خطبه در یک نگاه
فهرست موضوعات
جستجو 
این خطبه که عمدتاً درباره اقسام حدیث و راویان حدیث سخن مى گوید از سه بخش تشکیل یافته است.

در بخش اوّل، امام(علیه السلام) به بیان اقسام احادیثى که در دسترس مردم قرار دارد، پرداخته و مى فرماید در میان آنها حق و باطل و ناسخ و منسوخ و... وجود دارد.

سپس به مجازات کسانى اشاره مى کند که به جعل حدیث مى پردازند و ضمن روایتى از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) آنها را به آتش دوزخ بشارت مى دهد.

در بخش دوم اصناف راویان حدیث را یادآور مى شود و آنها را به چهار صنف منافقان، خطاکاران، ناآگاهان و حافظان صادق تقسیم مى کند.

و در بخش سوم (آخرین بخش) به بعضى از ویژگیهاى احادیث پیامبر(صلى الله علیه وآله)پرداخته و به طریق فهم آنها اشاره مى کند و در پایان، به دریافت کامل احادیث پیامبر(صلى الله علیه وآله) از سوى خود اشاره مى فرماید.

قابل توجّه است که در کتاب کافى شأن ورودى براى این خطبه بیان شده که نشان مى دهد سلیم بن قیس هلالى خدمت امام(علیه السلام) عرض کرد: من از سلمان و مقداد و ابوذر مطالبى درباره تفسیر قرآن و احادیثى از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) شنیده ام که با آنچه در دست مردم است تفاوت دارد. سپس از شما شنیدم احادیثى را که از این سه نفر شنیدم تأیید مى کنید و در دست مردم مطالب زیادى درباره تفسیر قرآن و احادیث پیامبر دیدم که شما با آن مخالفید و معتقدید آنها باطل است، آیا فکر مى کنید مردم عمداً دروغ بر پیامبر اکرم بستند و قرآن را به رأى خود تفسیر کردند؟ امام(علیه السلام) رو به من کرد و فرمود: اکنون که سؤال کرده اى پاسخ را بشنو (سپس خطبه فوق را با اضافاتى از آن حضرت نقل مى کند).(1)
1. کافى، ج 1، ص 62 .
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای