امام حسن(ع) در بیان پیامبر(ص)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

امام حسن(ع) در بیان پیامبر(ص)

پرسش : در منابع اهل سنت چه روایاتى درباره امام حسن(علیه السلام) از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل شده است؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: کتابهاى اهل سنّت سرشار از فضائل و مناقب آن حضرت از زبان رسول خدا(صلى الله علیه وآله) است; به عنوان نمونه:
1 ـ ترمذى به سندش از ابن عباس نقل کرده: «کان رسول الله(صلى الله علیه وآله) حامل الحسن بن علىّ على عانقه فقال رجل: نعم المرکب رکبت یا غلام، فقال النبى: ونعم الراکب هو»; (روزى رسول خدا(صلى الله علیه وآله) حسن بن على را بر دوش خود سوار کرده بود. شخصى عرض کرد: اى پسر! خوب مرکبى را سوار شده اى. پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: او نیز خوب راکبى است).(1)
2 ـ ابن کثیر به سندش از جابر بن عبدالله نقل کرده که رسول خدا(صلى الله علیه وآله) فرمود: «من سرّه ان ینظر الى سیّد شباب اهل الجنّة فلینظر الى الحسن بن على»;(2) (هر کس دوست دارد تا به آقاى جوانان اهل بهشت نظر کند، باید به حسن بن على نظر نماید).
3 ـ متقى هندى به سندش از عایشه نقل کرده که گفت: «پیامبر(صلى الله علیه وآله) همیشه حسن(علیه السلام) را مى گرفت و او را به خود مى چسبانید، آن گاه مى فرمود: «اللّهم انّ هذا ابنى و أنا أحبّه فاحبّه و احبّ من یحبّه»;(3) (بار خدایا! همانا این فرزند من است و او را دوست دارم، پس تو نیز او را دوست بدار و نیز هر کس که او را دوست مى دارد دوست بدار).
4 ـ مسلم در صحیح خود از ابوهریره نقل کرده که رسول خدا(صلى الله علیه وآله) درباره حسن(علیه السلام) فرمود: «اللّهم انّى اُحبّه فاحبّه و أحبب من یحبّه»;(4) (بار خدایا! همانا من او را دوست دارم، پس تو نیز او را دوست بدار، و هر کس که او را دوست دارد، دوست بدار).
5 ـ همچنین او از براء بن عازب نقل کرده که گفت: حسن بن على را بر دوش پیامبر(صلى الله علیه وآله) مشاهده کردم در حالى که حضرت مى فرمود: «اللّهم انّى اُحبّه فاحبّه»;(5) (بار خدایا! همانا من او را دوست دارم، تو نیز او را دوست بدار).
6 ـ از پیامبر(صلى الله علیه وآله) در حدیثى روایت شده که فرمود: «لو کان العقل رجلا لکان الحسن»;(6) (اگر قرار بود عقل در شخصى مجسّم گردد آن شخص حسن بن على بود).
7 ـ براء بن عازب از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل کرده که درباه امام حسن(علیه السلام) فرمود: «هذا منّى و أنا منه و هو یحرم علیه ما یحرم علىّ»;(7) (این از من و من از اویم و آنچه بر من حرام است بر او نیز حرام مى باشد).(8)
پی نوشت: (1). سنن ترمذى، ج 5، ص 327; مستدرک حاکم، ج 3، ص 170.
(2). البدایة و النهایة، ج 8، ص 35.
(3). کنز العمال، ج 13، ص 652، رقم 37653.
(4). صحیح مسلم، ج 7، ص 129; صحیح ترمذى، ج 5، ص 661.
(5). صحیح مسلم، ج 7، ص 129; صحیح ترمذى، ج 5، ص 661.
(6). فرائد السمطین، ج 2، ص 68.
(7). کنز العمال، ج 7، ص 107; ذخائر العقبى، ص 123.
(8). گردآوري از کتاب: اهل بیت از دیدگاه اهل سنت، على اصغر رضوانى، مسجد مقدس جمکران، قم، 1385 ه.ش، ص 19.
تاریخ انتشار: « 1400/02/22 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 23580