1. رابطه عجیب روح و جسم
فهرست موضوعات
جستجو 
بسیارى از دانشمندان و فلاسفه تصریح کرده اند که رابطه روح و جسم انسان چنان است که ویژگى هر یک در دیگرى اثر مى گذارد، بنابراین جاى تعجب نیست که میان قیافه و قامت انسانها و سایر ویژگیهاى جسمانى آنان با روحیات و اخلاق آنها رابطه اى برقرار باشد.

از قدیم الایّام تا به امروز جمعى از دانشمندان این روابط را در کتابهاى خود ذکر کرده اند و مجموعه اى به نام علم قیافه شناسى به وجود آمده است.

ولى غالباً اعتراف دارند که این رابطه ها (رابطه اخلاق و روحیات با اشکال مختلف جسمانى) کلیت ندارد، زیرا عوامل دیگرى نیز در روحیات و اخلاق انسان اثرگذار است که گاه تأثیر آنها غلبه مى کند و رابطه قیافه و اخلاق را برهم مى زند; مثلاً خُلق و خوى پدر و مادر، تأثیر آب و هواى اقلیمى، سر و کار داشتن با اشیاى مختلف به حسب شغل و کسب و کار خود، این امور و مانند آن نیز مى تواند در خُلقیات انسان اثر بگذارد و گاه کلیت روابط علم قیافه شناسى را بر هم زند.

به هر حال آنچه در کلام مولا (علیه السلام) در بالا خواندیم اشاره اى به گوشه اى از این رابطه روح و جسم است که امام(علیه السلام) در پاسخ سؤال بعضى از یارانش درباره اختلاف روحیات مردم بیان فرمود و آنچه را در این خطبه مى خوانیم نیز به یقین اصلى کلى و استثنا ناپذیر نیست.

از اینجا روشن مى شود که اگر در بعضى از روایات مطالبى بر خلاف آنچه در کلام بالاست دیده مى شود از قبیل همین استثنائات است; مانند حدیث معروف نبوى که مى گوید: «أُطْلُبُ الْخَیْرَ عِنْدَ حِسانِ الْوُجُوهِ; خیر و نیکى را نزد زیبارویان بیابید».(1)

در حالى که در بعضى از روایات آمده است رسول خدا ضمن خطبه اى فرمود: «أیُّهَا النّاسُ إیّاکُمْ وَ خَضْراءُ الدِّمَنِ قیلَ یا رَسُولَ اللهِ وَ ما خَضْراءُ الدِّمَنِ؟ قالَ: الْمَرأةُ الْحَسْناءُ فى مَنْبَتِ السُّوء; اى مردم از گیاهان زیبایى که بر مزبله ها مى روید بپرهیزید، عرض کردند: اى رسول خدا منظور از این گیاهان چیست؟ فرمود: زن زیبا رویى که در خانواده آلوده اى پرورش یافته باشد».(2)
1. وسائل الشیعه، ج 14، ص 37، ح 4.
2. بحارالانوار، ج 100، ص 236، ح 22.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای