مقدمه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
انوار هدایت

مقدّمه حضرت آيةاللّه العظمى مكارم شيرازى(مدّظلّهالعالى)

عالم بىعمل به همان اندازه خطرناك است كه عامل بىعلم، زيرا از نظر اسلام «علم» و «عمل»، همچنين «عقيده» و «اخلاق»، بهمنزله دو بال نيرومند براى پرواز انسان بهسوى جوار قرب الهى و وصول ديدار آن محبوب بىبديل است. هيچيك از اين دو بهتنهايى نمىتواند انسان را به كمالات برساند. علم بدون عمل مانند عمل كردن بدون آگاهى، مايه انواع انحرافات و به گفته امام صادق 7 در حديث معروف كه در اصول كافى آمده: «لا تَزيدُهُ سُرعَةُ السِّيرِ إلّا بُعداً» است. به همين دليل هميشه علماى بزرگوار ما كوشيدهاند دروس علمى را با نصايح اخلاقى و نكات دقيق و جالب از آيات و روايات اسلامى بياميزند تا قلبهاى دانشطلبان همچون افكارشان روشن و نورانى شود.

اين حقير به حكم احساس وظيفه، سالهاست كه سعى مىكنم روزهاى چهارشنبه كه روز آخر درسى هفته است، يكى از روايات ناب معصومين : را در زمينه تهذيب نفس و پرورش اخلاق، از منابع معتبر براى طلّاب عزيز درس خارج مطرح كرده و به ذكر دقايق و نكات و محتواى آن بپردازم، تا هم گوينده از آن پند گيرد و هم شنونده راه ورسم اخلاق را بياموزد.

اين روايات گاه مجموعههايى از احاديث را كه در بحارالانوار يا روضه كافى يا نهجالبلاغه يا تحفالعقول كه داراى يك تسلسل جالب منطقى است شامل مىشود. وچون به زبان ساده مطرح مىشد مىتوانست براى همگان مفيد باشد.

بارها كسانى از طلّاب فاضل كوشيدند آنها را از نوارها جمعآورى و تنظيم كنند و در اختيار عموم بگذارند و چون كار نسبتاً سنگينى بود توفيق به پايان بردن آن نصيبشان نشد تا اينكه فاضل سختكوش و محترم حجّةالاسلام آقاى حاج سيّد ميراحمد فقيه نىريزى دامن همّت بر كمر زد و بخش مهمّى از آنها را به صورت مجموعهاى گردآورى و تنظيم و آماده نشر كرد و آنچه در اين كتاب مىبينيد بخشى از آن است.

من به سهم خود از تلاشهاى خستگىناپذير و پر از اخلاص ايشان تشكّر مىكنم واز خداوند مىخواهم كه براى همگان مفيد و براى گوينده و نويسنده وخوانندگان مايه نجات شود.

قم ـ حوزه علميّه

ناصر مكارم شيرازى.

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma