1 ـ چرا سوره با فرمان «قل» (بگو) شروع شده است؟
فهرست موضوعات
جستجو 


آیا بهتر این نبود گفته شود: «یا ایها الکافرون» بدون این که «قل» در آغاز آن باشد؟
به تعبیر دیگر: پیغمبر(صلى الله علیه وآله) باید دستور خداوند را اجرا کند و جمله «یا ایها الکافرون» را به آنها بگوید: نه این که جمله «قل» را نیز تکرار کند.
پاسخ این سؤال، با توجه به محتواى سوره روشن است; زیرا مشرکان عرب پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) را دعوت به سازش بر سر بت ها کرده بودند. و او مى بایست این مطلب را از خود نفى کند، و بگوید: من هرگز تسلیم شما نمى شوم، و عبادتم را با شرک آلوده نمى کنم اگر کلمه «قل» در آغاز این سوره نباشد، سخن، سخن خدا خواهد شد، و در این صورت، جمله لا اعبد ما تعبدون: «من آنچه را شما عبادت مى کنید نمى پرستم» و امثال آن مفهومى نخواهد داشت.
به علاوه، چون کلمه «قل» در پیام «جبرئیل» از سوى خدا بوده، پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) موظف است براى حفظ اصالت قرآن، آن را عیناً بازگو کند، و این خود نشان مى دهد که ««جبرئیل»» و «رسول اکرم»(صلى الله علیه وآله) در نقل وحى الهى، کمترین تغییرى نداده اند، و عملاً ثابت کرده اند مأمورانى هستند گوش بر فرمان الهى، همان گونه که در آیه 15 سوره «یونس» مى خوانیم: قُلْ ما یَکُونُ لی أَنْ أُبَدِّلَهُ مِنْ تِلْقاءِ نَفْسی إِنْ أَتَّبِعُ إِلاّ ما یُوحى إِلَی:
«بگو من حق ندارم که قرآن را از پیش خود تغییر دهم من فقط از چیزى پیروى مى کنم که بر من وحى مى شود».

* * *

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای