورید هنگامى را که عیسى بن مریم گفت اى بنى اسراییل! من فرستاده خدا به سوى شما هستم در حالى که تصدیق کننده توراتى مى باشم که قبل از من فرستاده شده و بشارت دهنده به پیامبرى که بعد از من مى اید و نام او احمد است. هنگامى که او احمد با معجزات و دلایل روشن به سراغ انان امد گفتند این سحرى اشکار است!
9250 تعداد بازدیدکنندگان: 1391/12/22 تاریخ انتشار:
تعداد صفحات : 2