پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
حافظان و قاریان شیعه و نقش آنان در ترویج فرهنگ حفظ و تلاوت قرآن

حافظان و قاریان شیعه و نقش آنان در ترویج فرهنگ حفظ و تلاوت قرآن

متأسفانه می‌شنویم که برخی به دروغ ادعا می‌کنند که شیعیان بهره‌ای از قرآن ندارند! بی‌تردید، این سخن یاوه‌ای بیش نیست که یا از خباثت گوینده حکایت دارد یا جهل او. اگر بگوییم علمای شیعه در طول تاریخ در شمار مسلمانانی قرار دارند که بیش‌ترین توجه را به قرآن مبذول داشته‌اند سخن گزافی نگفته‌ایم. در این مقاله بخشی از این حقیقت بازگو خواهد شد.

نویسنده: دکتر سیدمهدی عیسی البطاط؛ دکتری تفسیر تطبیقی جامعةالمصطفی‌العالمیة،(sayed mahdibasri@gmail.com).

نقش شیعه در پیدایش و گسترش دانش «قرائت» و علوم مرتبط با آن

نقش شیعه در پیدایش و گسترش دانش «قرائت» و علوم مرتبط با آن

بررسی تاریخ علم، از پدیده‌های مبارکی است که ثمرات مختلفی دارد. یکی از ثمرات مهم این نوع از بررسی‌ها، پی‌بردن به نقش مذاهب موجود در یک دین در شکل‌گیری علم موردنظر است. همین‌امر سبب می‌شود تا مذاهب موجود به کمبودها، ضعف‌ها یا قوت‌های خود که بزرگان‌شان در طول تاریخ مطرح کرده‌اند، پی‌ببرند و راه آنان را ادامه دهند. باید گفت: شیعه در پیدایش و گسترش دانش قرائات و مباحث مرتبط با آن نقشی مهمی داشته است که امروزه از آن به‌عنوان «علوم و فنون قرائات» یاد می‌شود. بررسی این دانش در طول تاریخ نشان می‌دهد که میزان توجه بزرگان شیعه به این دانش، به چه میزان بوده است و شبهاتی که در این‌باره مطرح می‌شود تا نقش شیعه را ضعیف نشان دهد، چقدر قابل اعتماد و توجه است.

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین محمد‌رضا شهیدی‌پور؛ عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی‌العالمیة(mrshahidipour@yahoo.com). حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد امینی تهرانی؛ عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی‌العالمیة(Amini63@chmail.ir).

نقش شیعه در پیدایش و گسترش دانش مفردات

نقش شیعه در پیدایش و گسترش دانش مفردات

از ‌‌‌دانش‌های مهم قرآنی و مورد نیاز برای تفسیر قرآن، دانش «مفردات» یا شرح کلمات قرآن مجید است. محققان، نخستین دانش مورد نیاز تفسیر، بعد از آشنایی با قرائت قرآن را دانش مفردات قرآن معرفی کرده‌اند. یکی از ابعاد تفسیر پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع)، اهتمام داشتن ایشان به تفسیر واژه‌های غریب و مهم و عموماً مورد اختلاف مفسران یا واژه‌هایی که دیگر مفسران در تفسیر آن دچار خطا شده‌اند، بوده است. این روایات در معناشناسی واژه‌های قرآن، چنان اهمیتی دارد که تفسیر آیات قرآن بدون مراجعه به این‌روایات، ممکن است به تفسیری نادرست یا ناقص از قرآن بینجامد. ‌به‌همین‌دلیل، مفسران و دانشمندان مسلمان، از نخستین دوره‌های تفسیر و تدوین تفسیر، به تألیف و تدوین در موضوع دانش مفردات قرآن اهتمام داشته‌اند و کتاب‌های فراوانی با عنوان غریب‌القرآن و گاه مفردات قرآن یا عناوین مشابه در این‌باره تألیف کرده‌اند. در ‌این‌میان، دانشمندان و مفسران شیعی، سهم بسزایی در گسترش این دانش داشته‌اند. مقاله حاضر، با استفاده از روش نقلی و توصیف و تحلیل تاریخی، درصدد بررسی و تبیین جایگاه دانشمندان شیعی در پیدایش و تأسیس دانش مفردات قرآن و ‌‌هم‌چنین رشد و تکامل و گسترش این دانش زیربنایی در تفسیر قرآن است.

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید‌محمود طیب‌حسینی؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید‌محمود طیب‌حسینی؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه(tayyebhoseini@rihu.ac.ir).

نقش شیعه در پیدایش و گسترش «فقه‌القرآن»

نقش شیعه در پیدایش و گسترش «فقه‌القرآن»

از نمادهای قرآن‌پژوهی که در حوزه تفسیر نمایان می‌شود، دانش «فقه‌القرآن» است. این دانش، با همت والا و سعی وافر فقهای مفسر شکل گرفت تا بخشی عظیمی از آیات قرآن را که از مهم‌ترین ابعاد کتاب الهی و مربوط به احکام عملی و حقوق اسلامی است، تبیین کنند و آن را به مکلّفان بشناساند. جایگاه و اهمیت این بخش از قرآن‌شناسی، زمانی تجلّی می‌یابد که معلوم شود حرکت عظیم علمی از چه زمان و از کجا آغاز شده و چه‌کسی آن را بنیان نهاده است. ‌‌هم‌چنین روشن شود نقش ائمه‌ شیعه(علیهم السلام) و سهم اصحاب ایشان و دانشمندان و مفسران شیعه در این نهضت علمی چه‌اندازه بوده است. مقاله پیش‌رو، برای تفسیر و تبیین همین مسئله تنظیم شده است.

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین محمد فاکر میبدی استاد و عضو هيئت‌علمی جامعة‌المصطفی‌العالمیة(m_faker@mu.ac.ir).

نقش شیعه در تأسیس و پیش‌برد دانش «فقه قرآن»

نقش شیعه در تأسیس و پیش‌برد دانش «فقه قرآن»

در لا‌به‌لای برخی پژوهش‌ها اشاره های کوتاهی را نسبت به ارتباط قرآن و فقه شیعه می‌یابیم؛ اما تصویر کاملی از این ارتباط تاکنون ارائه نشده است. لذا گاهی کسانی که نسبت به میزان استحکام فقه امامیه آگاهی کافی ندارند، دچار شک شده‌اند. این وضعیت بر ما واجب می‌کند پرونده پژوهش در‌مورد حقیقت ارتباط قرآن و فقه امامیه و تعیین ابعاد و ویژگی‌های آن را بگشاییم. در این پژوهش، به سراغ خاستگاه‌های آغازین دانش فقه قرآن و تفسیر آیات‌الاحکام خواهیم رفت. پس از این مرحله، ‌به‌صورت مفصل در مورد تبیین نقش امامیه در تأسیس و پیش‌برد دانش فقه قرآن و عمق‌بخشی به آن بحث خواهیم کرد.

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر خالد غفوری الحسنی؛ عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی‌العالمیة(m_qafory2005@yahoo.com).

تراث تفسیری اصحاب ائمه(ع) و تأثیر آنان در تفاسیر ‌‌‌اهل‌تسنن

تراث تفسیری اصحاب ائمه(ع) و تأثیر آنان در تفاسیر ‌‌‌اهل‌تسنن

ائمه معصومین(ع)، به‌علت جایگاه والای دینی و علم لدنّی که داشته‌اند، در تربیت اصحاب خود فراوان کوشیده‌اند و در این مسیر، به جامعه علمی اسلام خدمات شایانی را ارائه کرده‌اند. بسیاری از صحابه و تابعین که یاران و اصحاب ائمه(ع) نیز بوده‌اند، با نگارش کتاب‌های علمی و ارائه نظرات تفسیری خود، در ضمن برخی روایات اهل‌بیت(ع)، در زمینه تفسیر و تبیین آیات قرآن، زمینه‌های تفسیر صحیح و حقیقی قرآن را مهیا کرده‌اند. در ‌این ‌میان، اثر این اصحاب و تفاسیرشان در تفاسیر ‌‌‌اهل‌تسنن و دیدگاه‌های آنان، انکارناپذیر است، پرسش اصلی مقاله حاضر درباره میزان تأثیرگذاری آثار تفسیری اصحاب ائمه(ع) در تفاسیر ‌‌‌اهل‌تسنن است.

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر بابایی؛ دانشیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه (ababaei@yahoo.com).

نقش امام علی(ع) و مفسران شیعه در «تفسیر تنزیلی»

نقش امام علی(ع) و مفسران شیعه در «تفسیر تنزیلی»

تفسیر قرآن، بنابر توانایی‌های مفسران و نیازها و مسائل مستحدثه، روش‌ها و سبک‌های مختلفی پیدا کرده است. در ابتدا تفاسیر به روش تفسیر روایی بود، اما در ادامه باب جدیدی در فهم قرآن پدید آمد و روش‌های متعدد اجتهادی، مانند: فلسفی، شهودی و علمی پا به عرصه وجود گذاشت. از لحاظ سبک تفسیری (به‌معنای چگونگی گزینش و چینش آیات قرآن برای تفسیر) نیز ماجرا از همین قرار بود. از جدید‌ترین سبک‌های تفسیری، سبک «تفسیر تنزیلی» است که چینش آیات قرآن را براساس ترتیب نزول سامان می‌دهد. اما آیا اصلا امکان دستیابی ‌به‌ترتیب نزول وجود دارد؟ یا مشروعیت این سبک تفسیری چقدر است؟ مفسران ملتزم به سبک تنزیلی، با آگاهی از این پرسش‌ها، درصدد پاسخ‌گویی به آنها برآمده‌اند و یکی از ادله ایشان، مصحف حضرت امیرمؤمنان(ع) بوده است که براساس گزارش‌های مشهور، ‌به‌همین سبک سامان‌یافته بوده. در این مقاله، با روش تحلیل داده‌های توصیفی این مصحف، درپی پاسخ به این پرسش‌ها هستیم: آیا مصحف حضرت امیر‌(ع) به سبک تنزیلی سامان‌یافته بود یا خیر و دوم این‌که تا چه حد این اوصاف می‌تواند مبانی سبک تفسیر تنزیلی را استحکام بخشد؟ در ادامه نیز به این مسئله خواهیم پرداخت که در عرصه تفسیر تنزیلی، مفسران شیعی در چه جایگاهی قرار دارند؟.

نویسنده: حجت‌الاسلام دکتر حامد معرفت (دانش‌آموخته دکتری قرآن و حدیث، مدرس حوزه و دانشگاه marefat.hamed@hotmail.com)

نقش اهل‌بیت(ع) در تفسیر صحابه و تابعین

نقش اهل‌بیت(ع) در تفسیر صحابه و تابعین

اهل‌بیت(ع)، به‌عنوان راسخان در علم و کسانی که «من خوطب به» در دانش تفسیر و معارف قرآن کریم هستند، در تدوین و پیدایش و بعدها در گسترش تفسیر و معارف والای قرآنی، نقش اصلی و جامعی داشته‌اند. ایشان با تربیت شاگردان مختلفی، ‌‌هم‌چون ابن‌عباس، عبدالله‌بن مسعود، سعید‌‌بن جبیر، سدی کبیر، ابوحمزه ثمالی و...، در معرفی تفسیر صحیح و همه‌فهم از قرآن تأثیر بسزایی بر صحابه و تابعان خود داشتند. این مقاله با بررسی نقش ابداعی اهل‌بیت(ع) در دانش تفسیر، با استفاده از روش توصیفی - ‌تحلیلی، به معرفی مهم‌ترین مفسران صحابه و تابعین یاران اهل‌بیت(ع) می‌پردازد.

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین حسین علوی‌مهر (دانشیار جامعة‌المصطفی‌العالمیة، halavimehr5@gmail.com)

زندگی نامه قرآنی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)

زندگی نامه قرآنی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)

زندگی آیت الله مکارم شیرازی با قرآن عجین بوده و بخش اعظم حیات علمی ایشان را تبیین و تفسیر قرآن و طرح مسائل فقهی، اخلاقی و عقیدتی از منبع قرآن به خود اختصاص داده است. ایشان به صورت فردی و گروهی - با تشکیل لجنه های علمی - به تالیف و تدوین کتاب های تفسیری ارزنده ای چون تفسیر نمونه و پیام قرآن پرداخته است. غیر از تالیفات قرآنی شخصی و تالیفات لجنه های علمی، اکثر سخنرانی های ایشان نیز بر محور قرآن قرار گرفته و منشأء تالیف کتاب های موضوعی توسط شاگردان ایشان شده است. در کنار خوشه چینی های شاگردان از جلسات پربار علمی ایشان و تدوین مباحث این جلسه ها، کتابهای کاربردی و موضوعی دیگری نیز از کتابها و مجموعه های قرآنی ایشان اقتباس شده است.

نویسنده: حجة الاسلام احمد حیدری

دیدار مسئولین و دانش‌پژوهان مؤسسه «دارالإعلام لمدرسة اهل‌البیت(علیهم السلام)»

دیدار مسئولین و دانش‌پژوهان مؤسسه «دارالإعلام لمدرسة اهل‌البیت(علیهم السلام)»

در شب میلاد مبارک حضرت ثامن الحجج علی ابن‌ موسی الرضا(ع)، مسئولین مؤسسه و دانش‌ پژوهان «دارالإعلام لمدرسة اهل‌البیت(علیهم السلام)» توفیق یافتند در دیداری با آیت الله العظمی مکارم شیرازی(دامت برکاته)، ضمن ارائه گزارش از فعالیت‌های این مؤسسه، خوشه‌ چین بوستان رهنمودهای ایشان در این زمینه باشند و توصیه‌های ایشان را توشه راه خویش سازند.

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

آیت الله العظمی سید محمّد حُجَّت کوه‌کمَری؛ یک شخصیت بزرگ و فراموش‌نشدنی

آیت الله العظمی سید محمّد حُجَّت کوه‌کمَری؛ یک شخصیت بزرگ و فراموش‌نشدنی

در‌ خانواده‌ مرحوم‌ حجة الاسلام «آقای سید علی آقا» که از علماء طراز اول تبریز بود کودکی به دنیا‌ آمد‌ که‌ از همان سن طفولیت آثار بزرگی و نبوغ از جبین او ظاهر و آشکار‌ بود‌. پدرش نام او را «محمد» گذارد و چون آثار ذکاء و فراست در او مشاهده می کرد همین که سن‌ او‌ به حد کافی رسید به تعلیم و تربیت او همت گمارد. سید محمد مدتی در‌ حوزه‌ درس پدر بزرگوار خود و سائر دانشمندان و علما‌ برجسته‌ تبریز‌ به تحصیل علم اشتغال داشت و چون دارای فکر‌ قوی‌ و حافظه فوق العاده بود به یک شعبه و رشته قناعت نکرد و فنون مختلفه را اعم‌ از‌ «فقه‌» و «اصول» و «ریاضیات» و «فلسفه» و «طب قدیم‌ و جدید‌» نزد اساتید‌ فن‌ فرا‌ گرفت....

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

علامه شهيد بلخی روح «جهاد» را زنده کرد

علامه شهيد بلخی روح «جهاد» را زنده کرد

ایشان 15 سال در زندان به سر بردند که وقتی وصف این زندان را می‌گفتند به راستی انسان وحشت می‌کرد. در آن زندان تنها وسیله‌ای که در اختیار ایشان قرار دادند قرآن مجید بود. اما ایشان از همین قرآن کریم، عجیب استفاده می‌کنند و در آن 15 سال بیش از 1700 بار قرآن را خوانده اند، و روی آیات قرآن فکر کرده اند و درهای تازه‌ای از علم و دانش قرآن، بر روی ایشان گشوده شده است.

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

مرحوم علامه سيد عارف حسين الحسينی؛ الگوی عملی برای جهان اسلام

مرحوم علامه سيد عارف حسين الحسينی؛ الگوی عملی برای جهان اسلام

مرحوم علامه سيد عارف حسين الحسينی(اعلی الله مقامه الشريف) را از آن زمان كه در حوزه درس اصول اينجانب در حوزه علميه قم شركت می‌كرد، می‌شناختم. او به راستی مردی مثبت، مقاوم، با تقوا و پرهيزكار و پراستعداد و مخلص و با صفا و دوست وفادار انقلاب اسلامی بود...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

«مرجعیت، روشنفکران و انقلاب» در گفت‌وگوی نشریه یادآور با آیت الله ناصر مکارم شیرازی

«مرجعیت، روشنفکران و انقلاب» در گفت‌وگوی نشریه یادآور با آیت الله ناصر مکارم شیرازی

مرجعیت و روحانیت باید استقلال خود را حفظ کند. این درست است که مرجعیت حامی و حافظ نظام است، زیرا این نظام حاصل تلاش و مجاهدت این نهاد بوده است، لیکن نباید این تلقی پیش بیاید که روحانیت همه مشکلات را به نفع نظام توجیه می‌کند. اعتراض به امور خلاف شرع و مصالح عمومی، قبل و بیش از همه در شأن مرجعیت است. مرجعیت نباید وارد جزئیات کارها بشود، بلکه صرفا باید اصول کلی را مطرح و بر آن پافشاری کند. اگر مرجعیت وارد امور جزئی شود و یا به تعبیری، به امور اجرایی بپردازد، هر گونه اشتباهی به شأن او لطمه می‌زند. مرجعیت قطعا باید ضابطه‌مند شود. نباید این گونه باشد که هر کسی از گوشه‌ای بلند شود و رساله‌ای را منتشر و خود را مرجع تقلید معرفی کند. البته منظور از ضابطه، ضابطه درون گروهی و جوشیده از درون روحانیت است.

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

سخنرانی‌های شهید هاشمی‌نژاد از علل پیشرفت انقلاب بود

سخنرانی‌های شهید هاشمی‌نژاد از علل پیشرفت انقلاب بود

من در سه جریان از نزدیک با شهید بزرگوار، مرحوم شهید «هاشمی‌نژاد» در تماس بودم و در این تماس‌های نزدیک با ویژگی‌های مختلف و مهمی در شخصیت ایشان آشنا شدم. ایشان قبل از انقلاب سخنرانی‌های پرشوری داشتند؛ و آوازه سخنرانی‌های ایشان چه در قم و چه در مشهد و چه در تهران در همه جا بود و شاید کمتر کسی بود که در مسیر انقلاب قرار داشته باشد و از سخنرانی‌های پرشور و موثر ایشان، مخصوصا در نسل جوان خبر نداشته باشد. من معتقدم یکی که از کسانی که در پیشرفت انقلاب در مناطق مختلف کشور اثر گذاشت، ایشان و سخنرانی‌های ایشان بود...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بیانات آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در دیدار با دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی

بیانات آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در دیدار با دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی

جمعی از دانشجویان کارشناسی ارشد فقه و حقوق مقارن دانشگاه مذاهب اسلامی روز پنجشنبه شانزدهم اسفندماه ۱۳۸۶ در سفری یک روزه به شهر مقدس قم با حضرت آیت الله مکارم شیرازی دیدار نمودند. در این برنامه که به سخنرانی معظم له گذشت، ایشان به بیان مطالبی در خصوص نحوه عزاداری سرور و سالار شهیدان پرداختند. حضرت آیت الله مکارم شیرازی وظیفه مبلغان دینی و مداحان ائمه عصمت و طهارت(ع) را وظیفه‌ای سنگین دانستند و بر لزوم دوری از انحرافات معرفتی و تاریخی در بیان مداحی‌ها تأکید نمودند...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بیانات آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در همایش «کتاب سال حوزه»

بیانات آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در همایش «کتاب سال حوزه»

نهمین همایش «کتاب سال حوزه» با حضور حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی، محمد حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اساتید و پژوهشگران حوزه علمیه در مدرسه دار الشفای قم برگزار شد. آیت الله مکارم شیرازی این همایش را یک مسابقه علمی و عالمانه دانست و اظهار داشت: به گفته مسوولان هفته‌ای 200 کتاب حوزوی نوشته می‌شود! ولی متاسفانه برخی از این کتاب‌ها جنبه تکراری دارد و کارهای تکراری فرصت را از حوزه علمیه می‌گیرد. وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه باید کانون ابتکارات و تولید علم باشند، از داوران این همایش خواست تا کتاب‌هایی را که حاوی تولید علم هستند به کتب دیگر ارجحیت بدهند...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پیام آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی به بزرگداشت علامه محمودی

پیام آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی به بزرگداشت علامه محمودی

از جمله مردان مخلص در زمان ما، محقق عالی‌قدر «آیة‌الله محمودی» است كه اكثر مؤلفات خود را كه به حدود پنجاه تألیف گرانبها می‌رسد، به دفاع از حقانیت و نشر فضایل امیرمومنان علی(ع) اختصاص داده است. او هنگامی كه آگاه می‌شود متعصبان عصر ما مجلدات مربوط به شرح حال امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین(ع) را از كتاب معروف «انساب الاشراف» عمداً چاپ نكرده‌اند، نسخه خطی آنها را از كتابخانه‌های معروف آنان گرفته و همراه با تحقیقات جامع خود به چاپ می رساند. او با الهام از مكتب اساتید بزرگش علامه امینی و علامه حاج ‌آقا بزرگ تهرانی، به جمع‌آوری كلمات علی(ع) می‌كوشد و اثر نفیس «نهج‌السعادة» را در 14 جلد به وجود می‌آورد كه به عنوان كتاب برگزیده سال 1377 شناخته می‌شود.

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بیانات آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به هتاکی نسبت به «روحانیت»

بیانات آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به هتاکی نسبت به «روحانیت»

از آنجا که روحانیت شیعه و حوزه‌های علمیه و دولتمردانی که از حوزه‌ها برخاسته‌اند همیشه مانع مهمی بر سر راه جهان‌خواران بوده و هستند و تجربه تاریخ نشان داده با معاملات سیاسی نمی‌توان آنها را فریب داد و وادار به تسلیم کرد؛ همیشه -مخصوصا در این زمان- هجوم بی منطق و وحشیانه‌ای بر ضد روحانیت و حوزه‌های علمیه آغاز شده که هماهنگی کامل با اخباری که از غرب می‌رسد دارد؛ و هدف اصلی آن است که با مغلطه و سفسطه، روحانیت را از مردم جدا کنند تا به آسانی به اهدف شوم خود برسند و بر این کشور اسلامی مسلط شوند.

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

کاوشی در راه‌های عملی ایجاد جاذبه برای «مساجد»

کاوشی در راه‌های عملی ایجاد جاذبه برای «مساجد»

نوشته‌ای که پیش رو دارید، متن سخنرانی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در همایش سراسری مساجد است که پس از اندکی تلخیص و تبویب، تقدیم خوانندگان ارجمند می‌گردد. این همایش در تاریخ 26/8/1379 توسط معاونت تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزۀ علمیۀ قم با هدف فرهنگ‌سازی نسبت به مساجد، استفادۀ مناسب‌تر از امکانات، گردآوری تجربیات مسئولان و دست‌اندرکاران مساجد و ایجاد ارتباط سازمانی بین حوزه و این مکان مقدس ترتیب یافت.

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

وظیفه حوزه و روحانیت در نشر معارف اسلامی

وظیفه حوزه و روحانیت در نشر معارف اسلامی

حوزۀ علمیه هم باید کانونی باشد برای علوم مختلف اسلامی؛ کلام، تفسیر، حدیث، فقه و اصول و... و منابع اهل‌بیت(علیهم اسلام) را احیا کند. مبلغینی هم داشته باشیم در رشتۀ تبلیغ به زبانهای مخلتف دنیا قلم بزنند یا به زبانهای مختلف دنیا سخن بگویند و بتوانند پیام مکتب را به تمام دنیا برسانند انشاءالله در داخل و خارج و به تعبیر حدیث امام صادق(علیه السلام) اتمام حجت بر تمام دنیا بوسیلۀ علماء قم شود.

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

گفتگو با چند تن از اساتيد و فضلای حوزه پیرامون شخصيت آية الله العظمی گلپایگانی

گفتگو با چند تن از اساتيد و فضلای حوزه پیرامون شخصيت آية الله العظمی گلپایگانی

ایشان (آيت الله العظمی گلپایگانی) به طور سطحی با مسائل برخورد نمی‌کردند؛ مسائل را به دقت موشکافی می‌کردند و در آنها دقت نظر داشتند و از حواشی ایشان بر «عروة الوثقی» این دقت نظر کاملاً روشن می‌ شود. ضمن اینکه ایشان در مقام فتوا استقلال فکری داشتند؛ یعنی با وجود اینکه رأی خودشان را با رأی مشهور هماهنگ می‌ساختند ولی در مواردی که دلیل کافی وجود نداشت استقلال فکری خودشان را از دست نمی‌دادند و فتوای مورد نظرشان را ابراز می‌کردند. ایشان به مسائل و ابواب مختلف فقهی احاطۀ کامل داشتند و همین احاطه سبب می‌شد که به مسائل فقهی خوب پاسخ بدهند. و علاوه بر این احاطه، ایشان از حضور ذهن هم برخوردار بودند...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پاداش و کیفر

پاداش و کیفر

از آیات و روایات به خوبی استفاده می‌شود که آنچه ما در جهان پس از مرگ با آن سرو کار داریم، همان اعمال نیک و بد ماست، که به صورت انرژیهای سودمند و یا ویرانگری در این جهان از ما صادر گردیده، و علاوه بر اینکه روح ما را تکامل داده یا جریحه‌دار ساخته، در پرونده جهان هستی همچنان باقی مانده و تکامل و پرورش یافته است...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

اگر «مرگ» نقطه پایان باشد، آفرینش جهان بیهوده خواهد بود!

اگر «مرگ» نقطه پایان باشد، آفرینش جهان بیهوده خواهد بود!

مطالعه جهان آفرینش هم از نظر «عظمت» و هم از نظر «دقت» این حقیقت را اثبات می‌کند که این جهان بیش از آنچه تصور می‌کنیم وسیع و پرشکوه و اسرارآمیز است. اگر تشکیلات و سازمان این عالم پهناور را بنگریم و به عظمت و دقتی که در ساختمان این جهان عموما، و انسان از نظر جسمی و روحی خصوصا، به کار رفته بیندیشیم خواهیم دانست که «مرگ» نمی تواند پایان زندگی بشر و نقطه توقف هستی او باشد؛ زیرا در این صورت زندگی او و جهانی که پیرامون اوست بی حاصل یا نامفهوم و غیرمنطقی خواهد بود....

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

فلسفه آفرینش می گوید: عالم پس از مرگ وجود دارد

فلسفه آفرینش می گوید: عالم پس از مرگ وجود دارد

غالبا سوال می‌کنند فلسفه آفرینش ما و این جهان وسیع چیست؟ اگرما آفریده نمی‌شدیم چه می‌شد؟ باغبان، درخت را برای میوه می‌کارد، باغبان عالم هستی ما را برای چه کاشته است؟ ما که نمی فهمیم برای چه آمده ایم؟ و برای چه هستیم؟ و برای چه خواهیم رفت؟ به همین دلیل، احساس بیهودگی و پوسیدگی می‌کنیم، و این احساس رنج دهنده هر وقت از کار روزانه فارغ می‌شویم و لحظه‌ای در فکر فرو می‌رویم به ما دست می‌دهد. مطالعه آثار بعضی از فلاسفه و شعرا نیز نشان می‌دهد آنها نیز چنین احساسی را داشته اند. ولی شاید قبلا هم اشاره کرده باشیم که برای حل اینگونه سؤالات به ظاهر پیچیده باید از نقاط روشن و ساده شروع کرد، همان نقاط روشنی که «دکارت» فیلسوف فرانسوی مکتب خود را روی آن بنا نهاد...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

«رستاخیز» و فرمان عمومی عدالت!

«رستاخیز» و فرمان عمومی عدالت!

اگر یک نظر کلی به وضع عمومی عالم هستی بیفکنيم می‌بینیم قانونی به نام «نظم و عدالت» بر همه‌جا سایه افکنده است. این قانون به قدری نیرومند است که کوچکترین انحراف از آن سبب نابودی هرچیزی است. اگر آسمانها و زمین، یعنی این همه کرات عظیم و بی‌شماری که صحنه هستی را پر کرده اند برپا هستند بخاطر همین نظم و عدالت است که «بالْعَدْلِ قامَتِ السَّماواتُ وَ الاَْرْضُ».

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

«رستاخیز» در تجلیگاه فطرت

«رستاخیز» در تجلیگاه فطرت

بحثهای مقدماتی درباره «رستاخیز» به پایان رسید. اکنون موقع آن است که به اصطلاح وارد ذی‌المقدمه شویم و دلایل اثبات چنان عالمی را با مشخصات و ویژگی‌هایش بررسی نمائیم. بنابر این در این مطلب بررسی می کنیم که چگونه از سه راه، فطری بودن «ایمان به زندگی پس از مرگ» را می توان اثبات کرد: از طریق غریزه عشق به بقاء و از راه وجود و ادامهء این ایمان در طول تاریخ بشر، و از طریق وجود نمونه کوچک دادگاه رستاخیز در درون وجود انسان...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

«دوران جنینی» شبحی از رستاخیز!

«دوران جنینی» شبحی از رستاخیز!

عادت کردن به مسائل روزمره در عین اینکه بسیاری از مشکلات ما را حل می‌کند گاهی گمراه کننده است؛ زیرا: موضوعات فوق العاده عجیب و اسرارآمیزی که با آن خو گرفته‌ایم را در نظر ما کاملا عادی جلوه می دهد. مثلا: ما می‌شنویم فلان بانو فرزندی آورده؛ می‌گوئیم: انشاء الله مبارک است. اما هیچ فکر نمی‌کنیم در مدت این نه ماه چه حوادث عجیب و دگرگون کننده ای در رحم او گذشته که صدها کتاب نمی‌تواند آن را روشن سازد...

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

تعداد صفحات : 21