دعاهاى روح پرور معصومین (علیهم السلام)
فهرست موضوعات
جستجو 
بخش مهمى از تعلیمات دینى در دعاهاى پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) و امامان معصوم(علیهم السلام)نهفته شده است. قرائت این دعاها علاوه بر اینکه انسان را به جوار قرب خدا نزدیک و از شیطان و وسوسه هایش دور مى کند و روح را لطافت خاصّى مى بخشد، اثر عمیقى در تقویت پایه هاى ایمان و تهذیب نفوس و پرورش اخلاق فاضله دارد.

از آنجا که این دعاها از روح بلند معصوم سرچشمه گرفته همه آنها در یک سطح عالى است و با قرائت آگاهانه آن انسان به اوج معرفت و کرامت انسانى نزدیک مى شود.

هرگاه این دعاها گردآورى شود ـ که اخیراً بعضى از محققان بر این کار همّت گمارده اند(1) ـ گنجینه گرانبهایى از معارف دینى و دروس اخلاقى و آیین سیر و سلوک الى الله تشکیل مى دهند.

در لابه لاى خطبه ها و نامه ها و کلمات قصار نهج البلاغه حدود سى دعا ذکر شده که همگى شاهد گفته ماست.

دعاهایى همچون دعاى صباح، کمیل، عرفه امام حسین(علیه السلام) و دعاهاى صحیفه سجادیه و دعاهایى مانند دعاى ندبه و غیر آن که از امامان معصوم(علیهم السلام) رسیده است، هر یک شاهد گویاى دیگرى بر این مدعاست و اى کاش پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام)که در این قسمت بر همه مذاهب اسلامى پیشى گرفته اند، جوانان خود را ملزم به حفظ بخشهایى از این دعاها مى کردند (همراه با فهم معانى آنها) تا آنان را در برابر هجوم امواج گناه ـ که مخصوصاً در عصر ما بیداد مى کند ـ حفظ نماید.
1. این مجموعه را بنیاد پژوهشهاى آستان قدس رضوى به وسیله بعضى از محققانش گردآورى کرده و در پنج جلد به چاپ رسانده است.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای