فصل چهاردهم: عمره مفرده

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
مناسک جامع حج
استفتائات محصور و مصدودفاصله معتبر بین دو عمره مفرده

مسأله 1311ـ عمره مفرده یکى از بهترین اعمال است، و فضیلت بسیار دارد. از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) روایت شده که فرمود:

«اَلْعُمْرَةُ کَفّارَةٌ لِکُلِّ ذَنْب(1); عمره کفّاره تمام گناهان است (و پشت انسان را از بار گناه سبک مى کند)».

مسأله 1312ـ عمره را در هر ماهى از سال مى توان بجا آورد; ولى در ماه رجب از همه ماهها بهتر است(2)، و در اخبار اسلامى درباره آن بسیار تأکید شده است.

مسأله 1313ـ عمره همانند حج بر دو قسم است: واجب و مستحب.

مسأله 1314ـ کسى که فقط توانایى بر عمره مفرده داشته باشد احتیاط واجب آن است که آن را بجا آورد; هر چند استطاعت و توانایى بر حج نداشته باشد، و یک مرتبه در تمام عمر بیشتر واجب نیست، بنابراین کسانى که حجّ نیابتى بجا مى آورند، احتیاط واجب آن است که بعد از انجام عمل نیابت، عمره مفرده اى براى خود بجا آورند.

مسأله 1315ـ هر کس قصد دارد وارد مکّه شود واجب است با احرام وارد شود، و براى احرام باید نیّت عمره یا حج داشته باشد، و اگر موسم حج نیست واجب است عمره مفرده انجام دهد. لکن کسانى که به مقتضاى شغلشان زیاد به مکّه رفت و آمد مى کنند (مانند رانندگان اتومبیل، و خدمه کاروانها)، از این حکم استثنا شده اند. همچنین کسانى که عمره بجا آورده اند اگر از مکّه خارج شوند و دوباره در همان ماه داخل مکّه شوند، احرام و عمره مجدّد بر آنها واجب نیست.

مسأله 1316ـ شخصى که بیش از یک ماه در مکّه بوده و همین مدّت از عمره مفرده قبلى او گذشته، اگر براى کارى به جدّه رود و در بازگشت بدون احرام وارد مکّه شود، کار خلاف شرعى انجام داده، و باید به میقات برگردد و محرم شود و عمره مفرده بجا آورد; زیرا با گذشتن ماه قمرى، کسى که وارد مکّه مى شود باید عمره دیگرى انجام دهد.

مسأله 1317ـ کسانى که عمره را مثلا در ماه شعبان بجا آورده، و در ماه رمضان به (جهت بازدید) به عرفات مى روند، با توجّه به این که از محدوده حرم خارج مى شوند در بازگشت باید محرم شوند، و عمره مفرده دیگرى بجا آورند.

 


1 . وسائل الشیعه، جلد 8، صفحه 66، ابواب وجوب الحج، باب 38، حدیث 7، و جلد 10، صفحه 240، ابواب العمره، باب 3، حدیث 7.

2 . روایات فراوانى در این زمینه وجود دارد، که تنها در کتاب وسائل الشیعه، جلد 10، صفحه 239، ابواب العمره، باب 3، شانزده روایت نقل شده است.

 

استفتائات محصور و مصدودفاصله معتبر بین دو عمره مفرده
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma