مزایاى این کتاب
فهرست موضوعات
جستجو 

به برخى از ویژگیهاى کتاب به صورت کوتاه اشاره شد، امّا تفصیل آن به شرح زیر است:

1ـ این کتاب نظرات فقهى حضرت آیة الله العظمى مکارم شیرازى مدّ ظلّه را در مورد حج، که در کتابهاى مختلف پراکنده بود، یکجا در خود جمع کرده است، و گزافه نیست اگر آن را یکى از جامعترین مناسک حج در زبان فارسى بدانیم.

2ـ با توجّه به این که در برخى از مسائل، نظریّات معظّم له تغییر کرده بود، این کتاب آخرین فتاواى معظّم له را در اختیار شما مى گذارد.

3ـ با توجّه به این که کتابهاى فقهى مربوط به حجّ معظّم له در زمانهاى مختلف تألیف و منتشر شده بود، گاه ناهماهنگى هاى ظاهرى در بین برخى از فتاواى ایشان به چشم مى خورد، که در این کتاب اصلاح شده است.

4ـ کتابهایى که به صورت متن و حاشیه عرضه مى شود مشکلات خاصّى براى خوانندگان دارد. با درج حواشى مورد اشاره در متن، در این کتاب با مشکل مذکور رو به رو نخواهید شد.

5ـ در برخى از کتابهاى مناسک به مسائل غیر مورد نیاز، یا تکرارى برخورد مى کنیم. آنها را حذف نموده، و مسائل جدید و مورد نیاز را جایگزین آن نمودیم.

6ـ ادبیّات حاکم بر همه مسائل در حدّ توان و بضاعت علمى ما یکسان شده، و کتاب حاضر با ویرایش و پیرایش مناسبى در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

7ـ سعى شده است عنوانهاى فرعى بیشترى براى مسائل انتخاب شود، تا خوانندگان عزیز در زمان کمترى به مسأله مورد نظر دسترسى پیدا کنند.

8ـ برخى از مسائل را جابجا کرده، و در ابواب و فصول مناسب تر نهاده ایم.

9ـ مسائلى که مصداق خارجى نداشته، و در بسیارى از مناسک هاى قدیم وجود داشت، به طور کامل حذف شده است.

10ـ الفاظ و تعبیراتى که احیاناً نامناسب و دور از نزاکت قلم بوده، اصلاح شده است.

 

با توجّه به مزایاى ده گانه فوق، و جامعیّت این مجموعه، آن را «مناسک جامع» نامیدیم، و در عین حال ادّعا نمى کنیم که این کتاب هیچ عیب و نقصى ندارد که چنین ادّعائى، خود بزرگترین عیب است.

از خوانندگان عزیز، مخصوصاً روحانیّون محترم کاروانهاى حج، که مسؤولیّت سنگین و پر زحمتى را بر دوش دارند، مى خواهیم که با دقّت این کتاب را مطالعه نموده، و ما را از پیشنهادات خویش آگاه سازند. تا انشاء اللّه در چاپهاى بعد از آن استفاده کنیم.

در پایان از تمام عزیزانى که در تهیّه این اثر ارزشمند از ابتداى کار تا مرحله چاپ و نشر مساعدت نموده اند، به ویژه حجّة الاسلام آقاى حاج مسعود مکارم (زید عزّه) که زحمات شایان توجّهى در تهیه این اثر کشیده اند، صمیمانه تشکّر و قدردانى مى کنم، و از خداوند متعال براى آنان سربلندى، عزّت، توفیق تشرّف و حجِّ مقبول تقاضامندم.

آمین یا ربّ العالمین

مقدّمه   

 

قم ـ حوزه علمیّه

ابوالقاسم علیان نژادى

22/2/1383 مطابق با 21 ربیع الاول 1425

 

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای