بعضی از مهریه‌ها اندازه‌ خون 10 نفر است!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

بعضی از مهریه‌ها اندازه‌ خون 10 نفر است!

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی makarem news

چکیده: حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی در شب 21 ماه رمضان، در مراسم احیای شب قدر در مسجد مدرسه‌ی امام موسی کاظم(علیه السلام) قم، پس از بیان اهمیت شب‌های قدر، عمل به سنن پیامبر و اهل بیت(علیهم السلام) را احیای اوامر ایشان دانستند و در همین زمینه گفتند: ...
کلمات کلیدی: عقد,ازدواج آسان,مهریه,جهیزیه,جشن عروسی,عروسی,شیربها,زندانی مهریه

بعضی از مهریه‌ها اندازه‌ خون 10 نفر است!

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ نشریه درسهایی از مکتب اسلام، شهریور 1394، شماره 652.


بعضی از مهریه‌ها اندازه‌ خون 10 نفر است!

(بخشی از سخنان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در 21 ماه رمضان 1436 هـ.ق)

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی در شب 21 ماه رمضان، در مراسم احیای شب قدر در مسجد مدرسه‌ی امام موسی کاظم(علیه السلام) قم، پس از بیان اهمیت شب‌های قدر، عمل به سنن پیامبر و اهل بیت(علیهم السلام) را احیای اوامر ایشان دانستند و در همین زمینه گفتند: امام علی(علیه السلام) در وصیتی می‌فرمایند: «سنت پیامبر را ضایع نکنید»؛ حال این سنّت چیست؟ از جمله‌ی این سنت‌ها ازدواج جوانان است که کل جامعه در قبال این جوانان مسئولند. این سنت، یکی از سنن نبوی است که نباید آن را ضایع کنیم.

ایشان در همین رابطه فرمودند:

امروز در ازدواج‌های تشریفاتی، وضع به گونه ای شده که خانواده‌های زوجین، زیر بار مهریه‌های سنگین می‌روند؛ تا جایی که برای این ازدواج خانه‌ها فروخته شده است، که این مسأله ضایع کردن سنت پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم) است.

همچنین معظم له بیان کردند:

متأسفانه وقتی جهیزیه‌ی عروس تهیه می‌شود، در اتاقی گذاشته می‌شود و زنان را دعوت می‌کنند که ببینید چه جهیزیه‌ای تهیه کرده‌ایم! آیا این کار گناه نیست؟! بنابراین مردم باید بدانند که طبق روایات، اگر برنامه‌ی ازدواج را سنگین کردید، تا ازدواج جوانان به تعویق افتاد و در این بین جوانان گناهی کردند، والدین در آن گناه سهیم هستند.

معظم له خطاب به خانواده‌ها اظهار داشتند:

باید مهریه را به شکلی ببندند که جوانان زیر بار آن نمانند، دیه خون یک انسان 150 سکه‌ی بهار آزادی است، ولی برخی مهریه‌ها قیمت خون 10 نفر است! روایت داریم که دختری که با مهریه‌ی سنگین به خانه‌ی شوهر می‌رود، قدمش مبارک نیست؛ زنی که تشریفات زندگی‌اش سنگین باشد، خوش قدم نیست.

حضرت آیة الله مکارم شیرازی اهل کسب و کار را هم خطاب قرار دادند و به سنت بایسته‌ی آن‌ها نیز اشاره و خاطرنشان کردند: در روایت آمده است که عبادت هفتاد جزء دارد که 99 جزء آن طلب روزی حلال است؛ این سنت، سنت پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم) است؛ حال در بازارها باید تماشا کرد و دید که این رباخواری و کم‌فروشی و تقلب و اجناس قاچاق و ... چه می‌کند! اگر کسی می‌خواهد دعایش مستجاب شود، باید غذای حلال بخورد و اگر می‌خواهد فرزندش سالم باشند، باید غذای حلال را به فرزندش بدهد.

ایشان اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط را از دیگر سنن نبوی دانستند و در ادامه خطاب به برخی مسؤولان خاطرنشان کردند: شما هم می‌توانید به مناطق جنوبی شهر بروید تا مردم بگویند که مسؤولان این کشور هم مثل ما زندگی می‌کنند تا دلگرم‌تر شوند.

منبع:
نشریه درسهایی از مکتب اسلام، شهریور 1394، شماره 652، از صفحه 70 تا 71.
پی نوشت:
.
تاریخ انتشار: « 1399/01/05 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 74