سوره همـزه
فهرست موضوعات
جستجو 


این سوره، در «مکّه» نازل شده و داراى 9 آیه است

 

محتواى سوره همزه

این سوره که از سوره هاى «مکّى» است، از کسانى سخن مى گوید که تمام همّ خود را متوجه جمع مال کرده، و تمام ارزش هاى وجودى انسان را در آن خلاصه مى کنند، سپس نسبت به کسانى که دستشان از آن خالى است، به دیده حقارت مى نگرند و آنها را به باد استهزا مى گیرند.
این ثروت اندوزان مستکبر، و خودخواهان حیله گر، چنان از باده کبر و غرور، مست مى شوند که، از تحقیر دیگران و عیبجوئى، استهزا و غیبت آنها لذت مى برند و با آن تفریح مى کنند.
و در پایان سوره، از سرنوشت دردناک آنها سخن مى گوید، که چگونه به صورت حقارت آمیزى در دوزخ پرتاب مى شوند، و آتش سوزان جهنم قبل از هر چیز بر قلب آنها مسلط مى گردد، و روح و جان آنها را که کانون این همه کبر و غرور و این همه شرارت بود، به آتش مى کشد، آتشى سوزان، مستمر و طولانى.

* * *

فضیلت تلاوت این سوره

در فضیلت تلاوت این سوره در حدیثى از پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله) آمده است: مَنْ قَرَأَها أُعْطِیَ مِنَ الأَجْرِ عَشْرَ حَسَنات بِعَدَدِ مَنِ اسْتَهْزَأَ بِمُحَمَّد(صلى الله علیه وآله) وَ أَصْحَابِه: «هر کس این سوره را تلاوت کند، به عدد هر یک از کسانى که محمّد و یارانش را استهزاء کرده، ده حسنه به او داده مى شود».(1)
و در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) مى خوانیم: «هر کس آن را در نماز فریضه اى بخواند، فقر از او دور مى شود، روزى به او رو مى آورد، و مرگهاى زشت و بد از او دفع مى گردد».(2)

* * *

1 و 2 ـ «مجمع البیان»، جلد 10، صفحه 536.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای