سوره انفال
فهرست موضوعات
جستجو 


این سوره، در «مدینه» نازل شده و داراى 75 آیه است
 
 
محتواى سوره انفال

در هفتاد و پنج آیه اى که سوره «انفال» را تشکیل مى دهد، مباحث بسیار مهمى مطرح شده است:
1 ـ به بخش مهمى از مسائل مالى اسلام از جمله «انفال» و «غنائم» که پشتوانه مهمى براى «بیت المال» محسوب مى گردد، اشاره شده است.
2 ـ صفات و امتیازات مؤمنان واقعى، و داستان جنگ بدر، یعنى نخستین برخورد مسلحانه مسلمانان با دشمنان، و حوادث عجیب و عبرت انگیزى که در این جنگ واقع شد.
3 ـ قسمت قابل ملاحظه اى از احکام جهاد و وظائف مسلمانان در برابر حملات پى گیر دشمن.
4 ـ جریان هجرت پیامبر(صلى الله علیه وآله) و داستان آن شب تاریخى (لَیْلَةُ الْمَبِیْتِ).
5 ـ وضع مشرکان و خرافات آنها قبل از اسلام.
6 ـ چگونگى ضعف و ناتوانى مسلمانان در آغاز کار و سپس تقویت آنها در پرتو اسلام.
7 ـ حکم خمس و چگونگى تقسیم آن.
8 ـ لزوم آمادگى رزمى، سیاسى و اجتماعى براى جهاد در هر زمان و مکان.
9 ـ برترى نیروهاى معنوى مسلمانان بر دشمن على رغم کمبود ظاهرى نفرات آنها.
10 ـ حکم اسیران جنگى و طرز رفتار با آنها.
11 ـ هجرت کنندگان و آنها که هجرت نکرده اند.
12 ـ مبارزه و درگیرى با منافقان و راه شناخت آنها.
و بالاخره یک سلسله مسائل اخلاقى و اجتماعى سازنده دیگر.

* * *

فضیلت تلاوت این سوره


در پاره اى از روایات، فضیلت بسیارى براى تلاوت این سوره وارد شده، مانند روایتى که از امام صادق(علیه السلام) به ما رسیده، که فرمود:
مَنْ قَرَءَ الأَنْفالَ وَ بَرائَةً فِى کُلِّ شَهْر لَمْ یَدْخُلْهُ نِفاقٌ أَبَداً وَ کانَ مِنْ شِیْعَةِ أَمِیْرِ الْمُؤْمِنِیْنَ(علیه السلام) حَقّاً وَ یَأْکُلُ یَوْمَ الْقِیامَةِ مِنْ مَوائِدِ الْجَنَّةِ مَعَهُمْ حَتّى یَفْرُغَ النّاسُ مِنَ الْحِسابِ:
«کسى که سوره «انفال» و «برائت» را در هر ماه بخواند، هرگز روح نفاق در وجود او وارد نخواهد شد و از پیروان حقیقى امیر مؤمنان على(علیه السلام) خواهد بود و در روز رستاخیز از مائده هاى بهشتى همراه آنها بهره مى گیرد، تا مردم از حساب خویش فارغ شوند».(1)
همان طور که سابقاً هم اشاره شد، فضائل سوره هاى قرآن و پاداش هاى بزرگى که به تلاوت کنندگان وعده داده شده، تنها در پرتو خواندن الفاظ آن به دست نمى آید، بلکه خواندن مقدمه اى است براى اندیشه، و اندیشه وسیله اى است براى فهم، و فهم مقدمه اى است براى عمل.
و از آنجا که در سوره «انفال» و «برائت» صفات منافقان و همچنین مؤمنان راستین تشریح شده آنها که آن را بخوانند و در زندگى خود پیاده کنند هیچ گاه گرفتار روح نفاق نخواهند شد.
و همچنین از آنجا که در این دو سوره به صفات مجاهدان راستین و گوشه اى از فداکارى هاى سرور مجاهدان على(علیه السلام) اشاره شده آنها که محتویات این دو سوره را درک و اجرا نمایند از شیعیان راستین امیرمؤمنان(علیه السلام) خواهند بود.

* * *

 


1 ـ «مجمع البیان»، جلد 4، صفحه 516، ذیل آیه مورد بحث ـ «مستدرک»، جلد 4، صفحه 340، چاپ آل البیت ـ «وسائل الشیعه»، جلد 6، صفحه 250، چاپ آل البیت (با تفاوت) ـ «مصباح کفعمى»، صفحه 440 (با اندکى تفاوت)، انتشارات رضى قم، 1405 هـ ق.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای