پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

شبهه ابن تیمیه در واژه «فى القُربى»

پرسش : ابن تیمیه در مورد عبارت «فى القربى» در آیه مودت چه شبهه اى را مطرح کرده است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه می گوید: اگر منظور از«قربی» در آیه مودت، خویشاوندان پیامبر(ص) بود، باید از عبارت «لذوی القربی» استفاده می شد نه «فی القربی». در پاسخ این شبهه، همچنان که زمخشری و دیگر مفسرین گفته اند باید گفت: در این آیه اهل بیت، محلّ و مکان مودّت و مقرّ آن قرار گرفته اند. همچنین اشتباه ابن تیمه از آنجا ناشی شده که حرف جر«فی» را متعلق به مودت گرفته در حالی که این حرف جر و مجرورش متعلق به محذوف هستند و تقدیر آیه این چنین است: «الاّ المودة ثابتةٌ فی القربى».

شیعه و تنفر از عدد ده!!!

پرسش : آیا همان طور که ابن تیمیه مى گوید شیعه از عدد ده متنفر است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه شیعه را متهم می‌کند که به خاطر تنفر از عشره مبشره (ده نفرى که به آنها مژده بهشت داده شده) – به استثنای علی – ازعدد ده نیز متنفر شده و امور مرتبط با این عدد در زندگی‌شان راه ندارد. پاسخ چنین تهمت سخیفی وجود آیات مشتمل بر عدد ده در قرآن تلاوت شده توسط شیعه و استفاده از این عدد در ادعیه، اعمال، اذکار و... نزد شیعیان است. شیعه براى عدد بدون معدود، ارزشى قائل نیست؛ زیرا عدد تا زمانى که به معدود مبغوض یا محبوبى ضمیمه نشود، در هیچ فردى نسبت به آن عدد، نشانى از حبّ و بغض یافت نمی شود.

مشهور بودن شیعه به دروغگویى!!!

پرسش : آیا همان طور که ابن تیمیه مى گوید شیعیان به دروغ گویى شهره هستند؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه گفته: دروغ در میان شیعیان بیشتر از دیگر فرقه‌های اسلامی رواج دارد و به همین‌خاطر نویسندگان کتابهای صحاح سته هیچ حدیثی را حتی از بزرگان و قدمای شیعه نقل نکرده اند. چنین دروغی تنها با یک بار مراجعه به صحاح سته که سراسر پر از روایات راویان مختلف شیعه است رسوا گردیده و آشکار مى شود که کدام گروه دروغش فراوان تر است.

اتهام ابن تیمیه در برترى مشاهد بر مساجد و زیارت بر حج از نگاه شیعه!!!

پرسش : آیا همان طور که  ابن تیمیه مى گوید، شیعه به مساجد بى احترامى نموده و به جاى حج به مشاهد مشرفه مى رود؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه شیعه را متهم می‌کند که مساجد را تعطیل نموده و حرم بزرگانشان را آباد ساخته... و حج حرم‌ها را مهم‌ تر از حج بیت ‌الله می‌داند. در پاسخ باید ابن تیمه را به مساجد شیعه و نمازهای جماعتی که در آنها برگزار می‌شود، ارجاع داد و احکام احترام‌ آمیز شیعه درباره مساجد را به او یادآور شد. درباره حرم‌ها نیز شیعه صاحبان قبر را عبادت نمى کند، بلکه طبق روایات اهل بیت(ع) با زیارت آن اولیا به خدا تقرّب مى جوید. همچنین شیعه حجِ را از ارکان دین دانسته و تأخیر آن از سال وجوبش را گناه کبیره می‌داند.

شبهه ابن تیمیه در مورد شأن نزول آیه ولایت

پرسش : آیا ادعاى ابن تیمیه در باره جعلى بودن شأن نزول آیه ولایت نزد شیعه صحیح است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه ادعا کرده: نظر شیعه درباره شأن نزول آیه ولایت ناشی از جعل حدیثی است که به اجماع اهل حدیث آگاه کذب محض است. پاسخ: تکذیب روایتی که سندش به بسیاری از صحابه همچون امیرالمومنین، ابن عباس، ابوذر، عمار و... می‌رسد و بسیاری از امامان و حافظان حدیث آن را نقل کرده‌اند، جسارت و وقاحت بسیاری می‌خواهد. روایتی که محدّثان آن را نقل کرده اند، و حتّى برخى از آنها به صحّت آن تصریح کرده اند و اهل علم بر استدلال به آن اتفاق نظر داشته اند چگونه ممکن است بر کذب بودن آن اجماع داشته باشند؟! 

شیعه و دوست داشتن مسیلمه کذّاب!!

پرسش : شیعه و دوست داشتن مسیلمه کذّاب!!
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه شیعیان را متهم می کند که مرتدی همچون مسیلمه کذاب را دوست داشته و جنگ ابوبکر با او را ناحق می دانند. این اتهام به کلی بی اساس و پوچ است و کتابهای شیعه بهترین گواه برای کذاب و باطل بودن مسیلمه و ادعاهای او نزد شیعیان است. شیعه در عین غاصب دانستن ابوبکر در امر خلافت، همچون امام علی(ع)، در جنگ کفر و مسلمانان جانب مسلمانان را می گیرد.

انکار جاهلانۀ شأن نزول آیه اطعام

پرسش : آیا همان طور که ابن تیمیه مى گوید، نزول آیه اطعام در مورد اهل بیت(علیهم السلام) دروغ است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه از روی جهل، نازل شدن آیه اطعام را در حق اهل بیت، به صرف نازل شدن سوره انسان در مکه، دروغ شیعه می داند. درحالیکه اولا مکی یا مدنی بودن سوره های قرآن منافاتی با مدنی یا مکی بودن برخی آیه های آن ندارد. ثانیا روایات بسیاری حتی از منابع اهل سنت، شان نزول این آیات را درباره اهل بیت ذکر کرده اند. ثالثا هیچ اجماعی بر مکی بودن آن وجود ندارد و بسیاری از علما آن را مدنی می دانند. رابعا ممکن است سوره ای مکی باشد اما بعد از هجرت و بعد از فتح مکه در حجه الوداع در مکه بر پیامبر نازل شده باشد.

جعلى بودن فضائل ده گانه على(ع)!!!

پرسش : آیا همان طور که ابن تیمیه مى گوید، روایاتى که در زمینه فضائل على(علیه السلام) وارد شده است، جعلى و ساختگى است!!
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه روایت ده فضیلت علی(ع) را، منکر شده و از جعلیات می داند. فضایلی مثل ماموریت در خیبر، ابلاغ سوره برائت، لبیک دعوت پیامبر(ص) در دعوت اقربین و انتخاب او به عنوان جانشین، اولین مرد مسلمان، نازل شدن آیه تطهیر در حق او و خانواده اش، خوابیدن در بستر پیامبر در شب هجرت، سنگباران شدن توسط مشرکان، حدیث منزلت، پیامبر(ص) او را جانشین خود قرار داد و بسته شدن همه درها به جز درب خانه علی. در حالی که این حدیث مسند است و احمدحنبل آن را با سندی که همه رجالش ثقه هستند روایت کرده است.

ابن تیمیه و تضعیف حدیث عمار

پرسش : ابن تیمیه نسبت به حدیث پیامبر درباره عمار چه شبهه اى را مطرح کرده است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه مى گوید: «برخى از افراد آن را تضعیف کرده اند». در پاسخ باید گفت: اوّلا: او نگفته که چه کسانى این حدیث را تضعیف کرده اند. ثانیاً: حدیث عمار حدیثى است که 24 نفر از صحابه آن را نقل کرده اند و بسیاری از علما مانند: سیوطى در کتاب «الخصائص الکبرى» به تواتر آن تصریح نموده اند.

ابن تیمیه و ادعای بغض صحابه نسبت به علی(ع)

پرسش : آیا ادعای ابن تیمیه دربارۀ بغض صحابه نسبت به امیرالمؤمنین(علیه السلام) صحیح است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه مى گوید: «بسیارى از صحابه و تابعین، بغض على را داشته، او را سب کرده و با او جنگ نموده اند». در پاسخ می توان گفت: اوّلا: چرا او اسم این صحابه و تابعین را نمى برد و فقط بدون دلیل ادعا می کند؟ ثانیاً: اگر بعضی از صحابه هم بغض على(ع) را داشته باشند، این نقص آنان است نه نقصى بر حضرت؛ زیرا پیامبر(ص) در شأن او فرمود: «تو را به جز مؤمن دوست ندارد و جز منافق تو را دشمن نمى دارد»، «هر کس على را اذیت کند مرا اذیت کرده است»، «هر کس على را دشنام دهد مرا دشنام داده است».

ابن تیمیه و ادعای بیعت نکردن مردم با حضرت علی(ع)

پرسش : آیا ادعای ابن تیمیه مبنی بر بیعت نکردن مردم با حضرت علی(علیه السلام) صحیح است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه در ادعای بیعت نکردن مردم با امام علی(ع) مى گوید: «نصف امّت و یا کمتر و یا بیشتر با او بیعت نکردند بلکه بیشتر مردم با او جنگیدند». در پاسخ می توان گفت: اوّلا: امامت منصبى الهى است و علی(ع) خلیفه پیامبر(ص) است که از جانب خدا منصوب شده، که با وجود این نص، مشروعیت آن احتیاج به بیعت مردم ندارد. ثانیا: آیا عموم مردم با ابوبکر از روى رغبت بیعت کردند یا این که با اکراه و تهدید سلطه او را پذیرفتند؟ ثالثا: علما و محدثان اهل سنّت، اجماع بر بیعت عمومى با حضرت دارند.

اعتراض ابن تیمیه به حزن حضرت زهرا(س)

پرسش : آیا اعتراض ابن تیمیه به حزن و اندوه حضرت زهرا(علیها السلام) بعد از پیامبر(صلی الله علیه وآله) مورد قبول است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه می گوید: «او بر امرى حزن داشته که فوت شده و باز نمى گردد، ولى ابوبکر از ترس این که حضرت پیامبر کشته شود خوف داشته است... چون حضرت فوت کرد هرگز چنین حزنى را ابوبکر نداشت؛ زیرا بى فایده است، نتیجه این که حزن ابوبکر بدون شکّ کامل تر از حزن فاطمه است». در جواب می گوییم: اولا: حزن ابوبکر که خدا و رسولش از آن نهی کردند ناشى از ضعف ایمان او بوده است. ثانیا: حزن در فراق محبوب نه تنها امرى جایز و راجح است بلکه خود پیامبر(ص) نیز در مرگ فرزندش ابراهیم محزون می شد.

ابن تیمیه و انکار فرمان یزید به تخریب کعبه

پرسش : آیا طبق گفته ابن تیمیه یزید دستور به تخریب کعبه نداده است؟
پاسخ اجمالی: اولاً: خود ابن تیمیه اعتراف می کند که سپاهیان یزید کعبه را با منجنیق کوبیده اند، اما به انگیزه محاصره ابن زبیر نه تخریب کعبه. درحالی که تخریب کعبه به هر قصد و هدفی که باشد طبق آیات قرآن مثل «و من دخله کان آمنا» و روایات حرام است و به هیچ وجه قابل توجیه نیست. ضمن اینکه نمی توان با مغالطه تخریب خانه خدا را به گردن ابن زبیر انداخت. ثانیاً: منابع تاریخی و روایی، یزید را عامل تخریب کعبه معرفی می کند. مانند: ابن اثیر، ابن قتیبه و سیوطى.

شبهه ابن تیمیه در برابرى على(ع) با پیامبر(ص)

پرسش : آیا ادعاى ابن تیمیه که هیچ کس ـ نه على و نه غیر او ـ در فضائل با رسول خدا(صلى الله علیه وآله) برابر نیست، صحیح است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه مى گوید: هیچ کس مساوى با رسول خدا(ص) در فضایل نیست، نه على و نه غیر او. پاسخ: ما تابع نص هستیم و از آیه مباهله و ادله دیگر استفاده مى شود که على(ع) در تمام کمالات مانند پیامبر(ص) است. مثلا: پیامبر(ص) خطاب به على(ع) فرمود: «من از خدا چیزى نخواستم جز آن که مثل آن را براى تو درخواست نمودم و از خدا چیزى درخواست ننمودم مگر آن که به من عطا نمود. جز آن که به من خبر داده شد که بعد از من پیامبرى نخواهد بود. از این رو تا شخصى در همه فضائل با پیامبر(ص) برابر نباشد حضرت نمى فرماید: «من از اویم».

شبهه ابن تیمیه در مورد جعلى بودن حدیث «سد الأبواب»!

پرسش : آیا ادعاى ابن تیمیه که شیعه حدیث «سد الأبواب» را جعل کرده، صحت دارد؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه حدیث سد ابواب را از جعلیات شیعه می داند. اما مراجعه به کتابهای اهل سنت از جمله مسند احمد، نقل این حدیث را با سندهای صحیح و حسن از جمع کثیری از اصحاب مثل زید بن ارقم و عبدالله بن عمر و ابوهریره از عمر بن الخطاب و... که به حد تواتر هم می رسند، ثابت می کند.
در مقابل این حدیث طبق گفته ابن ابی الحدید طرفداران ابوبکر حدیث دوستی پیامبر(ص) با ابوبکر و باز بودن دریچه خانه او به مسجد را ساخته اند که نشانه های جعل و کذب در آن بر اهل تحقیق پوشیده نیست.

غصبی بودن خلافت خلفا در بیان علی(ع)

پرسش : آیا در بیانات علی(ع) اشاره ای بر غصبی بودن خلافت خلفای قبلی وجود دارد؟
پاسخ اجمالی: کلمات امام در موارد مختلف حاکى از آن است که او تا آخرین لحظات زندگى، خود را شایسته خلافت مى دانست. من جمله: 1- فرمود: از روزى که خدا جان پیامبر(ص) را گرفت تا امروز همواره حق مسلم من از من سلب شده است. 2- شخصى به من گفت: تو بر امر خلافت حریصى؛ من گفتم من حق خود را طلب کردم... قریش اتفاق کردند در مورد امرى که حق خاص من بود، بر ضد من قیام کنند.

منافات داشتن حديث «اصحابي كالنجوم» با حديث «نجوم»

پرسش : آيا حديث «نجوم» با حديث «اصحابي كالنجوم» منافاتي دارد؟
پاسخ اجمالی: به فرض قبول اعتبار حديث «اصحابى كالنجوم»، این حدیث منافاتى با آن چه درباره اهل بيت(ع) در حدیث «نجوم» آمده ندارد؛ زيرا وجود يك مرجع در بيان حقايق اسلام تضادى با وجود مراجع ديگر ندارد. در ثاني سند اين حديث نزد بسيارى از بزرگان اهل سنت موضوع و مكذوب يا لااقل مشكوك است و محتواى آن نيز با موازين منطقى نمي‌سازد.

 راه حل اتحاد مذهبی

پرسش : آیا راه حل اتحاد مذهبى عدول مذاهب از عقاید خویش است؟
پاسخ اجمالی: راه نجات مسلمانان از پراکندگى نه در دست کشیدن شیعیان از مذهب شان و گرویدن به مذهب جمهور است و نه عدول اهل سنت از مذهب شان به تشیع. بلکه اتفاق مسلمانان با به رسمیت شناختن مذهب همدیگر حاصل می گردد.

علت پيدايش گروه غلات در عصر امام هادي(ع)

پرسش : علت پيدايش گروه غلات در عصر امام هادي(علیه السلام) چه بود؟
پاسخ اجمالی: شايد بتوان گفت علت پيدايش گروه غلات در عصر امام هادي(ع) ، امور زير بوده است: 1-كرامت هایى كه از امام مشاهده مى کردند و قادر به توجيه و تحليل صحيح آن نبودند. 2- مى خواستند قيود و حدود و ضوابط اسلامى را زير پا گذاشته طبق ميل و هوسهاى خود رفتار كنند، لذا تمام محرمات را حلال مى شمردند. 3- چشم طمع به اموال مردم دوخته بودند و مى خواستند وجوهى را كه شيعيان به ائمه مى پرداختند به چنگ آورند.

عقائد غلات در عصر امام هادي(ع)

پرسش : گروه غلات در عصر امام هادي(علیه السلام) چه عقائدي داشتند؟
پاسخ اجمالی: بعضی از عقاید باطل گروه غلات در عصر امام هادي(ع) عبارتست از؛ امام هادى(ع) خدا و خالق و مدبر جهان هستى است. ابن حسكه نبّى و فرستاده از جانب امام براى هدايت مردم است. هيچ كدام از فرائض اسلامى از قبيل زكات، حجّ، روزه و... واجب نيست. ازدواج با محارم از قبيل مادر، دختر، و خواهر، جايز است. لواط جايز، و يكى از راه هاى اعمال شهوت است كه خداوند آن را حرام نكرده است. ارواح مردگان در كالبد آيندگان حلول مى كند و ... .

امام هادي(ع) و مبارزه با غلات

پرسش : امام هادي(علیه السلام) چگونه با غلات مبارزه مي کرد؟
پاسخ اجمالی: امام هادى(ع) از غلات اظهار تبرى نموده با آنان مبارزه مى كرد و تلاش مى نمود كه با طرد آنان، اجازه ندهد لكه ننگى بر دامن تشيع بنشيند و طى نامه ‏ها و پاسخ هايى كه به سؤالات شيعيان در اين باره مى داد، اين گروه را منحرف و كافر معرفى کرده، ضمن لعن و نفرین آنها، به شيعيان توصيه مى نمود كه از آنان دورى جويند و یا آنها را به قتل برسانند.

نسبت شیعه امامیه با غلات

پرسش : آیا عقاید شیعه امامیه با عقاید غلات نسبتى دارد؟
پاسخ اجمالی: وصف امام به عصمت، اعلمیت و افضلیت، معنایى جز این ندارد که آنان بندگان مخلص خدایند که عنایت الهى شامل آنها شده و آنان را پیشوایانى قرار داده است که به امر خدا هدایت مى کنند. اما فرقه هاى منقرض شده اى همچون خطابیه، مغیریه و ... ، که از غُلات بودند، در حقیقت شیعه نیستند. و ائمه(ع) نیز از آنان بیزاری جسته و فرموده اند: «خداوندا به آستانت بیزارى مى جویم از کسانى که براى ما آن چه حقّ ما نیست ادعا مى کنند، و در باره ما چیزى مى گویند که خودمان در باره خویش نگفته ایم».

مصادر فقهى ائمه اربعه اهل سنت

پرسش : مصادر فقهی هر یک از ائمه اربعه اهل سنت چیست؟
پاسخ اجمالی: مصادر فقهی ابوحنیفه: 1- قرآن ۲- سنت ۳- قول صحابه ۴- قیاس ۵- استحسان 6- اجماع ۷- عرف.
مصادر فقهی مالک: کتاب 2- سنّت 3- عمل اهل مدینه 4- فتواى صحابى 5- قیاس 6- مصالح مرسله 7- اجماع 8- استحسان.
مصادر فقهی احمد بن حنبل: قرآن 2- سنت 3- قول صحابه و فقها 4- قیاس 5- اجماع 6- مصالح مرسله 7- سد الذرائع.
مصادر فقهى شافعی: 1- قرآن 2- سنّت 3- اجماع 4- قیاس 5- خبر واحد.

احادیث مهدویت در کتب اهل سنت

پرسش : آیا احادیث مربوط به حضرت مهدی(عج) در کتب اهل سنت آمده است؟
پاسخ اجمالی: اعتقاد به وجود حضرت مهدی(عج) و ظهور حضرت، اختصاص به مذهب تشیع ندارد، بلکه محدثان بزرگ اهل سنت نیز احادیث غیبت آن حضرت را در کتاب های خویش نقل کرده اند. آنان احادیث خود را از طریق 33 نفر از صحابه در کتب خود نقل کرده اند و تعداد 106 نفر از مشاهیر اهل سنت، اخبار ظهور را آورده اند. مسند احمد حنبل و صحیح بخاری از جمله کتب مشهور اهل سنت می باشد که پیش از تولد حضرت نوشته شده است.

پیشوایان فقهی و عقیدتی اهل سنّت

پرسش : پیشوایان فقهی و عقیدتی اهل سنت چه کسانی بوده اند؟
پاسخ اجمالی: اهل تسنن در اصول دین از ابوالحسن اشعرى(270-325 هـ) پیروى مى کنند. در فروع دین نیز از چهار پیشواى مذاهب معروف یعنى: ابوحنیفه (مذهب حنفى)، مالک (مذهب مالکى)، شافعى (مذهب شافعى) و احمد بن حنبل (مذهب حنبلى) پیروى مى کنند. این چهار پیشوا نه از صحابه بوده اند و نه از تابعین! بلکه در دوران عباسی مورد توجه قرار گرفتند. پس از آن زیر یک شعار گرد آمده و آنها را اهل سنت و جماعت نامیدند. آنها پس از فوت چهار امام خود، درِ اجتهاد را بسته و تنها تقلید از این امامان مرده را اجازه مى دهند.

شناخت فرقه هاى اهل تسنن

پرسش : اهل تسنن داراى چه فرقه هایى بوده و هر یک از آنها داراى چه عقایدى مى باشند؟
پاسخ اجمالی: اهل تسنن از لحاظ فقهی به چهار مذهب تقسیم می شوند. حنفی (پیروان ابوحنیفه)، شافعی (پیروان شافعی، دارای بیشترین جمعیت در میان اهل سنت)، حنبلی (پیروان احمد بن حنبل، اهل ظاهر و حدیث) و مالکی (پیروان مالک بن انس). آنان از لحاظ عقیدتى نیز داراى فرقه هاى فراوانى هستند که مهم ترین شان عبارتند از: معتزله (که در قرن هفتم و هشتم به دلایل سیاسی و حکومتی منقرض شد)، اشاعره (که دارای انشعابات بسیار متعدد در طول تاریخند، شیعه ستیزان سلفی خود را اشعری می دانند)، مجبره، خوارج، مجسمه، حشویه و... .

تغییر سنّت پیامبر(ص) به جهت ضدیّت با شیعه

پرسش : علماى اهل سنت درباره تغییر سنّت پیامبر به جهت مخالفت با شیعه چه نظرى دارند؟
پاسخ اجمالی: علماى اهل سنّت در موارد متعددى فقط برای ضدیت با عقائد شیعه دست از سنّت پیامبر کشیده و بر خلاف آن عمل کرده اند مانند برجسته سازی قبور با اذعان به سنت بودن مسطح بودن قبور، انگشتر در دست چپ کردن، رها کردن تحت الحنک عمامه از سمت چپ و... .
ابن تیمه معتقد است اگر عملی موجب تشبه به رافضی ها شود، حتی اگر مستحب باشد باید ترک شود؛ زیرا تشبه به رافضه همچون تشبه به کفار است و باید از آن اجتناب شود.

اهل سنّت، شیعه واقعى!

پرسش : آیا ادعاى ابن حجر مبنى براینکه اهل سنّت، شیعه واقعى على(علیه السلام) هستند، قابل پذیرش است؟
پاسخ اجمالی: اولا: شیعه در لغت به معنای پیرو است نه محب. ثانیا: در اصطلاح نیز شیعه به پیروان علی و اهل بیت و قائلان به خلافت و امامت آنها بعداز حضرت رسول گفته می شود. ثالثا: به چه دلیل باید تابعان اهل بیت را در اصول و فروع دین و علوم و اخلاق، خارج از حد شرعی معرفی کرد!؟ در حقیقت شیعه على و اهل بیت(ع) مسلمانانى هستند که در دین تابع آن ها بوده و از آنان پیروى کرده اند.
تعداد صفحات : 235