10ـ أدنى الحل

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
مناسک جامع حج
9ـ محاذات یکى از میقاتها احکام میقات ها

مسأله 260ـ «أدنى الحل» یعنى اوّلین نقطه خارج از حرم، میقات کسانى است که عمره مفرده بجا مى آورند. (اعم از عمره حجّ قِران و اِفراد، یا عمره مفرده که در هر موقع از سال مى توان انجام داد).

مسأله 261ـ بهتر این است که براى عمره مفرده از یکى از این سه محلّ: «حدیبیّه» یا «جعرانه» یا «تنعیم» که نزد اهل مکّه معروف است، احرام ببندد، و آسانتر براى کسانى که مى خواهند بعد از حج، عمره مفرده بجا آورند این است که به مسجد تنعیم ـ که حدود هشت کیلومتر با مسجد الحرام فاصله دارد و در حال حاضر جزء شهر مکّه است ـ بروند، و از آنجا محرم شوند.

مسأله 262ـ کسانى که از طریق جدّه مستقیماً براى عمره مفرده به سوى مکّه مى روند باید از «حدیبیّه» که فاصله آن با مکّه حدود 17 کیلومتر است، محرم شوند (حدیبیّه دورترین حدّ حرم است).(1)

مسأله 263ـ اگر شخصى در مکّه باشد و بخواهد عمره تمتّع بجا آورد، و به عللى از رفتن به میقات عمره تمتّع معذور باشد، لازم است به خارج از حرم، مانند مسجد تنعیم، برود و از آنجا محرم شود، و از ادنى الحل کافى است.

مسأله 264ـ میقات شاغلین در جدّه (از ایرانیان و سایر کشورها) در عمره تمتّع، همان مواقیت پنجگانه معروف است، ولى براى عمره مفرده مى توانند مانند سایرین از «حدیبیّه» یا محاذى آن در جادّه جدید محرم شوند، و چنانچه بر اثر جهل به مسأله در جاى دیگرى محرم شوند، احرام آنها صحیح نیست، و محرّمات احرام بر آنها حرام نمى شود. در صورت علم و عمد نیز حکم مسأله همین است، ولى در صورت جهل، اگر بعد از اعمال مسأله را بفهمند عمل آنان صحیح است.

مسأله 265ـ بهتر این است احرام عمره مفرده نیز از یکى از میقاتهاى پنجگانه (مسجد شجره، جحفه، قرن المنازل، وادى عقیق و یلملم) انجام گیرد، بنابراین کسانى که قصد عمره مفرده دارند و قبلا به مدینه مى روند، بهتر است از مسجد شجره یا لااقل از جحفه محرم شوند; هر چند از «حدیبیّه» یا محاذى آن در جادّه جدید نیز مانعى ندارد.

مسأله 266ـ ترتیب میقاتها به طور خلاصه بصورت زیر است:

1ـ میقات «عمره حجّ تمتّع» یکى از میقاتهاى پنجگانه معروف است; خواه حجّ واجب باشد یا مستحب.

2ـ میقات «حجّ تمتّع» مکّه است.

3ـ میقات «حجّ اِفراد یا قِران» یکى از میقاتهاى پنجگانه است.

4ـ میقات «عمره مفرده» ادنى الحلّ است; یعنى نخستین محلّى که از حرم بیرون باشد، مانند تنعیم و جعرانه و حدیبیّه.

5ـ میقات کسانى که خانه آنها بعد از میقات است، همان منزلشان مى باشد، که براى «عمره تمتّع» یا «حجّ اِفراد» و «حجّ قِران» مى توانند از آنجا محرم شوند، ولى بهتر است آنها نیز از یکى از میقاتهاى پنجگانه احرام ببندند.

 

 


1 . حدیبیّه در کنار جادّه قدیم «جدّه، مکّه» واقع شده، و محاذى آن در جادّه جدید در نزدیکى پل شمیشیّه مسجدى ساخته اند که محاذى آن است، و مى توان از آنجا محرم شد.

 

9ـ محاذات یکى از میقاتها احکام میقات ها
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma