خطبه در یک نگاه
فهرست موضوعات
جستجو 
این سخن کوتاه که مرحوم سیّد رضى آن را از سخن مشروح ترى گزینش کرده، در واقع سه نکته را بیان مى کند: یکى اظهار تأسّف امام نسبت به قتل طلحه که نمى بایست با آن همه سوابقى که در اسلام داشت این مسیر غلط را مى پیمود و سرانجام در قیامى شیطانى کشته مى شد و در زیر این آسمان غریبانه مى افتاد.

دیگر اینکه سردمداران جنگ جمل که خازنان بیت المال بصره و شیعیان امام را کشته بودند سرانجام به مجازات خود رسیدند.

و سوم اینکه آنها (و امثال آنان) سوداى چیزى را در سر داشتند که اهلیّت آن را نداشتند.

 

 

لَقَدْ أَصْبَحَ أَبُو مُحَمَّد بِهذَا الْمَکَانِ غَرِیباً! أَمَا وَ اللّهِ لَقَدْ کُنْتُ أَکْرَهُ أَنْ تَکُونَ قُرَیْشٌ قَتْلَى تَحْتَ بُطُونِ الْکَوَاکِبِ! أَدْرَکْتُ وَتْرِی مِنْ بَنِی عَبْدِ مَنَاف، وَ أَفْلَتَتْنِی أَعْیَانُ بَنِی جُمَحَ، لَقَدْ أَتْلَعُوا أَعْنَاقَهُمْ إِلَى أَمْر لَمْ یَکُونُوا أَهْلَهُ فَوُقِصُوا دُونَهُ!

 
ترجمه

ابومحمد (طلحه) در این مکان، غریب مانده است (و جسد بى جانش در وسط بیابان افتاده) بدانید به خدا قسم، من خوش نداشتم که اجساد قریش (پیشگامان) در زیر این آ سمان بر روى زمین افتاده باشد (ولى جاه طلبى و پیمان شکنى آنها کارشان را به اینجا رساند) من سزاى «بنى عبد مناف» را دادم (و خون شیعیانم را که به هنگام ورود به بصره و غارت بیت المال ریخته بودند، قصاص کردم) ولى رؤساى قبیله «بنى جمح» از دست من گریختند، آنها به سوى امرى گردن کشیده بودند که اهلیّت آن را نداشتند و پیش از آنکه به آن برسند گردنهایشان شکسته شد!
null
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای