خطبه در یک نگاه
فهرست موضوعات
جستجو 
از عنوانى که مرحوم سیّد رضى به خطبه داده استفاده مى شود که امام(علیه السلام) کراراً اصحاب خود را مخاطب ساخته و این سخن را تکرار مى فرمود. نیز از روایتى که در مصادر نهج البلاغه آمده استفاده مى شود که آن حضرت بعد از نماز عشا سه بار مردم را صدا مى زد تا همه بشنوند و این سخن را به گوش آنها مى رساند.

این خطبه در واقع هشدارى است به همه انسانها که زندگى دنیا کوتاه است و منازل وحشتناکى از قبر، برزخ و قیامت در پیش رو است که باید آماده آن شوند. هشدارى است به قطع وابستگیهاى بى حدّ و حساب به دنیا و اینکه عمر دنیا کوتاه است و پایان عمر نزدیک; هشدارى است براى فراهم کردن زاد و توشه تقوا جهت سفر طولانى و خطرناکى که در پیش است.
 

 

تَجَهَّزُوا، رَحِمَکُمُ اللّهُ، فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ، وَ أَقِلُّوا الْعُرْجَةَ عَلَى الدُّنْیَا، وَ انْقَلِبُوا بِصَالِحِ مَا بِحَضْرَتِکُمْ مِنَ الزَّادِ، فَإِنَّ أَمَامَکُمْ عَقَبَةً کَؤُوداً، وَ مَنَازِلَ مَخُوفَةً مَهُولَةً، لاَبُدَّ مِنَ الْوُرُودِ عَلَیْهَا، وَ الْوُقُوفِ عِنْدَهَا. وَ اعْلَمُوا أَنَّ مَلاَحِظَ الْمَنِیَّةِ نَحْوَکُمْ دَانِیَةٌ، وَ کَأَنَّکُمْ بِمَخَالِـبِهَا وَ قَدْ نَشِبَتْ فِیکُمْ، وَ قَدْ دَهَمَتْکُمْ فِیهَا مُفْظِعَاتُ الاُْمُورِ، وَ مُعْضِلاَتُ الَْمحْذُورِ. فَقَطِّعُوا عَلاَئِقَ الدُّنْیَا وَ اسْتَظْهِرُوا بِزَادِ التَّقْوَى.

ترجمه

خداوند شما را رحمت کند، آماده کوچ (از این جهان) شوید، چرا که نداى رحیل در میان شما داده شده است، علاقه و تکیه خود را بر دنیا کم کنید و با تهیّه زاد و توشه از اعمال صالحى که در قدرت دارید (به سوى آخرت) باز گردید، زیرا گردنه اى سخت و منزلگاههاى مخوف و هولناکى در پیش دارید که باید در آنها وارد شوید و نزد هر یک توقّف کنید (و پاسخگوى اعمال خود باشید). بدانید فاصله نگاههاى مرگ به شما کوتاه و نزدیک است. گویى در چنگال مرگ گرفتارید، در حالى که پنجه هایش را در جان شما فرو برده، و حوادث هولناک و مشکلات شدید شما را غافلگیر ساخته، حال که چنین است وابستگیهاى دنیا را به خود قطع کنید (از دنیاپرستان فاصله بگیرید) و بر توشه تقوا تکیه کنید.
null
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای