رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی درباره «تربیت دینی دانش آموزان»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی درباره «تربیت دینی دانش آموزان»

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی makarem news

چکیده: من می‌بینم در بعضی از کتابهای دینی مدارس، مباحث از آن دینی که حیات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی دارد، بیرون رفته و به صورت عرفان صوفی و نه عرفان اسلامی، در آمده است. من می‌ترسم یک دینی معرفی بشود به بچه‌ها که با همه چیز می‌سازد! نمی‌دانم چرا اینطوری است؟! اگر به این سو حرکت کنیم، آن دینی که آنها می‌خواهند دینی است که الّان در عربستان سعودی هست! این دین برای آمریکایی‌ها خوب است...
کلمات کلیدی: آموزش و پرورش,صوفیه,تربیت دینی,درویش,امور تربیتی,نقش معلم,عرفان,اسلام,تزکیه,تعلیم

رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با مسئولان مرکز مطالعات تربیت اسلامی در زمینه ایجاد تحولی نو در «تربیت دینی دانش آموزان»

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ پژوهش های تربیت اسلامی، پاییز 1381، شماره 7.


«بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین»

از این که دست به کار بازسازی و نوسازی در تربیت دینی جوانان زده اید و در این مدت کوتاه بحمدالله توانسته اید این مقدار مقالات و نظرات را جمع آوری کنید، واقعا خوشوقتم. من نمی‌دانستم که یک چنین حرکتی به این حجم شروع شده و این جای امیدواری است. من اخیرأ نگرانی شدیدی پیدا کرده ام، که امروز هم تشدید شد؛ ما را دعوت کردند از وسایل فسادی که در قم و جاهای مختلف دیگر گرفته شده بود دیدن کنیم، سی دی ها، مواد مخدر، مشروبات الکلی و خیلی چیزهای دیگر که اسباب وحشت خانواده‌ها می‌‌باشد نه اسباب نگرانی آنها! سؤال کردم که گروه‌های سنـّی که گرفتار اینها می‌‌باشند چه کسانی هستند. گفتند از 15 ساله‌ها تا 25 ساله‌ها؛ یعنی مدارس راهنمایی و دبیرستان‌ها و دانشگاه ها. آن چیزی که باید نگرانی اصلی باشد، این است که این تنها یک حرکت فساد اخلاقی نیست، بلکه یک حرکت تخریبی سیاسی حساب شده‌ای است که هدایت شده از خارج است. شواهد زیادی هم دارد؛ یک شاهد همین است که امروز مسؤلین می‌‌گفتند که اگر شما یک سی دی قرآن را بخواهید اینجا تکثیر کنید یا بگیرید، برای کل سی دی و تکثیرش حداقل 750 تومان از شما می‌‌گیرند؛ اما این سی دی که از خارج آمده  با این جلد ضد آب فلان و عکس‌های فلان، آن را 250 تومان می‌‌دهند. این راحت قاچاق می‌‌شود، قاچاق هم که جابجا کردنش باز هزینه می‌‌خواهد، این سوبسید را کی می‌‌دهد؟ 750 تومان را کدام سوداگر است که 250 تومان می‌‌دهد؟ و این را دیدم و اما این را هم شندیدم که در بعضی از جاها آن را مجانی می‌‌دهند. آن هایی که این را دارند پخش می‌کنند چه هدفی دارند؟ تجاری که نیست؛ اجتماعی؟ نیست؛ جناحی هم نیست، زیرا هیچ جناحی به نفعش نیست که این مسائل فساد در خانواده‌ها بیاید. بنابراین باید قبول کنیم که یک برنامه تخریبی آنهم در دو جنبه یکی جنبه اعتقادی و دیگری جنبه اخلاقی است.

نتجیه این تخریب هم خیلی واضح است؛ آن سلاحی که ما داریم و آنها ندارند و درجنگ تحمیلی و در جنوب لبنان و در انتفاضه خودش را نشان داد، سلاح ایمان است. اگر این ایمان در جوانان ما نباشد آنها همه چیزشان برتر است، تکنولوژی شان برتر است، سلاح‌هایشان برتر است، اصلأ سلاحهایی دارند که سلاحهای ما در مقابلش بازیچه است. اینها ازآن ایمان وحشت دارند.

به مسؤلین دادگاه انقلاب گفتم ده میلیون ازآن جوانان که سروکارشان با این سی دی‌ها و این مشروبات و این مواد مخدر است با یک فوت در می‌روند، اما اگر یکی از آن بچه مذهبی‌ها که مصداق واقعی این تربیت اسلامی که شما نوشته اید باشد، آن، وحشتناک است، بمب به خودش می‌بندد، می‌رود وسط مین و درو می‌کند ولی آن بچه‌های آنطوری، این کار را نمی‌کنند. برنامه استحاله کردن است و اگر این بشود هیچ غصه‌ای ندارند.

الان دارند روی افغانستان به شدت کار می‌کننند. خیلی هم فشار آوردند که بتوانند درحزب الله جنوب لبنان نفوذ کنند که یک همچنین چیزهایی را میانشان پخش کنند، نتوانستند. حالا چشمشان را دوختنه اند به منطقه ما؛ در منطقه یک قدرت مستقل واقعی هست؛ ترکیه که استقلال ندارد، کشورهای حومه خلیج فارس هم که وضعشان معلوم است، فقط یک قدرت مستقل در این منطقه هست و آن جمهوری اسلامی است و وحشتشان به خاطراین است که هم «جمهوری» است و هم «اسلامی» است؛ واین اسلامی بودن را می‌گویند باید حذف کرد. ولی ما به دین پناه می‌بریم؛ اگر دین آسیب ببیند دیگر بی دفاع می‌شویم. این یک چیزی است، مثل این چراغ روشن که من می‌بینم، شواهدش را هم می‌بینم. یکی از شخصیت‌های سیاسی اروپا گفته ما تنها به ازبین بردن انتفاضه نباید قناعت کنیم؛ باید وارد کتاب‌های دینی مدارس بشویم. باید کلمه جهاد در آنها نیاید، کلمه شهادت نیاید. اگر اینها بیاید دوباره انتفاضه پشت سرش می‌آید. 

نکته دومی که  به نظر می‌رسد این است که دربدنه آموزش و پرورش، نه در بالا، افرادی هستند که دارند توی این مسیر (دین زدایی در مسیر اخلاق) حرکت می‌کنند. یک نوشته‌ای تهیه شده درآموزش و پرورش برای دختران در دبیرستان، این را برای من خوانده اند و من علامت گذاری کرده‌ام. این نوشته را اگر هر دختری بخواند، ضد دین می‌شود. یک جای آن نوشته به عقیده شما چرا زنان نباید مثلأ حق مساوی داشته باشند؟! یا به عقیده شما چه ظلم هایی به جنس زن در جامعه شده است؟! یک چنین مطالبی شیبه این سؤالات! این اصلأ معنی اش این است که اینها دارند دختران را عقده‌ای بار می‌آوردند. نوشته اند چرا زنان نتوانند ريس جمهور بشوند؟! و... من شک ندارم که این اشتباه نویسنده نیست، معنی ندارد. این چه اشتباهی است که تو داری دختران را تحریک می‌کنی بر ضد اسلام. این امر [حکایت از آن دارد که] توی آن بدنه نفوذ شده و باید به آن رسید. 

نکته دیگر این که آمریکایی‌ها به کشورهای عربی فشار آورده اند که در کتابهای دروس دینی شان سه گونه آیات نباشد: آیات «شهادت» نباشد، آیات «جهاد» نباشد، آیات «ذمّ یهود» هم نباشد. یکی از کتابهای دینی که نوشته بودند برای مدارس، من دادم بررسی کردند و گفتند هیچ چیزی از اینها در آن نیامده است. بگوییم تصادف است؟! نمی‌دانم. نه آیه «وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا» نه آیه «الَّذِينَ آمَنُوا وَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَةً عِنْدَ اللَّهِ» و نه آیه «كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ» و نه آیات مذمّت یهود! نمی‌شود آدم بگوید که اینها تصادف است.

نکته دیگر اینکه ما تجربه داریم در مورد صوفیها، بسیاری از شخصیت‌های جنایتکار زمان شاه صوفی هم بودند، دکتر اقبال ريس ساواک تهران صوفی بود. سرتیب مولوی آدم جنایکاری بود. من را گرفتند و بردند پیش او، او گفت که من شنیده‌ام که شما آدم دانشمندی هستنید و دیندار ولی من دینم ازشما کمتر نیست! گفتم خیلی خوب. گفت من درویشم، دم از مولا می‌زنم هرچه خواسته‌ام از مولا گرفته‌ام! ولی اگر کسانی با شاه مخالفت کنند یک میلیونشان را می‌کشم! معلوم شد درویشی طوری است که با کشتن یک میلیون نفر جمع می‌شود! من اینها را با گوش خودم شنیده‌ام.

من می‌بینم در بعضی از کتابهای دینی مدارس، مباحث از آن دینی که حیات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی دارد، بیرون رفته و به صورت عرفان صوفی و نه عرفان اسلامی، در آمده است. در یکی از اینها نوشته بود: "بچه‌ها باید سیرو سلوک را شروع کنند"! گام اول سیرو سلوک چیه؟ همین گامهای سیروسلوکی که گاهی صورت درویشی هم پیدا می‌کند! من می‌ترسم یک دینی معرفی بشود به بچه‌ها که ولو اسم صوفی ندارد ولی آن دینی باشد که با همه چیز می‌سازد. در حالی که دین و زندگی همه اش عرفان است، درس و آهنگ سفر است. نمی‌دانم چرا اینطوری است؟! اگر به این سو حرکت کنیم، آن دینی که آنها می‌خواهند دینی است که الّان در عربستان سعودی هست! این دین برای آمریکایی‌ها خوب است. می‌بینید جمع می‌شوند، یک نماز جماعت پرشکوهی می‌خوانند و می‌روند، تلویزیونشان تمامی، فیلمهای کذایی دارد، خودشان و بساطشان زن‌هایی برهنه دارند، من خودم در جده ظهر رسیدم، مدرسه دختترانه تعطیل شد، چشمم یک نظر افتاد، دیدم یک دختر هم با حجاب نبود. همه سر برهنه بودند، آمریکا با این دین کنار آمده و می‌آید.

این هشدارهایی است که من می‌گویم و می‌نویسم و با مدارک و شواهد، هم برای مقام رهبری، هم برای رئیس جمهور، هم برای وزیرآموزش و پرورش آقای حاجی، هم برای رئس قوه قضائیه، هم برای رئیس مجلس می‌فرستم. ما داریم استحاله می‌کنیم بچه هایمان را. مطمئن باشید فردا مملکت شما نیروی دفاع ندارد. این خلاصه‌ای ازمطالبی بود که من لازم می‌دانستم آن را برای شما بگویم.

والسلام علیکم و رحمة الله 

منبع:
پژوهش های تربیت اسلامی، پاییز 1381، شماره 7، از صفحه 17 تا 22.
پی نوشت:
.
تاریخ انتشار: « 1398/12/28 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 50