پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

وهّابیّت معتدل

پرسش : وهّابیّان معتدل چه گروهی هستند؟
پاسخ اجمالی: وهّابیّان معتدل داراى ویژگى هایى هستند، از جمله: 1- مسلمانان را متّهم به شرک نمى کنند و از خون ریزى بیزارند، به عقاید دیگران احترام مى گذارند و برچسب کفر و بدعت به دیگران نمى زنند. 2- از«گفتمان» منطقى و دوستانه بین مذاهب اسلامى استقبال مى کنند. 3- مظاهر جدید و مثبت زندگى امروز را که دلیلى بر حرمت آن در کتاب و سنّت نیست، بدعت نمى شمرند. 4- به زنان اجازه مى دهند که با حفظ حجاب اسلامى و موازین عفّت به تحصیل علم و فعّالیّت هاى مفید اجتماعى بپردازند. و... .

وهابیون و اطلاق عنوان «سلفى» برخود

پرسش : هدف وهابیون از اطلاق عنوان سلفیه بر خود چه بود؟
پاسخ اجمالی: وهابیون مى گویند: بهترین عصر، عصر سلف صالح است؛ چون آنها سنّت پیامبر(ص) و قرآن کریم را بهتر درک مى کردند؛ بنابراین خود را سلفیّه می نامند. ولی در حقیقت آنها پیرو سلف صالح و سنت پیامبر(ص) نیستند بلکه قصدشان از سلف صالح همان کسانى است که حدیث در تجسیم و تشبیه خداى متعال نقل کردند؛ از قبیل ابن تیمیه و ابن قیّم جوزیّه.

فعالیتهای تبلیغی وهابیون

پرسش : وهابیون چه نوع فعالیت های تبلیغی انجام می دهند؟
پاسخ اجمالی: وهابيون در تبليغ خود از اعزام هزاران مبلغ، دعوت از هزاران میهمان، ساخت صدها مسجد، چاپ ميليون ها کتاب، برپايي هزاران دوره آموزشي، اعطاي ميليون ها کمک مالي و بورسيه اي، تاسيس دانشگاه، بر پايي کنفرانس ها و ميليون ها فعاليت تبليغي ديگر استفاده مي کنند.

مفتیان سعودی مخالف وحدت جهان اسلام

پرسش : موضع مفتیان سعودی در رابطه با وحدت جهان اسلام چیست؟
پاسخ اجمالی: مفتیان سعودى که عمله بیگانه هستند، با فتوا به حرمت ازدواج با شیعه و نجاست ذبیحه آنان و... راه هرگونه وحدت را مسدود مى کنند. عبدالله جبرین، عضو دارالافتاى عربستان، شیعیان را کافر و پرداخت زکات به آنها را حرام و قتل آنها را مباح شمرده. و هیأت دائم افتاى سعودى ازدواج با شیعه را حرام و باطل میداند ولی ازدواج با یهودى و مسیحى را جایز می شمرد. لذا مادامى که آنان شیعه را بدتر از یهود مى دانند و با دشمنان قسم خورده اسلام هم صدا شده اند، چگونه مى شود به تقریب مذاهب اسلامى و وحدت مسلمین دست یافت؟

جبهه گیری علمای اسلام در مقابل عقائد وهابیان

پرسش : علمای اسلام در رد عقائد وهابیان چگونه جبهه گیری کرده اند؟
پاسخ اجمالی: بعد از ظهور ابن تیمیه و نشر مکتب وهابیان توسط محمّد بن عبدالوهاب، تاکنون علماى شیعه و سنّى در مقابل این فرقه شدیداً جبهه گیرى کرده و کتاب هاى زیادى در ردّ افکار آنان تألیف کرده اند. مانند: کتاب های«آل سعود، من این و الى این؟»، «آیین وهابیّت»، «ابن تیمیة حیاته و عقائده»، «ابن تیمیة فی صورته الحقیقة»، «ابن تیمیة و امامة على(ع)»، «اتحاف اهل الزمان بأخبار ملوک تونس و عهد الأمان» و ده ها کتاب دیگر.

تهاجم وهابیت بر ضد مذهب اهل بیت(ع)

پرسش : انگیزه وهابیت از تهاجم بر ضد مذهب اهل بیت(علیهم السلام) چیست؟
پاسخ اجمالی: یکى از انگیزه هاى تهاجم وسیع وهابیت بر ضدّ مذهب اهل بیت(ع)، ترس و وحشت آنان از گسترش فرهنگ برخاسته از قرآن در میان جوانان و دانشمندان تحصیل کرده و استقبال آنان از این مکتب نورانى و مطابق با سنّت راستین محمّدى(ص) است. شیخ ربیع بن محمّد، شیخ محمّد مغراوى، دکتر ناصر بن عبدالله بن على قفارى استاد دانشگاه هاى مدینه و شیخ مجدى محمّد على محمّد و بسیاری دیگر از بزرگان وهابی به این واقعیت اعتراف کرده اند.

روشهای تبلیغی وهابیان

پرسش : روشهای تبلیغی وهابیان به چه صورت انجام می گیرد؟
پاسخ اجمالی: وهابیون براى پیشبرد عقاید و افکار خود از راه هاى مختلف استفاده مى کنند. مانند: مبارزه و مقابله با کتاب هاى شیعه، تحریف کتاب ها، استفاده از موسم حج و ترویج تهمت ها بر ضد شیعه.

تشابه بین وهابیان و خوارج

پرسش : آیا بین عقائد خوارج و وهابیان وجه تشابهی وجود دارد؟
پاسخ اجمالی: با مراجعه به تاریخ روشن مى شود که در موارد گوناگونى این دو فرقه شبیه یکدیگرند. مانند خوارج آراى شاذ و خلاف مشهور دارند، معتقدند مى توان دار الاسلام را در صورتى که ساکنان آن مرتکب گناه کبیره شوند، دار الحرب نامید، در سخت گیرى در دین و جمود و تحجّر در فهم آن شبیه آنانند، همچون خوارج اهل اسلام را مى کشند و بت پرستان را رها مى کنند و آیاتى را که در شأن کفار نازل گشته بر مؤمنین حمل مى کنند.

برخی از عقاید و فتاوای وهابیان

پرسش : وهابیان دارای چه عقاید و فتاوایی هستند؟
پاسخ اجمالی: وهابی ها بسیاری از عقاید مسلمانان را شرک و حرام می دانند و بر خلاف عقائد آنها فتوا داده اند مانند: حرمت رفتن به زیارت، یا ساختن بنا یا مسجد یا نماز و دعا خواندن کنار قبور، و یا تبرّک یا صدا زدن یا کمک خواستن یا شفاعت خواستن از انبیا و اولیا بعد از مرگ آنها و حرمت قسم خوردن به غیر خدا یا قسم دادن بر خدا به حقّ نبى یا ولى یا نذر براى پیامبر یا ولى یا برپایى جشن و عزا برای  انبیا و اولیا و توسل به آنها یا چراغ روشن کردن بر سر قبور یا تعمیر قبور اولیا و تزیین آن ها و... .

ترس وهابیون از گسترش مذهب اهل بیت(ع)

پرسش : علت تهاجم وهابیت بر ضد مذهب اهل بیت(علیهم السلام) چیست؟
پاسخ اجمالی: مهمترین انگیزه تهاجم وسیع وهابیت بر ضدّ مذهب اهل بیت(ع)، ترس و وحشت آنان از گسترش فرهنگ برخاسته از قرآن و عترت در میان جوانان و دانشمندان تحصیل کرده و استقبال آنان از این مکتب نورانى مطابق با سنّت راستین محمّدى(ص) است.

تهمت هاى وهابیون به حکومت شیعى ایران

پرسش : وهابیون براى گسترش افکارشان چه تهمت هایى را به حکومت شیعى ایران وارد مى کنند؟
پاسخ اجمالی: مؤلف کتاب «و جآء دور المجوس» مى نویسد: «نهضت (امام) خمینى، یک نهضت مجوسى و عجمى است، نه نهضت اسلامى، عربى و محمّدى». او مى نویسد: «خطر حاکمان تهران بر اسلام از خطر یهود شدیدتر است و آنان به زودى با یهود، همداستان شده و به جنگ با مسلمانان خواهند آمد». هم چنین قفارى می گوید: «امام خمینى، نام خود را در اذان نمازها داخل کرده و حتّى نام خود را بر نام پیامبر نیز مقدّم نموده است». در واقع در عصر ارتباطات، چگونه دکتر قفارى صدای اذان هاى شیعه را نشنیده و این سخنان مضحک را به هم بافته است.

شگردهاى تبلیغى وهابیون

پرسش : وهابیون چه روش هایى را براى پیشبرد اهداف انحرافى خود در پیش گرفته اند؟
پاسخ اجمالی: روش وهابیها عبارت بود از: 1- مبارزه با چاپ و نشرکتب شیعه، به طوری که اگر یک دانشجوى وهابى کتابى از شیعه دردستش باشد، باید از مراکز علمى اخراج شود. 2- تحریف کتاب های حدیثى و تفسیرى و تاریخى اهل سنّت و حذف مطالبی که باب میل آنها نیست. 3- مختصر کردن کتاب ها به این طریق که بخش هایى را که موافق با عقایدشان نیست به بهانه اختصار و سودمندى، حذف مى کنند. 4- استفاده از موسم حج و تبلیغ عقاید خود و تخریب عقاید شیعه و مذاهب دیگر. 5- تربیت مبلغ و آموزش مبانى وهابیت و راه مبارزه با فرهنگ شیعه.

نظر وهابیون نسبت به تکریم اولیاء و انبیاء پس از رحلت

پرسش : وهابیون نسبت به تکریم اولیاء و انبیاء پس از رحلت ایشان چه نظراتى دارند؟
پاسخ اجمالی: وهابیان، تنها خود را اهل توحید دانسته و بقیه مسلمانان را مشرک مى دانند. آنها، نماز و دعا در کنار قبور اولیا، زیارت، تبرّک، استغاثه، توسل، شفاعت خواستن از اولیاء و انبیاء بعد از مرگ آنها، نذر و برپایى جشن و عزا برای آنها، قسم خوردن به پیامبر یا ولىّ یا کعبه، قسم دادن خدا به حقّ آنها و...، را شرک دانسته و ادعا کرده اند از شرک عصر جاهلیت خطرناک تر است. و الفاظی مثل: مشرکین،کفار، بت پرستان، مرتدین، دشمنان توحید، دشمنان خدا و مدعیان اسلام را درباره معتقدین به این امور به کار برده اند.

ادله قائلین به رؤیت خداوند به چشم ظاهری

پرسش : دلیل قائلین به رؤیت خداوند به چشم ظاهری چیست؟
پاسخ اجمالی: «مشبهه» با اعتقاد به رویت خدا، برای اثبات ادعای خود، به برخی از آیات و روایات تمسک می کنند. گاهی آیات؛ «وُجُوهٌ یَوْمَئِذ ناضِرَةٌ * إِلى رَبِّها ناظِرَةٌ»، «فَمَنْ کانَ یَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلا صالِحاً» و«کَلاّ إِنَّهُمْ عَنْ رَبِّهِمْ یَوْمَئِذ لَمَحْجُوبُونَ» را دلیل می آورند و گاه به خبرهای واحدی از قبیل قول پیامبر(ص) که فرمود: «همانا شما خدا را در روز قیامت خواهید دید» و یا «شما پروردگارتان را خواهید دید، همان گونه که این ماه را مى بینید»، استدلال می کنند.

وهابیّت و جشن میلاد پیامبر(ص)

پرسش : آیا بزرگداشت میلاد پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اولیاء، عبادت یا بدعت محسوب مى شود؟
پاسخ اجمالی: جشن گرفتن مسلمانان براى میلاد پیامبر(ص) و خواندن شعر در فضایل آن حضرت برای بزرگداشت ایشان می باشد و به ذهنشان هم خطور نمى کند که این کارها براى عبادت ایشان باشد. شرک  وقتی است که انسان کسی را در سرنوشت خود و جهان موثر بداند و او را به عنوان معبود عبادت کند. همچنین بدعت عملی است که دین آن را تایید نکند اما اگر کسى عملى که در دین از آن منع نشده را به امید این که مطلوب شارع است، نه با ادعاى مطلوبیت شارع و نه با اعتقاد به این که این عمل از دین است، انجام دهد بدعت نخواهد بود.

نظر وهابیّون در مساله مهدویت

پرسش : نظر وهابیّون در مورد مساله مهدویت چیست؟
پاسخ اجمالی: بيانيّه رسمى رابطه العالم الإسلامی، یکی از بزرگترين مراكز وهابیت، سندی بر اعتقاد عموم مسلمانان به مهدويّت است. دبير كل اين مركز در پاسخ به سؤالی درباره ظهور مهدی(عج)، با يادآورى اين نكته که ابن تيميه مؤسس مذهب وهابیت، احاديث مربوط به مهدى را پذيرفته، نظر برخی از علمای کنونی حجاز را در رابطه با ظهور بیان می کند و در ادامه می گوید؛ تعدادی از علما، این روایات را متواتر می دانند، و تنها ابن خلدون، خواسته این احادیث را ، مورد ایراد قرار دهد، لکن دانشمندان بزرگ ، گفتار او را ردّ کرده اند.

تأسیس فرقه وهابیت

پرسش : فرقه وهابیت چگونه شکل گرفت؟
پاسخ اجمالی: مؤسّس فرقه وهابیت محمّد بن عبدالوهاب بن سلیمان نجدى است. او با پیروی از عقاید ابن تیمیه، توسل به پیامبر(ص) و ساخت بارگاه بر قبور اولیاء و زیارت قبور و طلب شفاعت و... را شرک می دانست و با پشتیبانی آل سعود مسلمانان را تکفیر مى کرد. آنها هر شهرى که عقایدشان را قبول نمى کرد غارت کرده و به خاک و خون مى کشیدند. وهابیت از قرن دوازده تا کنون بر جاى مانده و بخاطر ایجاد اختلاف و درگیری بین مسلمین، دشمنان اسلام را خوشنود کرده تا جایی که افرادی مثل لورد کورزون و جولد تسهیر یهودی آنها را ستوده اند.

تفاوت اساسی زیدیه و اسماعیلیه با امامیه

پرسش : تفاوت اساسی فرقه زیدیه و اسماعیلیه با امامیه چیست؟
پاسخ اجمالی: زیدیه و اسماعیلیه، مثل امامیه از فرقه هاى شیعى است با این تفاوت که امامیه، امامت را بر اساس نصّ نبوى براى دوازده امام می داند ولی زیّدیه، نص بر امامت را تنها براى على و امام حسن و امام حسین(ع) مى دانند و رهبرى پس از آن بزرگواران از آنِ هر هاشمى است که قیام مسلّحانه کند و به امامتِ خودش دعوت کند. اسماعیلیه امامت را تا امام صادق(ع) قبول دارند و پس از او به امامت فرزندش اسماعیل معتقدند و استمرار آن را در فرزندان او مى دانند.

اختلافات کلیسای کاتولیک و پروتستان

پرسش : چه اختلافاتی میان عقاید کلیسای کاتولیک و پروتستان وجود دارد؟
پاسخ اجمالی: کلیسای کاتولیک ایمان و عمل صالح را شرط سعادت بشر می داند اما پروتستان ها تنها ایمان را کافی می دانند. پروتستان ها به برزخ اعتقاد ندارند. پروتستان ها کتاب مقدس را تنها منبع برای ایمان مسیحی می شمارند و گفته های پاپ و سنن کلیسایی نزد آنها اعتبار ندارد و تفسیر کتاب مقدس را در انحصار طبقه ای خاص به نام روحانیون و اسقف ها نمی دانند و لزوم تجرد کشیشان را انکار می کنند. آنها ریاست پاپ بر کلیسا را به رسمیت نمی شناسند و اختلاف مهم دیگر میان پروتستان ها و کاتولیک ها در مسئله ی عشای ربانی است.

اهمیت واتیکان در مجامع مسیحی

پرسش : اهمیت واتیکان در مجامع مسیحی تا چه حد است؟
پاسخ اجمالی: واتیکان کوچکترین کشور جهان، با مساحتی در حدود 24 هکتار و در حدود هزار نفر جمعیت، یکی از کشورهای ثروتمند جهان به حساب می آید، که دارایی آن غالبا از طرف مؤمنان به حساب واتیکان واریز و بیشتر آن صرف امور فرهنگی می شود. واتیکان حدود دو میلیون مبلغ دینی و صد و نود و یک دانشگاه دارد و کتابخانه آن غنی ترین کتابخانه از نظر نسخ خطی، تاریخ علوم کلیسایی و علوم انسانی به شمار می رود. پاپ علاوه بر عهده داری مقام روحانی و رهبری کاتولیک های جهان، ریاست شورای شهر واتیکان را نیز به عهده دارد.

معرفی پولس

پرسش : پولس که بود؟
پاسخ اجمالی: وی چند سال پس از میلاد مسیح در شهر طرسوس ترکیه کنونی در خانواده ای یهودی متولد شد. در شهر طرسوس از فرهنگ یونانی بهره برد و در بیت المقدس فرهنگ یهودی را کسب کرد و از این دو فرهنگ در شکل دادن به عقاید خود بسیار استفاده کرد. اولین بار کتاب مقدس نام وی را در داستان شهادت استیفان که برگزیده ی حواریون بود، مطرح کرده است. پولس در زمره ی مخالفان وی و دست اندر کار شکنجه ی او بود. نام اصلی او قبل از گرویدن به مسیحیت شائول بوده است. اما پس از گرایش به مسیحیت نام پولُس را برگزید.

الهیات و عقائد پولس

پرسش : مهم ترین آرا و عقائد پولس چه چیزهایی بود؟
پاسخ اجمالی: پولس می گفت: «مسیح حکمت خدا و نخست زاده ی تمامی آفریدگان است. او قبل از همه است و همه چیز در وی قیام دارد و به وساطت او هر چیز آفریده شده است...». پولس در وصف مسیح(ع) می گوید: «و او صورت خدای نادیده است، نخست زاده ی تمامی آفریدگان...». پولس، مسیح(ع) را فرزند خدا می دانست. به اعتقاد او، عیسی(ع) به حسب جسم از نسل داوود(ع) متولد شده و به حسب روح قدوسیت، پسر خدا است. پولس، عیسی(ع) را هم ذات با پدر می داند. اما رتبه ای پایین تر از خدای پدر برای مسیح(ع) قائل است.

اعتبار عقائد پولس

پرسش : آراء و عقائد پولس تا چه حد در نزد مسیحیان معتبر است؟
پاسخ اجمالی: «پولس» را تحریف کننده عقائد مسیح(ع) می دانند. او مسیحیّت را برای جذب بیشتر ساکنان امپراتوری جدید، به طور اساسی و گسترده بازنگری و مطالبی را در آن وارد کرد؛ به طوریکه می توان ادعا کرد که آیین او دینی جدیدی با استفاده از پوشش مسیحیت بود. داستان ایمان آوردن وی و تأییدش توسط رسولان، تنها در کتاب «اعمال رسولان» آمده که نویسنده آن «لوقای طبیب» از همکاران و طرفداران پولس است. از سوی دیگر، لوقا نه جزء حواریان است و نه دلیلی بر تأیید شخصیت وی از طرف رسولان در دست داریم.

مذمّت يهود و نصارا، بخاطر تقلید از دانشمندانشان!

پرسش : چرا قرآن، يهود و نصارا را بخاطر تبعیّت از دانشمندان و راهبانشان مذمّت می کند؟
پاسخ اجمالی: خداوند در مذمت یهود و نصارا می فرماید: «مسيح(ع) را معبود خود پذيرفتند، در حالى كه دستور داشتند خدای يكتا را بپرستند». در واقع آنان اعتقاد به الوهيت راهبان خود نداشتند؛ اما قرآن از واژه «اله» در مورد آنان استفاده می کند؟ از امام باقر و امام صادق(ع) روایتی نقل شده که می فرمایند: «به خدا سوگند آنها براى پيشوايان خود نه روزه گرفتند، بلكه آنان حرامى را براى آنها حلال، حلالى را حرام كردند، و آنها پيروى نمودند». از این رو پيروى و اطاعت از كسانى كه بر خلاف حكم الهى فرمان مى دهند نوعى شرك است.

معنای مسیح

پرسش : مسیح به چه معنی است؟
پاسخ اجمالی: «مسیح» در لغت یعنی کسی که با روغن مسح شده باشد، و اصطلاحاً به آن منجی دلالت می کند که انبیای بنی اسرائیل وعده داده بودند برای نجات قوم یهود می آید. در عهد عتیق، واژه ی مسیح، به معنای «مبارک»، لفظ عامی است که بر اشخاص مختلف، از جمله کوروش اطلاق شده است. اطلاق مسیح بر عیسی (ع)، ممکن است از این نظر باشد که او با کشیدن دست بر بیماران غیر قابل علاج، آنها را شفا می داد، چون این افتخار از آغاز برای او پیش بینی شده بود، خداوند نام او را قبل از تولد مسیح گذاشت.

القابی از حضرت مسیح(ع) در نزد مسیحیان

پرسش : عیسی(ع) چه القابی داشت؟
پاسخ اجمالی: حضرت مسیح(ع) نزد مسیحیان القاب متعدّدی دارد که عبارتند از: 1- «منجی»: کسی که خدا نجات بشر را به دست او تحقق می بخشد؛  2- «نبی»: کسی که پیام خدا را برای انسان آورد؛ 3- «کاهن عهد جدید» بین بشر و خدا؛ 4- «شبان نیکو»؛ 5-  در انجیل یوحنّا «راه»، «حقیقت» و «زندگی» نامیده شده؛ 6-  در رساله های پولُس عیسی (ع) «صورت خدای نادیده» به شمار رفته است.

داوری مسیحیان بر اساس انجیل در آیه 47 سوره مائده و عدم تحریف انجیل!

پرسش : اگر مسیحیان طبق آیه 47 سوره مائده قرآن، باید بر اساس انجیل حکم کنند، پس چرا قرآن و مسلمین مدّعی تحریف آن هستند؟!
پاسخ اجمالی: خداوند در این آیه به پیامبر اسلام «خبر» می دهد که در زمان مسیح(ع) به مسیحیان گفتیم: «بايد طبق دستورهاى انجيل حكم و داورى نمايند»، نه اینكه قرآن به پيروان مسيح(ع) دستور دهد كه هم اكنون بايد به احكام انجيل عمل كنند. زيرا اين سخن با ساير آيات قرآن که انجیل و تورات را تحریف شده می دانند و با اصل وجود قرآن كه اعلام آیين جديد و نسخ آیين قديم می كند سازگار نيست.

انگیزه های تحریف در کتاب مقدس

پرسش : انگیزه های تحریف کتاب مقدس چه چیزهایی بود؟
پاسخ اجمالی: 1- نیروهای فرصت طلب بعد از وفات پیامبران، برای نیل به اهداف خود از تفسیر و تأویل و تغییر الفاظ کتاب در جهت اهداف خود بهره می جویند. 2- ادیان الهی پیشگوییهایی دارند که به زبان رمز بوده است؛  عدم تحقق پیش گویی ها از نظر برخی آرمانگرایان زمینه ی تأویل و تفسیر متون را در آن ایجاد می کند. 3- تفسیر عامه پسند از آموزه های دینی برای مقبولیت بیشتر یکی از دلایل تحریف است . 4- دخالت سلطنت در سازمان کلیسا دست امپراتور را در ایجاد تغییر در آموزه های مسیحیت باز گذاشت.
تعداد صفحات : 235