1ـ مسجد شجره

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
مناسک جامع حج
فصل هشتم: میقات هاى إحرام2ـ جُحْفَه

مسأله 236ـ «مسجد شجره» در کنار مدینه قرار دارد، و امروز به نام «آبار على» معروف است، آن را «ذو الحلیفه» نیز مى نامند. تمام کسانى که مى خواهند از راه مدینه به حج بروند باید از آنجا مُحرم شوند، و جایز نیست تأخیر بیندازند، و مثلا از «جحفه» ـ که میان راه مکّه و مدینه است ـ محرم شوند، مگر بیماران و افراد ضعیف و کسانى که موانع دیگرى دارند، و نمى توانند از مسجد شجره محرم شوند.

مسأله 237ـ واجب نیست احرام از داخل مسجد شجره باشد، بلکه مى توان در کنار مسجد نیز احرام بست، و تفاوتى میان مسجد سابق، و مسجد امروز ـ که بسیار توسعه یافته ـ وجود ندارد; بنابراین، زنانى که در حال عادت ماهانه هستند مى توانند در بیرون مسجد احرام ببندند.

مسأله 238ـ شخص جنب یا حائض مى تواند در حال عبور از مسجد محرم شود، و نباید در مسجد توقّف کند. همان گونه که مى تواند در خارج از مسجد محرم شود.

مسأله 239ـ چنانچه شخص جنب یا حائض بر اثر ازدحام جمعیّت نتواند در حال عبور از مسجد احرام ببندد، و بنا به عللى موفّق بر غسل نیز نشود، مى تواند تیمّم بدل از غسل حیض یا جنابت کند، و از داخل مسجد محرم شود، و نیز مى تواند بیرون مسجد احرام ببندد.

مسأله 240ـ احتیاط مستحب آن است که از خود مسجد شجره محرم شوند، نه در کنار و اطراف مسجد، و مستحبّ است که در محلّ اصلى و قدیمى مسجد احرام ببندند; هر چند در قسمتهاى توسعه یافته مسجد، بلکه در خارج از مسجد ـ چنان که گفتیم ـ نیز مى توان احرام بست.

 

فصل هشتم: میقات هاى إحرام2ـ جُحْفَه
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma