اهمیّت حج در اسلام
فهرست موضوعات
جستجو 

حج یکى از ارکان مهمّ اسلام، و از بزرگترین فرائض دینى است.

قرآن مجید در یک عبارت کوتاه و پرمعنى مى فرماید: «(وَ لِلّهِ عَلَى النّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطاعَ اِلَیْهِ سَبیلا) ; براى خدا بر مردم است که حجّ خانه او کنند، آنها که توانایى رفتن به سوى او دارند».

و در ذیل همین آیه مى فرماید: «(وَ مَنْ کَفَرَ فَاِنَّ اللّهَ غَنِىٌّ عَنِ الْعالَمینَ) ; و هر کس کفر ورزد (و حج را ترک کند، به خود زیان رسانده)، خداوند از همه جهانیان بى نیاز است».(1)

جمله «براى خداست بر مردم...» به ضمیمه تعبیر به «کفر» در مورد کسانى که حجّ واجب را ترک مى کنند، اهمّیّت فوق العاده آن را در اسلام کاملا روشن مى سازد.

قابل توجّه این که در تفسیر آیه شریفه 72 سوره اسراء: (وَ مَنْ کانَ فى هذِهِ اَعْمى فَهُوَ فِى الاْخِرَةِ اَعْمى وَ اَضَلُّ سَبیلا).(2) از امام صادق(علیه السلام)روایت

شده که یکى از معانى آیه، کسى است که حجّ واجب خود را پیوسته به تأخیر مى اندازد، تا مرگ او فرا مى رسد (او در قیامت نابینا خواهد بود).(3)

در حدیث دیگرى آمده است: «هرکس حجّ واجب را بدون عذر ترک کند، روز قیامت یهودى یا نصرانى محشور مى شود».(4)

و در مقابل، براى حج آنچنان پاداشهاى عظیمى در روایات اسلامى وارد شده، که درباره کمتر عملى دیده مى شود.

چنان که در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) مى خوانیم: «کسانى که حج و عمره به جا آورند میهمان خدا هستند، هر چه بخواهند خدا به آنها مى دهد، و هر دعایى کنند به اجابت مى رسد، و اگر درباره کسى شفاعت کنند پذیرفته مى شود... و اگر در این راه بمیرند خداوند تمام گناهان آنها را مى بخشد».(5)

و نیز در حدیث دیگرى از پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) مى خوانیم: «اَلْحَجُّ المَبْرُورُ لَیْسَ لَهُ جَزاءٌ اِلاَّ الجَنَّة; حجّ مقبول پاداشى جز بهشت ندارد!».(6)

و در حدیث سوّم از همان حضرت مى خوانیم: «مَنْ حَجَّ الْبَیْتَ... خَرَجَ مِنْ ذُنُوبِهِ کَیَوم وَلَدَتْهُ اُمُّهُ; کسى که حج به جا آورد از گناه پاک مى شود، همانند روزى که از مادر متولّد شده است».(7)

و این بزرگترین موهبت، و برترین افتخار، و بالاترین پاداش است.

 

 


1 . سوره آل عمران، آیه 97.

2 . کسى که در این جهان (از دیدن چهره حق) نابینا بوده، در آخرت نیزنابینا  ٍو گمراه تر است.

3 . وسائل الشیعه، جلد 8، ابواب وجوب الحج، باب 6، حدیث 5.

4 . همان، باب 7، حدیث 1.

5 . تهذیب الاحکام، جلد 5، باب ثواب الحج، صفحه 29، حدیث 17.

6 . عوالى اللئالى، جلد اوّل، صفحه 427، حدیث 114. و صحیح بخارى، جلد 3، صفحه 2.

7 . همان، صفحه 426، حدیث 113.

 

 

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma
آبی
سبز تیره
سبز روشن
قهوه ای