15 ـ جمع بندى
فهرست موضوعات
جستجو 


از مجموع بحث هاى گذشته چنین نتیجه مى گیریم که: اثر تخدیرى انتظار تنها در صورتى است که مفهوم آن مسخ یا تحریف شود ـ همان گونه که جمعى از مخالفان، تحریفش کرده اند و جمعى از موافقان مسخش ـ .
اما اگر به مفهوم واقعى در جامعه و فرد پیاده شود، یک عامل مهم تربیت، خودسازى، تحرک و امید خواهد بود.
از جمله مدارک روشنى که این موضوع را تأیید مى کند این است که در ذیل آیه: وَعَدَ اللّهُ الَّذِیْنَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِى الأَرْضِ...:
«خداوند به آنها که ایمان دارند و عمل صالح انجام مى دهند، وعده داده است که حکومت روى زمین را در اختیارشان بگذارد...».(1)
از پیشوایان بزرگ اسلام نقل شده است که منظور از این آیه هُوَ الْقائِمُ وَ أَصْحابُهُ: «مهدى(علیه السلام) و یاران او هستند».(2)
و در حدیث دیگرى مى خوانیم: نَزَلَتْ فِى الْمَهْدِىِّ: «این آیه درباره مهدى(علیه السلام) نازل شده است».(3)
در این آیه مهدى(علیه السلام) و یارانش به عنوان الَّذِیْنَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ: «آنها که ایمان و عمل صالحى دارند» معرفى شده اند.
بنابراین، تحقق این انقلاب جهانى بدون یک ایمان مستحکم که هر گونه ضعف و زبونى و ناتوانى را دور سازد، و بدون اعمال صالحى که راه را براى اصلاح جهان بگشاید امکان پذیر نیست.
و آنها که در انتظار چنین برنامه اى هستند، هم باید سطح آگاهى و ایمان خود را بالا ببرند و هم در اصلاح اعمال خویش بکوشند.
تنها چنین کسانى هستند که مى توانند نوید همگامى در حکومت او به خود دهند، نه آنها که با ظلم و ستم همکارى دارند، و نه آنها که از ایمان و عمل صالح بیگانه اند، نه افراد ترسو و زبونى که بر اثر ضعف ایمان از همه چیز حتى از سایه خود مى ترسند.
و نه افراد سست و بى حال و بیکاره اى که دست روى دست گذارده و در برابر مفاسد محیط و جامعه شان سکوت اختیار کرده و کمترین تلاش و کوششى در راه مبارزه با فساد ندارند.
این است اثر سازنده انتظار قیام مهدى(علیه السلام) در جامعه اسلامى.
 


* * *


1 ـ نور، آیه 55.
2 ـ «بحار الانوار»، جلد 51، صفحه 58.
3 ـ «بحار الانوار»، جلد 51، صفحه 54 ـ تفسیر «على بن ابراهیم قمى»، جلد 1، صفحه 14، دار الکتاب قم، 1404 هـ ق ـ «الغیبة طوسى»، صفحه 177، مؤسسه معارف اسلامى، قم، 1411 هـ ق ـ «الغیبة نعمانى»، صفحه 240، مکتبة الصدوق تهران، 1397 هـ ق.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای