سوره فیـل
فهرست موضوعات
جستجو 


این سوره، در «مکّه» نازل شده و داراى 5 آیه است

 
محتواى سوره فیل

این سوره چنان که از نامش پیدا است، اشاره به داستان تاریخى معروفى مى کند که در سال تولد پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) واقع شده، و خداوند خانه «کعبه» را از شرّ لشکر عظیم کفارى که از سرزمین «یمن» سوار بر «فیل» آمده بودند حفظ کرد.
این سوره، یادآور آن داستان عجیب است که بسیارى از مردم «مکّه» آن را به خاطر داشتند; زیرا در گذشته نزدیکى واقع شده بود.
یادآورى این داستان هشدارى است به کفار مغرور و لجوج که بدانند: در برابر قدرت خدا کمترین قدرتى ندارند، خداوندى که لشکر عظیم فیل را با آن پرندگان کوچک، و آن سنگریزه هاى نیم بند (حِجارَة مِنْ سِجِّیْل) در هم کوبید، قدرت دارد که این مستکبران لجوج را نیز مجازات کند.
نه قدرت آنها عظیم تر از قدرت «ابرهه» بود، و نه لشکر و نفرات آنها هرگز به آن حدّ مى رسید، یعنى شما که این ماجرا را با چشم خود دیدید، چرا از مرکب غرور پائین نمى آیید؟!

* * *

فضیلت تلاوت این سوره

در فضیلت تلاوت این سوره، در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) آمده است: «هر کسى سوره «فیل» را در نماز واجب بخواند، در قیامت هر کوه، زمین هموار و کلوخى براى او شهادت مى دهد که او او نمازگزاران است، و منادى صدا مى زند درباره بنده من راست گفتید، شهادت شما را به سود یا زیان او مى پذیرم بنده ام را بدون حساب داخل بهشت کنید، او کسى است که من وى را دوست دارم و عملش را نیز دوست دارم».(1)
بدیهى است، این همه فضیلت و ثواب و پاداش عظیم از آن کسى است که با خواندن این آیات از مرکب غرور پیاده شود و در طریق رضاى حق گام بردارد.

* * *

1 ـ «مجمع البیان»، جلد 10، صفحه 539.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای