خطبه در یک نگاه
فهرست موضوعات
جستجو 
محتواى این خطبه روشن است; در سال 35 هجرى هنگامى که مردم عثمان را در خانه اش محاصره کرده بودند و تقاضاى عزل او را از خلافت داشتند، جمعیّت شعار مى دادند که خلافت حق على بن ابى طالب است. عثمان براى اینکه جلوى این شعار را بگیرد مصلحت در این دانست که على(علیه السلام) از چشم مردم مدینه دور شود، لذا چنین پیشنهادى به آن حضرت کرد. و این درحالى بود که قبلا همین پیشنهاد را کرده بود و امام به آن عمل کرد. سپس نامه دیگرى نوشت که امام به مدینه برگردد و از او دفاع کند. امام برگشت باز عثمان پیشنهاد رفتن به ینبع را به آن حضرت داد که امام در این کلام مى فرماید: عثمان مى خواهد من همچون شتر آب کش باشم، هر زمان مصلحتش در آمدن من باشد بیایم و هر زمان در رفتن من باشد بروم.

 

 

یَا ابْنَ عَبَّاس، مَا یُرِیدُ عُثْمَانُ إِلاَّ أَنْ یَجْعَلَنِی جَمَلاً نَاضِحاً بِالْغَرْبِ: أَقْبِلْ وَ أَدْبِرْ! بَعَثَ إِلَیَّ أَنْ أَخْرُجَ، ثُمَّ بَعَثَ إِلَیَّ أَنْ أَقْدُمَ، ثُمَّ هُوَ الآْنَ یَبْعَثُ إِلَیَّ أَنْ أَخْرُجَ! وَ اللَّهِ لَقَدْ دَفَعْتُ عَنْهُ حَتَّى خَشِیتُ أَنْ أَکُونَ آثِماً.

 
ترجمه

اى ابن عباس، عثمان (با این پیام هاى ضد و نقیض و دور از منطق) مقصودى جز این ندارد که مرا همچون شتر آبکش قرار دهد; گاهى بگوید بیا و گاهى بگوید باز گرد، یکبار عثمان کسى را نزد من فرستاد که از مدینه خارج شوم باز شخصى را نزد من فرستاد که برگردم و هم اکنون فرستاده است که بیرون روم به خدا سوگند من آن قدر از عثمان دفاع کردم که ترسیدم گنهکار باشم!
null
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای