شأن نزول:
فهرست موضوعات
جستجو 

در حدیثى از امام على بن الحسین(علیه السلام) مى خوانیم: «ابوطالب همواره با شمشیرش از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) دفاع مى کرد تا آنجا که مى فرماید: (روزى) «ابوطالب» عرض کرد: فرزند برادر! آیا تو مبعوث به همه مردم شده اى، یا تنها به قوم خودت؟
پیغمبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: نه، مبعوث به جمیع انسان ها شده ام، از سفید و سیاه، عربى و عجمى، سوگند به کسى که جانم در دست او است، که من همه انسان هاى سفید پوست و سیاه پوست را به این آئین دعوت مى کنم، و تمام کسانى را که بر قله کوه ها و دریاها هستند به این آئین فرا مى خوانم، و من تمام کسانى که به زبان هاى فارسى و رومى سخن مى گویند را به سوى هدایت دعوت مى کنم.
هنگامى که این سخن به گوش قریش رسید، در حیرت فرو رفتند و گفتند: آیا گوش به سخنان فرزند برادرت نمى دهى که چه مى گوید؟
به خدا سوگند اگر مردم فارس و روم این سخنان را بشنوند، ما را از سرزمینمان مى ربایند! و سنگ هاى خانه کعبه را قطعه قطعه جدا مى کنند! اینجا بود که خداوند آیه شریفه وَ قالُوا إِنْ نَتَّبِعِ الْهُدى مَعَکَ نُتَخَطَّفْ مِنْ أَرْضِنا أَ وَ لَمْ نُمَکِّنْ لَهُمْ حَرَماً آمِناً یُجْبى إِلَیْهِ ثَمَراتُ کُلِّ شَیْء: «آنها گفتند: اگر ما هدایت را با تو بپذیریم (و از تو تبیعت کنیم) ما را از سرزمینمان مى ربایند!، آیا ما آنها را در حرم امنى که ثمرات هر چیز را به سوى آن مى آورند جاى ندادیم»؟(1)
و درباره این سخن آنها که خانه کعبه را متلاشى مى کنند، سوره «فیل» را نازل کرد» (و به آنها گوشزد نمود: هیچ کس قادر بر چنین کارى نیست).(2)

* * *

 


1 ـ قصص، آیه 57.
2 ـ «نور الثقلین»، جلد 5، صفحه 669، حدیث 8.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای