بیان بخشندگى امام حسن(ع)، در منابع اهل سنّت

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

بیان بخشندگى امام حسن(ع)، در منابع اهل سنّت

پرسش : در منابع اهل سنّت درباره کَرَم و بخشندگى امام حسن(علیه السلام) چه روایاتى نقل شده است؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی:  1 ـ ابن صبّاغ مالکى در باره کَرَم و بخشندگى آن حضرت مى نویسد: «الکرم والجود غریزة مغروسة فیه»؛(1) (کرم و جود غریزه اى بود که در وجود آن حضرت کاشته شده بود).
2 ـ ابن عساکر به سندش از عامر نقل کرده که گفت: «انّ الحسن بن على قاسم الله تعالى ماله مرّتین حتى تصدّق بفرد نعله»؛(2) (حسن بن على با خدا اموالش را دو بار تقسیم نمود، تا آنجا که یک عدد از نعلینش را صدقه داد).
3 ـ روایت شده که حسن بن على(علیه السلام) از برخى از کوچه هاى مدینه عبور مى کرد. گذرش به شخصى سیاه پوست افتاد که در دستش لقمه اى بود و آن را به سگ خود مى خوراند، تا این که قرص نان خود را با آن سگ دو قسمت نمود. حضرت به او فرمود: چه باعث شد که با آن سگ نان خود را دو قسمت نمودى و او را در این امر هیچ گونه مغبون نساختى؟ او گفت: چشمانم از چشمانش حیا کرد که بر او خدعه کنم. حضرت به او فرمود: برده چه کسى هستى؟ عرض کرد: برده ابان بن عثمان. حضرت فرمود: تو را قسم مى دهم که از جایت حرکت نکنى تا به سوى تو بازگردم. حضرت رفت و آن برده و باغ را خرید و به سوى آن غلام بازگشت و فرمود: اى غلام! من تو را خریدم. او بلند شد و عرض کرد: من سرتاپا گوش و اطاعت هستم براى خدا و رسولش و براى تو اى مولاى من. حضرت فرمود: من این باغ را نیز خریدم، تو در راه خدا آزادى و این باغ نیز هدیه اى از جانب من به تو است...»(3).(4)
پی نوشت: (1). الفصول المهمة، ص 157.
(2). ترجمه امام حسن(علیه السلام) از تاریخ دمشق، ص 143.
(3). ترجمه امام حسن(علیه السلام) از تاریخ دمشق، ص 148؛ البدایة و النهایة، ج 8، ص 38.
(4). گردآوري از کتاب: اهل بیت از دیدگاه اهل سنت، على اصغر رضوانى، مسجد مقدس جمکران، قم، 1385 ه.ش، ص 26.
تاریخ انتشار: « 1400/03/23 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 2539