1. تجسّم اعمال
فهرست موضوعات
جستجو 

انسان در واپسین لحظه عمرش وقتى که چشم برزخى او باز مى شود آنچه که در طول عمرش انجام داده است مانند یک فیلم در مقابل چشمش مى گذرد که براى مؤمنان بشارت و براى کافران و افرادى که کار بد انجام داده اند ندامت است; اما ندامتى که توانایى براى جبران آن ندارند. تا زمانى که چشم برزخى انسان باز نشده در توبه به رویش باز است، اما هنگامى که چشم برزخى او باز شد و عالم برزخ را دید، دیگر توبه فایده اى ندارد و پرونده اش بسته مى شود. چه خوب است تا زمانى که در این دنیا هست با قطره اشکى گناهان را پاک کند، چرا که در موقع مرگ یک دریا اشک هم نمى تواند گناه را پاک کند.

اعمال انسان در روز قیامت به صورت هاى مناسبى مجسم مى شود و در برابر شخص ظاهر مى شود و از دیدن اعمال خود اگر بد باشد در وحشت و حسرت فرو مى رود، و اگر اعمال حسنه باشد، شاد و مسرور مى گردد. خداوند مى فرماید: «(وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِراً); و (این در حالى است که همه) اعمال خود را حاضر مى بینند».(1)

و در سوره زلزال آیه 7 و 8 مى فرماید: (فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّة خَیْراً یَرَهُ * وَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّة شَرّاً یَرَهُ).

پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) به یکى از کسانى که تقاضاى موعظه کرده بود فرمودند: ناگزیر، همنشینى دارى که پس از مرگ، همراه تو دفن مى شود، ولى او زنده است و تو مرده اى، اگر او نیک و گرامى باشد، تو را گرامى مى دارد و هرگاه او پست باشد تو را تسلیم حوادث مى کند، سپس او با کسى جز تو محشور نمى شود و تو هم با کسى جز او به صحنه رستاخیز نمى آیى، از تو درباره غیر آن سؤال نمى شود، بنابراین، سعى کن آن را به صورت شایسته انجام دهى، زیرا اگر آن شایسته باشد، با او انس مى گیرى وگرنه از هیچ کس جز او وحشت ندارى و آن «عمل» تو است.(2)

و همان حضرت مى فرمایند: «إنّ المُؤْمِنَ إذا خَرَج مِنْ قَبْرِهِ صُوِّرَ لَهُ عَمَلُهُ فی صُورَة حَسَنَة فیقولُ لَهُ: ما أنْتَ؟ فواللهِ إنّی لأَراکَ امْرِءَ الصِّدْقِ، فیقولُ لَهُ: أنا عَمَلُکَ، فیکون له نورٌ أوْ قائِدٌ إلىَ الجنّةِ، وإنّ الکافِرَ إذا خرج مِن قبرِهِ صُوِّرَ له عَمَلُه فی صُورَة سَیِّئة وَبِشارَة سَیِّئة فیقولُ: مَنْ أنْتَ؟ فَواللهِ إنّی لأَراکَ امْرِءَ السَّوءِ، فیقولُ: أنا عَمَلُک، فَیَنْطَلِقُ بِه حتّى یدخُلَ النّارَ; مؤمن هرگاه از قبر خود بیرون مى آید، عملش به صورت زیبایى در برابرش مجسم مى شود. مؤمن به او مى گوید: تو کیستى؟ به خدا قسم که تو را شخصى خوب و درستى مى بینم. او مى گوید: من عمل تو هستم. پس براى او نورى مى شود یا راهبرى به سوى بهشت. و کافر چون از گورش بیرون مى آید کردارش به صورتى زشت و بدى در برابرش مجسم مى شود. او مى گوید: تو کیستى؟ به خدا قسم که تو را بد شخصى مى بینم، او مى گوید: من عمل تو هستم. پس او را مى برد و به آتش مى افکند».(3)

على(علیه السلام) فرموده است: «إنّ ابنَ آدَمَ إذا کانَ فی آخِرِ یَوم مِن أیّامِ الدُّنیا وأوَّلِ یَوم مِن أیّامِ الآخِرَةِ مُثِّلَ لَهُ مَالُهُ وَوَلَدُهُ وَعَمَلُهُ فَیَلْتَفِتُ إلى عَمَلِه فیَقولُ: واللهَ إنّی کُنْتُ فِیکَ لَزَاهِدٌ وإنّ کُنْتَ عَلَیَّ ثَقِیلاً فَماذا عِنْدَکَ؟ فیقولُ: أنا قَرِینُکَ فی قَبْرِکَ وَیَوْمَ نَشْرِکَ حَتّى اُعْرَضَ أنا وأنْتَ على رَبِّکَ، قال: فإنْ کانَ للهِ وَلیّاً أتاهُ أطْیَبَ النّاسِ ریْحاً وَأحْسَنَهُم مَنْظَراً وأحْسَنَهُم رِیاشاً، فیَقولُ: أبْشِر بِرَوْح وَرَیْحان وَجَنَّةِ نَعیم ومَقْدَمُکَ خَیْرُ مَقْدَم، فَیَقولُ لَهُ: مَنْ أنْتَ؟ فیقولُ: أنَا عَمَلُکَ الصّالِحُ، إرْتَحِلْ مِنَ الدُّنیا إلىَ الجَنَّةِ; هنگامى که انسان در آخرین روز از ایام دنیا و اوّلین روز از ایام آخرت قرار مى گیرد اموال و فرزندان و اعمال او در برابرش مجسم مى شوند، او نگاهى
به اعمالش مى اندازد، مى گوید: من نسبت به شما بى اعتنا بودم هر چند بر دوش من سنگین بودید، الآن چه خبرى براى من دارید؟ عملش مى گوید: من همنشین تو در قبر و روز رستاخیزت هستم تا من و تو در پیشگاه پروردگارت حضور یابیم، سپس امام(علیه السلام)افزود: اگر دوست خدا باشد عملش به صورت خوشبوترین انسان با زیباترین چهره و جالب ترین لباس ظاهر مى شود، و مى گوید: بشارت باد بر تو به آرامش و نعمت و بهشت پربرکت و قدمت خیر مقدم است، سؤال مى کند تو کیستى؟ او در جوابش مى گوید: من عمل صالح تو هستم که از دنیا همراه تو به سوى بهشت مى روم».(4)

در نقلى آمده که شخص در حال مرگ به اموال خود مى گوید: یک عمر زحمت کشیدم و از حلال و حرام شما را جمع کردم، الان چه کارى از شما براى من ساخته است؟ اموال در جواب مى گویند: وقتى از دنیا رفتى به ورثه اجازه مى دهیم که به اندازه کفن از ما بردارند. و همچنین شخص در حال مرگ به فرزندان خود مى گوید: زحمت کشیدم شما را بزرگ کردم و الآن مى خواهم از دنیا بروم از شما براى من چه کارى ساخته است؟ آنها مى گویند: وقتى شما از دنیا رفتید ما شما را غسل داده کفن مى کنیم و تا قبرستان مى بریم.


1. سوره کهف، آیه 49.
2. تفسیر نمونه، ج 2، ذیل آیه 282 سوره بقره.
3. میزان الحکمه، ج 7، ص 40.
4. نور الثقلین، ج 5، ص 228.

 

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای