ویژگی های این شرح
فهرست موضوعات
جستجو 
1. شرح و تفسیر همه فصول و جمله هاى هر خطبه بر خلاف آنچه در بسیارى از شروح نهج البلاغه آمده که تنها بخشهاى مورد نظر را تفسیر مى کنند.

2. پیوند جمله ها و بخشهاى یک خطبه و ارتباط دقیق منطقى آنها با یکدیگر که در بسیارى از شروح از آن چشم پوشى شده و هر بخشى از خطبه را به طور مستقل و بدون توجّه با پیوندهایى که به قبل و بعد دارد، تفسیر کرده اند.

3. توجه به روح حاکم بر مجموع خطبه و همه بحثها را در محدوده آن قرار دادن و صرف نظر کردن از مطالب حاشیه اى که چندان ارتباط با خطبه ندارد، هرچند چشم گیر و وسوسه انگیز باشد.

4. اصل را در تفسیر جمله ها، بر تأسیسى گذاشتن; یعنى از هر جمله مفهوم مستقلى استفاده نمودن بر خلاف آنچه در بعضى از شروح دیده مى شود که جمله هاى مشابه را فوراً به عنوان تأکید قلمداد مى کنند و تفاوت آنها را از نظر دور مى دارند.

5. اضافه کردن مطالب تکمیلى مربوط به خطبه به صورت جداگانه، تحت عنوان «نکته ها» اعم از مسائل تاریخى، اخلاقى، اجتماعى، عقیدتى و جز آن.

6. ذکر اسناد خطبه با استفاده از کتابهایى که درباره اسناد نهج البلاغه بحث کرده اند.

 

7. ذکر دورنما و خلاصه اى از هر خطبه در آغاز بحث به عنوان «خطبه در یک نگاه».

8. ترجمه لغات مشکل و پیچیده در پاورقى با ذکر ریشه ها و معناى اصلى و فرعى آن.

9. روان بودن عبارات در ترجمه و به طور کلى تمام آنچه در شرح و نکات آمده و در عین حال رسا بودن و پرهیز از کلمات نامأنوس و پیچیده که تنها در محافل علمى مورد توجّه قرار مى گیرد، بى آنکه سطح مطالب پایین بیاید.

10. توجّه به مطالبى که در شروح مهم آمده است که گاه پذیرش آنها و گاه نقد آنها و گاه تکمیل آنها مورد نظر قرار گرفته است.

11. هدف اصلى از نگارش این شرح این بوده که براى خاص و عام، دانشمندان و افراد عادى، قابل استفاده باشد و هر کس به فراخور استعداد خود بتواند از آن بهره مند گردد.

12. توجّه به مسائل و مخاطبان روز.

این نکته نیز قابل توجّه است که این کتاب به سبب مزایاى مختلفى که دارد به عنوان کتاب برگزیده سال 82 شناخته شد و از آن تقدیر به عمل آمد.   * * *

در پایان، ذکر این نکته را لازم مى دانیم که به مفهوم «أللّهُمَّ ما بِنا مِنْ نِعْمَة فَمِنْکَ» هر کارى که مجموعه ما در این زمینه انجام دادند از ما نبود و به لطف خدا بود و امیدواریم مورد رضایت پروردگار و اولیایش وامیرمؤمنان(علیه السلام) و فرزندش حضرت مهدى صاحب الزمان(عجل الله تعالى فرجه الشریف) قرار گرفته باشد و به شکرانه این نعمت که تا اینجا نصیب ما شد همگى پس از فراق از شرح خطبه ها به سجده افتادیم و خدا را بر این نعمت شکر گفتیم.
null
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای