همراهی علی (ع) با پیامبر(ص) در هنگام بیماری

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

همراهی علی (ع) با پیامبر(ص) در هنگام بیماری

پرسش : در هنگام بیماری پیامبر(صلي الله عليه و آله) چه کسی همراه آن حضرت بود؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: وقتی پیامبر(صلي الله عليه و آله) بیمار گردید ـ در آن بیماری که از دنیا رفت ـ دست علی (عليه السلام) را گرفت و به سوی بقیع روانه شد، در حالی که گروهی از اصحاب همراه آن حضرت بودند، چون به بقیع رسید، خطاب به مردگان فرمود: « سلام بر شما ای ساکنین گورستان، گوارا باد بر شما آنچه در آن قرار دارید، و از آنچه مردم دچار آن گشته اند رهایی یافتید، فتنه ها همچون پاره های شب تاریک و ظلمانی، روی آورده که یکی در پی دیگری بروز خواهد کرد، آخرین آن به دنبال اولین آن خواهد بود؛ جبرئیل سالی یک بار قرآن را به من عرضه می نمود، ولی امسال دوبار این امر صورت پذیرفت، و من برای آن علّتی نمی بینم مگر فرارسیدن مرگ خود».(1)
از «عایشه» نقل شده است: پیامبر(صلي الله عليه و آله) در هنگام شدت بیماری در منزل میمونه یکی از زنان خود به سر می برد، حضرت زنان خود را فراخوانده، و از آنان خواست تا در منزل من بستری شود، زن ها نیز موافقت کردند، پس آن حضرت در میان دو تن از افراد خانواده خود ـ که یکی از آن دو فضل بن عباس بود ـ در حالی که پاهای مبارک به زمین کشیده می شد، و دستمالی به سر بسته بود وارد منزل من شد(عایشه از آن مرد دیگر نام نمی برد)
«طبری» در تاریخ خود، از «عبیدالله بن عبدالله» نقل کرده که او می گوید: این موضوع را به «عبدالله بن عباس» گفتم، «عبدالله بن عباس» گفت: آیا می دانی آن دیگری که بود؟ گفتم نه! نمی دانم. «عبدالله بن عباس» گفت:او «علی بن ابیطالب» بود، ولی عایشه تا آنجا که می تواند، نمی خواهد او را به خیر و خوبی یاد کند.(2)
«بخاری» نیز این حدیث را به همین گونه روایت کرده، اما جمله آخر «ابن عباس» ـ علی را به خیر و خوبی یاد کند ـ را حذف نموده است.(3) و (4)
همچنین از جابر بن عبدالله انصاری روایت شده که:«کعب الأحبار» در دوران «عمر»، در حالی که همه ما نشسته بودیم به پا خاست و از عمر در مورد آخرین لحظات پیامبر(صلي الله عليه و آله) و گفته او سؤال کرد، عمر گفت: از علی سؤال کن! کعب از علی(عليه السلام) سؤال کرد و آن حضرت پاسخ داد: « در آخرین لحظات زندگی پیامبر(صلي الله عليه و آله)، من او را به سینه خود چسبانده بودم و آن حضرت به نماز سفارش می کرد»(5)، (6)
پی نوشت: (1). تاریخ طبری ج 2، ص 227.
(2). طبری، ج2، ص 226.
(3). صحیح بخاری، ج3، ص 140، باب مرض النبی و وفاته،
(4). علی محدث (بندرریگی) ـ سیاهترین هفته تاریخ.
(5). طبقات ابن سعد، ج2 ، ص 262، باب کسانی که گفته اند پیامبر(صلي الله عليه و آله) در دامان علی(عليه السلام) بدرود زندگی گفت.
(6). گردآوري از کتاب: سیاهترین هفته تاریخ، علی محدث(بندر ریگی)، انتشارات اخلاق، 1377 ه.ش، ص69.
تاریخ انتشار: « 1400/02/22 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 3294