بهترین روش برای مطالعه حادثه عاشورا

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

بهترین روش برای مطالعه حادثه عاشورا

پرسش : بهترین روش برای مطالعه تاریخ عاشورا چه روشی است؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: بسیارى از مردم ـ و حتّى دانش آموختگان ـ عادت دارند حوادث تاریخى را جداى از یکدیگر مطالعه کنند که در این صورت ممکن است بسیارى از پرسش ها براى آنها بدون پاسخ بماند.
در حالى که تاریخ، سلسله حوادثى است که مانند حلقه هاى زنجیر به هم پیوسته است؛ هر حادثه بزرگ یا کوچک امروز، ریشه اى در گذشته و آثارى در آینده دارد و هر قدر حادثه بزرگ تر باشد، ریشه ها پیچیده تر، و آثار فزون تر خواهد بود.
کتابهایى که حوادث خونبار عاشوراى حسینى را شرح مى دهد، غالباً به صورت یک حادثه غم انگیز و جدا از دیگر حوادث تاریخى از آن یاد کرده اند، هر چند در همان محدوده، داد سخن داده باشند.
ولى اگر ریشه این حادثه عظیم را در گذشته تاریخ اسلام و حتّى در عصر جاهلیّت بررسى کنیم و آثار و ثمرات آن را در قرون بعد و حتّى امروز مورد توجّه دقیق قرار دهیم، عاشورا عظمت و مفهوم دیگرى پیدا مى کند و جزء جزء این حادثه معنى مى شود و پاسخ بسیارى از پرسش هاى مربوط به آن آشکارتر مى گردد.(1)

پی نوشت: (1). گرد آوري از کتاب: عاشورا ريشه ‏ها، انگيزه‏ ها، رويدادها، پيامدها، سعید داودی ومهدی رستم نژاد،(زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى) ، امام على بن ابى طالب عليه السلام‏ ، قم‏ ، 1388 ه. ش‏ ، ص 26.
تاریخ انتشار: « 1401/07/14 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 2701