پیشگفتار

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
مثالهاى زیباى قرآن جلد 2

سخن گفتن پیرامون زوایاى مختلف قرآن ـ تنها نسخه شفابخش دردها و آلام بشر و تنها کتاب آسمانى محفوظ از تحریف و دستکارى ـ کارى بس دشوار است. به این جهت، دست به دامان معصومین(علیهم السلام) مى زنیم که طبق حدیث ثقلین همیشه با قرآن بوده و خواهند بود و چنگ زدن به دامان آنها در سایه قرآن موجب نجات و رستگارى است.

از میان احادیث و روایات بسیار فراوانى که در این زمینه وجود دارد، در این جا تنها به یک حدیث از امام رضا(علیه السلام) ـ که از جاودانگى و طراوت همیشگى کتاب خدا سخن مى گوید ـ قناعت مى کنیم; فرمود :

هُو حَبلُ اللّه المَتینُ... الْمُؤدِّى إِلَى الْجَنَّةِ، وَالمُنجى مِن النّارِ، لا یَخلُقُ عَلَى الأزمِنَةِ وَ لا یَغِثُّ علَى الألسِنَةِ، لأنّه لم یُجْعَلْ لزَمان دونَ زَمان، بل جُعِلَ دلیلَ البُرهانِ وَالحُجّة على کُلِّ إنسان(1); قرآن ریسمان محکم (ارتباط) خداوند
(با خلق او) است... ; قرآن هدایت کننده به سوى بهشت و نجات دهنده از آتش (دوزخ) است و بر اثر گذر زمانها، کهنه نمى شود و زبانهاى گوناگون، آن را به انحطاط نمى کشاند; چرا که قرآن براى زمان خاصّى قرار داده نشد بلکه راهنماى برهان و حجّت بر کلّ انسان گردید.

 

قرآن مجید دارویى است شفابخش براى تمام انسان ها در تمام دورانها.

قرآن همیشه و براى همه کس، مطالب تازه و نو دارد و هیچگاه نباید به آنچه مفسّران عالیقدر تاکنون گفته و نوشته اند، بسنده کرد که این خود قدر نشناسى از قرآن و عدم معرفت کافى نسبت به این عطیّه بزرگ و بى بدیل الهى است.

به این جهت کتاب هاى تفسیرى جدید اغلب مطالب تازه تر وکامل ترى نسبت به تفاسیر پیشینیان دارد; هرچند زحمات و تلاش هاى پر ارزش گذشتگان نباید فراموش شود.

 

کتاب حاضر

 

این کتاب، حاصل سه دوره از جلسات تفسیر قرآن در ماه مبارک رمضان است که توسّط مرجع عالیقدر جهان تشیّع، مفسّر قرآن کریم، حضرت آیة اللّه العظمى مکارم شیرازى «مدّظلّه العالى» بیان شده است.

این مجموعه که حاصل مطالب تنظیم شده و مدوّن فرموده هاى معظّم له است، پس از تحقیق لازم پیرامون مدارک و منابع آن، به عنوان جلد دوم «امثال القرآن» و مشتمل بر سى مثال قرآنى دیگر به شیفتگان معارف الهى و قرآنى تقدیم مى گردد.

در پایان لازم مى دانم از تمامى عزیزانى که به نوعى در تهیّه و نشر این اثر ارزشمند مساعدت داشته اند، مخصوصاً از حجّة الاسلام آقاى دهقانى که زحمت مقابله قسمت عمده آن را متقبّل شدند، تقدیر و تشکّر کنم.

پیشاپیش از پیشنهادها و انتقادهاى شما خوانندگان فاضل، که در تکمیل این اثر در چاپ هاى بعد مؤثّر خواهد بود، قدردانى مى کنم.

   خداوندا! ما را با قرآن زنده بدار!

                        با قرآن بمیران!

                              و با قرآن محشور فرما!

                                          آمین یا ربّ العالمین.

 

رَبَّنا تَقَبَّلْ مِنّا اِنَّکَ اَنْتَ السَّمِیعُ الْعَلیمُ

 

حوزه علمیّه قم ـ ابوالقاسم علیان نژادى

بهار 80

 


1 . میزان الحکمة، باب 3294، حدیث 16436 .
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma