8 عزت و افتخار
فهرست موضوعات
جستجو 

حضرت على(علیه السلام) مى فرمایند: «إلهى کَفى بى عِزّاً أنْ أکونَ لَکَ عَبْداً وکَفى بى فَخْراً أنْ تکونَ لى ربّاً... ; خدایا این عزت، مرا بس است که بنده تو باشم و این افتخار برایم بس است که تو پروردگار منى».(1)

در این حدیث روى چهار مسأله تکیه شده است: عزت، فخر، عبودیت و ربوبیّت; وقتى حقیقت این چهار کلمه معلوم شود محتواى حدیث هم روشن خواهد شد. عزّت یعنى سربلندى و قدرتى که شکست ناپذیر است; على(علیه السلام)مى فرماید: من وقتى این قدرت را پیدا مى کنم که بنده تو باشم چون قدرت خداوند بى نهایت است و اگر قطره وجود ما به اقیانوس بى انتهاى خداوند پیوند یابد شکست ناپذیر مى شویم و جاودانه خواهیم شد.

یکى از اصولى که در زندگى همه امامان(علیهم السلام) وجود داشت، عزت نفس و دورى از ذلت بود. قرآن هم عزت را از آن خود و رسولش و مؤمنان مى داند: (وَللهِِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ).(2)

عزّت نفس، همان علوّ طبع و بزرگ منشى است که انسان را از هرگونه خوارى دور مى کند. یکى از مهم ترین راه هاى به دست آوردن عزت، دورى از گناه و نافرمانى خداست. امام حسن(علیه السلام) در این زمینه مى فرمایند:

«اِذا أَرَدْتَ عِزّاً بِلا عَشیرة، وَهَیْبَةً بِلا سُلطان، فَاخْرُجْ منْ ذُلِّ مَعْصِیةِ اللهِ اِلى عزِّ طاعَةِ اللهِ; هرگاه خواستى عزّت داشته باشى بدون این که فامیل داشته باشى، و عظمت بدون سلطنت داشته باشى، از ذلت معصیت خداوند به سوى عزّت طاعت او خارج شو».(3)

هیچ کس بر اثر طاعت، کوچک نشده و هیچ کس بر اثر معصیت بزرگ نشده است. «عمر سعد» با نافرمانى خداوند و کشتن امام حسین(علیه السلام) خواست به مقام دنیایى برسد امّا موفّق نشد. بنى امیّه و بنى عباس خواستند امامان(علیهم السلام) را که در مسیر طاعت خدا بودند کوچک کنند اما موفّق نشدند، چرا که هر کسى که در مسیر طاعت خداست عزیز مى شود و هر کسى که در مسیر معصیت خدا قرار دارد ذلیل خواهد شد.

«زلیخا» وقتى پیر و نابینا و فقیر شد در یکى از روزها عظمت یوسف پیامبر را دید به همین نکته اعتراف کرد و دو جمله گفت:

جمله اوّل: «اَلْحَمْدُ للهِِ الّذى جَعَلَ الْعَبیدَ مُلُوکاً بِطاعَتِهِ; حمد خداى را که بندگان را پادشاه قرار مى دهد به خاطر طاعتشان».

جمله دوم: «الحَمْدُ للهِِ الّذى جَعَلَ المُلُوکَ عَبیداً لِعِصْیانِهِمْ; حمد خداى را که پادشاهان را بنده قرار مى دهد به خاطر عصیانشان».

یعنى یوسف پیامبر بر اثر اطاعت عزیز شد و من بر اثر عصیان کوچک و خوار شدم.

در تاریخ آمده که یکى از خلفاى عباسى بیمار شد، و پزشکان از درمان او عاجز شدند; یکى از آنان به خلیفه گفت: آنچه که مربوط به علم پزشکى بود انجام دادیم ولى سلامتى شما باز نگشت پس یک راه بیشتر براى خوب شدن شما وجود ندارد و آن این که شخصى که دعایش به اجابت مى رسد در حق تو دعا کند. خلیفه دستور داد موسى بن جعفر(علیه السلام) را حاضر کنند، هنگامى که امام(علیه السلام)نزد خلیفه آمد درد خلیفه برطرف شد. خلیفه به امام عرض کرد: به حقّ جدّت پیامبر(صلى الله علیه وآله)بگو بدانم چه دعایى در حق من کردى؟ امام(علیه السلام)فرمود: گفتم: «اَللّهُمَّ کَما أرَیْتَهُ ذُلَّ مَعْصِیَتِهِ فَاَرِهِ عِزَّ طاعَتى; خدایا همان گونه که نتیجه ذلّت بار گناه خلیفه را به او نشان دادى، نتیجه عزّت بخش اطاعت مرا به او نشان بده».(4)

امام به او فهماند که گناه انسان را ذلیل واطاعت پروردگار انسان را عزیز مى کند.

مسأله دیگرى که امام على(علیه السلام) روى آن تأکید مى کند افتخار است; افتخار یعنى ارزش یافتن، هنگامى ارزش واقعى پیدا مى کنیم که مربى و مالک و هادى ما خدا باشد; به همین علت امام على(علیه السلام) افتخار خود را تربیت یافته خدا مى داند.

باید احساس کنیم که بنده هستیم و از خود چیزى نداریم و همیشه خود را بدهکار درگاه خداوند بدانیم نه طلب کار.

بنده همان به که زتقصیر خویش *** عذر به درگاه خدا آورد

ورنه سزاوار خداوندیش *** کس نتواند که به جاى آورد(5)مولا چه مى گوید: در داستان بشر حافى آمده که امام کاظم(علیه السلام) فرمودند: اگر خود را بنده مى دانست این کار را نمى کرد. به سوى امام آمد و اظهار پشیمانى کرد و گفت مى خواهم بنده باشم.

اگر انسان حقیقت عبودیت را فراموش کند به خلاف کشیده مى شود.

خدایا ما را بنده واقعى خود قرار بده.


1. کتاب الخصال، باب التسعه.
2. سوره منافقون، آیه 8.
3. بحارالانوار، ج 44، ص 139.
4. بحارالانوار، ج 48، ص 140.
5. سعدى.

 

 

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای