34 مرگ
فهرست موضوعات
جستجو 

حضرت على(علیه السلام) مى فرمایند: «إِذا کُنْتَ فى إِدْبار، وَالمَوْتُ فى إِقْبال، فَما اَسْرَعَ الْمُلْتَقى; هنگامى که تو عقب مى روى و زندگى را پشت سر مى گذارى، مرگ به تو روى مى آورد، پس دیدار با مرگ چه زود خواهد بود».(1)

قبل از این که درباره مرگ بحث کنیم، ابتدا توضیحى درباره این حدیث بدهیم:

در این عالم مادّه، همه موجودات محدود هستند، از کرات آسمانى گرفته تا موجودات زمینى و از انسان گرفته تا یک حشره کوچک; منتها عمرها مختلف است بعضى عمرشان یک ثانیه است و بعضى میلیاردها سال عمر مى کنند، خورشید به این عظمت عمرش محدود است، خورشیدى که حدود «یک میلیون و سیصد هزار» برابر کره زمین است و حدود پنجاه برابر ماه است، فاصله اش تا زمین حدود یکصد و پنجاه میلیون کیلومتر است، و حرارت بیرونى سطح آن بالغ بر شش هزار درجه سانتیگراد، و حرارت درونى آن حدود بیست میلیون درجه تخمین زده شده است. طبق محاسبات دقیق، هر روز 350 هزار میلیون تن از حجم خورشید تبدیل به حرارت و انرژى مى شود ولى این نقصان که طى سالیان درازى ادامه دارد، اثر محسوس بر نور و حرارت آن نگذاشته است چون نوع انرژى اتمى است. اما بالاخره جرم خورشید محدود است و روزى فرا مى رسد که نورش تمام مى شود چرا که (إذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ)(2) کره ماه و زمین عمرشان محدود است. دستگاه بدن انسان عمرش محدود است، ضربان قلب انسان حد معیّنى دارد وقتى به آن حد رسید از کار مى افتد و غالباً قبل از آنکه به آن حد معیّن برسد بر اثر عوامل بیرونى از بین مى رود. بنابراین گذشت زمان انسان را دائماً به سوى مرگ مى برد; امام على(علیه السلام) مى فرمایند: «نَفَسُ الْمَرْءِ خُطَاهُ إِلى أَجَلِهِ; نفسهاى انسان گامهاى او به سوى مرگ است».(3)

با این مقدّمه برویم سراغ حدیث که امام مى فرمایند: تو به عقب مى روى و مرگ به سوى تو مى آید و چه زود به هم مى رسید. چرا که ما دائماً سرمایه عمرمان را از دست مى دهیم و عوامل بیرونى و درونى در ما اثر مى گذارد و ما را به سوى مرگ سوق مى دهد.

این یک درس اخلاقى براى همه ماست که اى انسان! چه بخواهى و چه نخواهى تو را به سوى قبر مى برند، چرا غافل مى شوید از چیزى که از شما غافل نمى شود، طمع در چیزى دارید که به شما مهلت نمى دهد.

درباره مرگ، این عناوین را مورد بحث قرار مى دهیم:

1. حقیقت مرگ.

2. علّت ترس از مرگ.

3. لحظه دردناک و سکرات مرگ.

4. باز شدن چشم برزخى و دیدنى ها، هنگام مرگ.

5. بشارت هنگام مرگ.


1. نهج البلاغه، حکمت 29.
2. سوره تکویر، آیه 1.
3. نهج البلاغه، حکمت 74.

 

 

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای