سوره بیّنـه
فهرست موضوعات
جستجو 


این سوره، در «مدینه» نازل شده و داراى 8 آیه است


محتواى سوره بیّنه

مشهور این است: این سوره در «مدینه» نازل شده است، و محتواى آن نیز گواه بر همین معنى است; چرا که در آن مکرر از اهل کتاب بحث شده، و مى دانیم سر و کار مسلمانان با اهل کتاب، بیشتر در «مدینه» بود.
از این گذشته، سخن از نماز و زکات هر دو به میان آمده، درست است که زکات در «مکّه» تشریع شده بود، ولى رسمیت و گسترش آن در «مدینه» بود.
به هر حال، این سوره، به رسالت جهانى پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) و آمیخته بودن آن با دلائل و نشانه هاى روشن، اشاره مى کند، رسالتى که قبلاً آن را انتظار مى کشیدند، ولى هنگامى که به سراغشان آمد، گروهى به خاطر این که: منافع مادیشان به خطر مى افتاد، به آن پشت کردند.
در ضمن، این حقیقت را نیز در بردارد که: اصول دعوت انبیاء، مانند ایمان و توحید و نماز و روزه، اصولى است ثابت و جاودانى که در همه ادیان آسمانى وجود داشته است.
و در بخش دیگرى از این سوره، موضعگیرى هاى مختلف اهل کتاب و مشرکان را در برابر اسلام مشخص مى کند: آن گروه که ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند، بهترین مخلوقاتند.
و آن گروه که راه کفر و شرک و گناه پیش گرفتند، بدترین مخلوقات محسوب مى شوند.
این سوره، داراى نام هاى متعددى است که به تناسب الفاظ آن انتخاب شده، اما از همه معروف تر سوره «بیّنه»، «لم یکن» و «قیّمة» است.

* * *

فضیلت تلاوت این سوره

در حدیثى از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) در فضیلت تلاوت این سوره چنین نقل شده: «اگر مردم مى دانستند این سوره چه برکاتى دارد، خانواده و اموال را رها کرده، به فرا گرفتن آن مى پرداختند»!
مردى از قبیله «خزاعه» عرض کرد: «اى رسول خدا! تلاوت آن چه اجر و پاداشى دارد»؟
فرمود: «نه هیچ منافقى آن را قرائت مى کند، و نه کسانى که شک و تردید در دلشان است، به خدا سوگند، فرشتگان مقرب از آن روز که آسمان ها و زمین آفریده شده است آن را مى خوانند، و لحظه اى در تلاوت آن سستى نمى کنند، هر کس آن را در شب بخواند، خداوند فرشتگانى را مأمور مى کند که دین و دنیاى او را حفظ کنند، و آمرزش و رحمت براى او بطلبند، و اگر در روز بخواند، به اندازه آنچه روز آن را روشن مى کند و شب آن را تاریک مى سازد، ثواب به او مى دهند».(1)

* * *

1 ـ «مجمع البیان»، جلد 10، صفحه 521.

 

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای