پیمان هاى مشرکان الغاء مى شود
فهرست موضوعات
جستجو 


در محیط دعوت اسلام، گروه هاى مختلفى وجود داشتند، که پیامبر(صلى الله علیه وآله) با هر یک از آنها طبق موضع گیرى هایشان رفتار مى کرد.
گروهى با پیامبر(صلى الله علیه وآله) هیچ گونه پیمانى نداشتند، و پیامبر(صلى الله علیه وآله) در مقابل آنها نیز هیچ گونه تعهدى نداشت.
گروه هاى دیگرى در «حدیبیه» و مانند آن پیمان ترک مخاصمه با رسول خدا(صلى الله علیه وآله) بسته بودند، این پیمان ها بعضى داراى مدت معین بود، و بعضى مدتى نداشت.
در این میان بعضى از طوائفى که با پیامبر(صلى الله علیه وآله) پیمان بسته بودند، یک جانبه و بدون هیچ مجوزى پیمانشان را به خاطر همکارى آشکار با دشمنان اسلام شکستند، و یا در صدد از میان بردن رسول خدا(صلى الله علیه وآله) بر آمدند، همانند یهود «بنى نضیر» و «بنى قریظه»، پیامبر(صلى الله علیه وآله) هم در مقابل آنها شدت عمل به خرج داد، و همه را از «مدینه» طرد کرد، ولى قسمتى از پیمان ها هنوز به قوت خود باقى بود، اعم از پیمان هاى مدت دار و بدون مدت.
اولین آیه مورد بحث به تمام مشرکان (بت پرستان) اعلام مى کند: هر گونه پیمانى که با مسلمانان داشته اند، لغو خواهد شد، و مى فرماید: «این اعلام برائت و بیزارى خداوند و پیامبرش از مشرکانى که با آنها عهد بسته اید، مى باشد» (بَراءَةٌ مِنَ اللّهِ وَ رَسُولِهِ إِلَى الَّذینَ عاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِکینَ).


* * *

سپس براى آنها یک مهلت چهارماهه قائل مى شود، که در این مدت بیاندیشند، و وضع خود را روشن سازند، و پس از انقضاى چهار ماه یا دست از آئین بت پرستى بکشند و یا آماده پیکار گردند، مى فرماید: «چهار ماه در زمین آزادانه به هر کجا مى خواهید بروید» (ولى بعد از چهار ماه وضع دگرگون خواهد شد) (فَسیحُوا فِی الأَرْضِ أَرْبَعَةَ أَشْهُر).(1)
«اما بدانید که شما نمى توانید خداوند را ناتوان سازید، و از قلمرو قدرت او بیرون روید» (وَ اعْلَمُوا أَنَّکُمْ غَیْرُ مُعْجِزِی اللّهِ).
«و نیز بدانید که خداوند کافران مشرک و بت پرست را سرانجام خوار و رسوا خواهد ساخت» (وَ أَنَّ اللّهَ مُخْزِی الْکافِرینَ).
 


* * *


1ـ «سیحُوا» از ماده «سیاحت» به معنى گردش توأم با آرامش و مهلت است.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای