پیشگفتار

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
تعزیر و گستره آن

یکى از آثار با ارزش انقلاب اسلامى اجراى احکام فراموش شده اسلام بود. احکامى که حتّى در حوزه هاى علمى دینى، به علّت عدم کاربردى بودن آن، مورد استقبال قرار نمى گرفت، و رفته رفته جزء مباحث متروک قلمداد مى شد!

حدود و تعزیرات، و به عبارت جامع تر مجازات هاى اسلامى، از جمله این مباحث بود، که در فضاى بعد از پیروزى انقلاب، جان تازه اى گرفت، و به خاطر نیاز جامعه از فراموش خانه پا به عرصه حیات و زندگى نهاد.

با اجراى مجازاتهاى اسلامى، و لمس اثرات مثبت آن در جامعه، همه روزه سؤالات تازه و مباحث جدیدى پیرامون آن مطرح مى شد، که در حوزه هاى علمیّه به بحث و تحقیق گذاشته مى شد.

کتابى که در پیش رو دارید حاصل تحقیقات عمیق و گسترده پیرامون یکى از اساسى ترین سؤالات در مورد تعزیرات اسلامى، یعنى محدوده و گستره آن، مى باشد، که توسّط مرجع عالیقدر جهان تشیّع حضرت آیة اللّه العظمى مکارم شیرازى مدّ ظلّه العالى در سال تحصیلى 74 ـ 73 هـ.ش در مسجد اعظم قم، در حضور هزاران نفر از فضلا و دانشمندان حوزه علمیّه مطرح گردید، و سپس به امر معظّم له در سال 1382 به شکل حاضر تنظیم گشت، و اکنون در اختیار شما خوانندگان محترم قرار گرفته است.

بى شک پیشنهادات محقّقانه صاحب نظران در تکمیل این اثر مؤثّر خواهد بود. از خداوند بزرگ طلب مى کنیم که توفیق شناخت صحیح احکامش را رفیق ما گرداند، و لطفش را در راه عمل به این احکام نورانى، و ترویج آن در جهان دریغ نفرماید. آمین یا ربّ العالمین.

 

حوزه علمیّه قم

ابوالقاسم علیان نژادى

یازدهم فروردین ماه سال 1383

 

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma