مقدّمه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
پنج نکته ى مهم درباره ى خودارضــایى

یکى از خصوصیّات و ویژگى هاى درس خارج فقه حضرت آیت الله العظمى مکارم شیرازى مدّظلّه، که آن را از دیگر دروس مشابه متمایز مى کند، پرداختن به مسایل و معضلات و شبهات جامعه در ضمن مباحث علمى تخصّصى است.
مثلاً هنگامى که در بحث ازدواج، به ازدواج مسلمانان با غیر مسلمانان، مخصوصاً پیروان زردشت، رسیدند با توجّه به وجود زردشتیان در بعضى از مناطق کشور به شرح کافى پیرامون این آیین و نحوه ى ارتباط مسلمانان با آنها پرداختند. یا هنگامى که در مبحث دیات به دیه ى ولد الزنا رسیدند، در مورد همه ى مباحث مربوط به این موضوع از جمله برخى از محرومیّت هایى که فرزند نامشروع دارد بحث کردند. و نمونه هاى دیگرى که نیاز به ذکر همه آنها نیست.
در بحث حج نیز هنگامى که به بحث استمناء، که یکى از محرّمات احرام است، رسیدند با توجّه به ابتلاى برخى از جوانان به این کار بسیار زشت و گناه بزرگ، جلساتى چند را به بیان و تشریح ابعاد مختلف آن پرداختند. تا از این طریق هم خانواده ها را متوجّه خطرى که در کمین جوانانشان مى باشد کرده باشند، و هم ابعاد مختلف این گناه بزرگ را براى جوانان تشریح نمایند، و هم ضررها و آثار شوم آن را به آنها گوشزد کنند، و هم راهکارها و طرق رهایى و خلاص شدن از آن را به مبتلایان آن تعلیم دهند.
با عنایت به این که این مباحث صرفاً یک بحث علمى نبود، بلکه جنبه ى کاربردى نیز داشت، بصورت مستقل در اختیار شما خوانندگان محترم قرار گرفت، تا اگر خداى ناکرده در اطرافیان شما فردى مبتلا به خودارضایى است، بتوانید با آگاهى بیشتر به کمکش شتافته و او را نجات دهید.
 
این کتاب در پنج فصل تقدیم شما خوانندگان محترم مى شود:
1 - اصل حرمت استمناء و خودارضایى با چهار دلیل محکم و غیرقابل انکار.
2 - معناى استمناء و مصادیق آن.
3 - ضررها و مفاسد متعدّد خودارضایى.
4 - مجازات آن.
5 - راهکارهاى پیشگیرى از خودارضایى.
از خداوند بزرگ عاجزانه مى خواهیم که این خدمت ناچیز را به لطف و کرمش قبول فرماید و ذخیره ى یوم المعاد قرار دهد. که او یقبل الیسیر است و پاداش هاى بزرگى مى دهد.
 
ابوالقاسم علیان نژادى دامغانى
طلبه ى حوزه علمیّه قم
1/8/1390 مصادف با 25 ذى الحجّه 1432
روز دحو الارض
 

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma