سوره طلاق
فهرست موضوعات
جستجو 

این سوره، در «مدینه» نازل شده و داراى 12 آیه است
 

محتواى سوره طلاق

مهم ترین مسأله اى که در این سوره مطرح است ـ چنان که از نامش پیدا است ـ مسأله «طلاق»، احکام، خصوصیات، و پیامدهاى آن است، سپس بحث هائى از مبدأ، معاد، نبوت پیامبر و بشارت و انذار به دنبال آن آمده است.
از این رو، مى توان محتواى این سوره را به دو بخش عمده تقسیم کرد:
بخش اول، هفت آیه نخستین سوره است که، پیرامون طلاق و مسائل مربوط به آن سخن مى گوید، و به قدرى جزئیات این مسأله را در عباراتى کوتاه و پر معنى به طور دقیق و ظریف مطرح ساخته، که انسان با ملاحظه آن، خود را از مطالعه دیگر کاملاً مستغنى مى بیند.
بخش دوم، که در حقیقت، انگیزه اجراى بخش اول است، از عظمت خداوند، عظمت مقام رسول او، پاداش صالحان، و مجازات بدکاران، بحث مى کند، و مجموعه منسجمى را براى ضمانت اجراى این مسأله مهم اجتماعى، ارائه مى دهد، ضمناً این سوره، نام دیگرى نیز دارد و آن سوره «نساء قُصرى» (بر وزن و معنى صغرى) در مقابل سوره معروف «نساء» است، که «نساء کبرى» مى باشد.

* * *

فضیلت تلاوت این سوره

در حدیثى از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) آمده است: وَ مَنْ قَرَأَ سُورَةَ الطَّلاقِ ماتَ عَلى سُنَّةِ رَسُولِ اللّهِ(صلى الله علیه وآله): «هر کس سوره طلاق را بخواند (و آن را در برنامه هاى زندگى خود به کار بندد) بر سنت پیامبر از دنیا مى رود».(1)

* * *

1 ـ «مجمع البیان»، جلد 10، صفحه 302.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای