پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

سرمایه گذاری در بورس [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : سرمایه گذاری در بورس از نظر شرعی مانعی دارد؟
پاسخ : بورس هرگاه مربوط به سهام كارخانه ها يا مراكز اقتصادى ديگر باشد كه وجود خارجى دارند، و مقدار سهم و قيمت آن كاملا روشن باشد، مانعى ندارد.

خرید و فروش سهام [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : آیا خرید و فروش سهام شرعا جایز است؟
پاسخ : هرگاه سهام، مربوط به كارخانه ها يا مراكز اقتصادى ديگر باشد كه وجود خارجى دارد، و مقدار سهم و قيمت آن كاملا روشن باشد، مانعى ندارد.

سرمایه گذاری در بورس خارج از کشور [سرمایه گذاری در بانک های خارجی ]

پرسش : آیا سرمایه گزاری درشرکت های بورس خارج از کشور اشکال دارد؟
پاسخ : در صورتی که سرمایه گذاری در جای مشروعی باشد اشکالی ندارد.

معاملات آتی [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : نوعی معامله سالها است که با عنوان قرارداد آتی در بازار جهانی نفت و بین افراد حقیقی و حقوقی جریان دارد به این گونه که فروشنده یک بشکه نفت را در قبال گرفتن بیعانه ای، به قیمت معین و تحویل در زمان معین درآینده یه فروش می رساند چنین معامله ای صحیح میباشد؟
پاسخ : در معاملات آتی مبلغ را می پردازند تا اولویت داشته باشند در سال آینده مثلا فلان جنس را بخرند، ولی در حال حاضر هیچ معامله ای انجام نمی شود و ممکن است در آینده هم انجام نشود و به عبارت دیگر حق اولویت خرید را می خرند که این مورد جزء حقوق قابل معامله در اسلام نیست؛ بنابراین، معاملات آتی باطل است و معامله تنها در زمانی که اقدام به خرید کنند حاصل می شود.

فعالیت های بازاریابی شبکه ای [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : نظر حضرتعالی در مورد فعالیت های اقتصادی به صورت بازار یابی شبکه ای که با عناوین جدید و تغییراتی در روش اجرا، رایج گردیده و بعضا مدعی اخذ مجوزهای قانونی هستند، چیست؟
پاسخ : تنها در صورتي که بازاريابي به صورت شبکه اي و زير مجموعه اي نباشد و سود حاصله فقط به بازارياب اول تعلق گيرد اشکالي ندارد و غير آن جايز نيست. البته ممکن است در طرح هاي جديد، بعضي از اشکالات اين کار برطرف شده باشد ولي هنوز اشکال اصلي که استفاده بازارياب هاي بالواسطه مي باشد و نوعي اکل مال به باطل است وجود دارد.

حکم معاملات اينترنتي [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : حکم معاملات اينترنتي چيست؟
پاسخ : اگر جميع شرايط معاملات را داشته باشد صحيح است و الّا باطل است.

خرید و فروش بیت کوین [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : لطفا بفرمایید که خرید و فروش بیت کوین چه حکمی دارد؟
پاسخ : با توجه به ابهامات زیادی که بیت کوین دارد از جمله اینکه: منشاء استخراج این ارز روشن نیست و نیز غالبا اعتبار آن از سوی دولت ها پذیرفته نشده است و همچنین منشاء سوء استفاده های زیادی شده است، بنابراین معامله آن جایز نیست.

مزایده ی آنلاین [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : آیا در مزایده های آنلاین و خصوصاً مزایده به روش Penny Auction که قیمت کالا ها از یک مبلغ پایه که مدیر سایت تعیین می کند آغاز می شود و تا زمانی که تایمر معکوس فعال می باشد شما می توانید به آن کالا امتیاز دهید بعد از آخرین امتیاز به زمان تایمر معکوس زمانی بین 8 تا 30 ثانیه اضافه می شود تا دیگران هم فرصت امتیاز دادن داشته باشند زمانی که تایمر صفر شد نام کاربری کسی که به عنوان آخرین امتیاز دهنده بوده در زیر آن کالا نوشته شده میشود او برنده آن کالا هست وجوه شرعی معاملات را رعایت میگردد؟
پاسخ : اینگونه مزایده ها به بخت آزمایی می ماند که بعضی بدون حساب و کتاب به درآمد هنگفتی می رسند بی آنکه کاری انجام داده باشند و عده ای نیز محروم می شوند.

بیع دین به دین [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : مفهوم بیع دین به دین یا کالی به کالی چیست و آیا شرعا چنین معامله ای صحیح است؟
پاسخ : منظور از فروش کالی به کالی و دین به دین آن است که معامله ای صورت می گیرد که هم جنس آن نسیه است و هم پول آن؛ پیداست چنین معامله ای پایه و مایه ای ندارد و به همین دلیل در روایات اسلامی از آن نهی شده است.

بیع به صورت مالکیت در زمان خاص [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : آیا فروش ملکی به حسب زمان به افراد مختلف ) مثلا ماه اول سال برای یک فرد و ماه دوم برای دیگری و به همین شکل تا آخر (صحیح است؟
پاسخ : این نوع معامله برای افرادی است که از آن ملک در تمام سال استفاده نمی کنند و مانند ملک مشاع است، منتها اینجا مشاع در زمان است و چون عقدی عقلایی و خالی از ابهام است، قاعده «اوفوا بالعقود» شامل آن می شود. مانند سایر عقود مستحدثه؛ مثل بیمه که تحت عنوان قاعده فوق صحیح است و زمان معامله تملک زمانی نامحدود خواهد بود و درآمدهای آن در هر زمان برای مالک آن زمان است.

اعتبار مالکیت زمانی [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : آیامی توان مالکیت زمانی (Time-Sharing) را با توجه به این که شخص خانه ای را برای مدتی معین مانند یک هفته در سال به صورت ثابت و یا شناور بفروش میرساند مالکیتی معتبر و بدون تزلزل نامید؟
پاسخ : مالکیت زمانی اشکالی ندارد و طرفین معامله باید طبق قرارداد عمل کنند و در صورتیکه به صورت شناور باشد خالی از اشکال نیست.

حکم معاملات مشاع زمانی [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : اخيراً معاملاتي به صورت « مشاع زماني » انجام مي شود؛ نه مشاع در مقابل مشاع مکاني. مثل اين که خانه اي به صورت مشاع پنجاه پنجاه به زيد و عمرو تعلق دارد. مشاع زماني يعني هر چند هر دو نفر مالک ملک هستند ولي به اين صورت که ملک از لحاظ استفاده شش ماه براي يکي، و شش ماه براي ديگري است. اين به دليل عدم نياز به مکان مورد نظر در طول سال است. بنابراين، دو يا حتّي ده نفر مي توانند با هم منزلي را بخرند تا هر کدام در زمان خاصّي از آن استفاده کنند. آيا اين گونه معاملات صحيح است؟
پاسخ : اين نوع معاملات چون از جمله عقودي است که در ميان عقلا رواج پيدا کرده و شرايط عامّه (عقل و بلوغ و اختيار و معيّن بودن ثمن و مثمن) را دارد، شامل عموم قاعده « اوفوا بالعقود » شده و صحيح است.

بیع عربون [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : در یکی از معاملات که به نام بیع عَرَبون است خریدار مبلغی به عنوان «پیش‌پرداخت» به فروشنده می‌پردازد و قرار می‌گذارند که در صورتی که خریدار از معامله منصرف شود، حق مطالبه مبلغ پیش‌ پرداخت را از فروشنده نداشته باشد و پیش پرداخت به ملکیت فروشنده در آید. نظر شما در این مورد چیست؟
پاسخ : در صورتیکه معامله به طور جدی انجام گیرد و بیعانه پرداخت شود و حق فسخ مشروط به صرف نظر کردن از بیعانه در ضمن عقد گذارده شود، بیع مزبور صحیح است .

فروش حق اولویت خرید [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : یکی از معاملات در عرف اقتصادی دنیا، قرارداد اختیار معامله است و آن قراردادی است که به موجب آن، یک طرف، سندی را در مقابل مبلغی که به منزله بیعانه خرید کالا است به طرف دیگر می دهد تا او اختیار داشته باشد به قیمت توافقی و معین در تاریخ معین، این کالا را بخرد ولی چون خریدار سند حق اختیار خرید را دارد می تواند قبل از تاریخ معین، از خرید این کالا منصرف شود ولی در این صورت پول بیعانه به او پس داده نمی شود وآن مال متعلق صادر کننده سند حق اختیار معامله می شود آیا این معامله صحیح است؟
پاسخ : دراین گونه معاملات که مبلغ را می پردازند تا اولویت داشته باشند در آینده آن جنس را بخرند، ولی در حال حاضر هیچ معامله ای انجام نشده و ممکن است در آینده هم انجام نشود و به عبارت دیگر فروشنده حق اولویت خرید را می فروشد به جهت این که حق خرید جزء حقوق قابل معامله در اسلام نیست؛ بنابراین، این گونه معاملات باطل است و معامله تنها در زمانی که اقدام به خرید کنند حاصل می شود.

حکم معاملات فارکس [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : آیا معامله فارکس شرعا صحیح می باشد؟
پاسخ : با توجّه به اینکه فارکس شرایط شرعیّه معاملات را ندارد جایز نیست.

حکم فعالیت گلدکوئست [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : آیا فعالیت اقتصادی در شرکتی به نام کلدگوئیست شرعا صحیح است؟
پاسخ : فعاليّت مرموز اقتصادى شركت های هرمی مانند گلدكوئست و ساير شركت هاى مشابه داخلى و خارجى مشروع نمى باشد، و شبيه نوعى قمار و لاتار است. و شايسته شما عزيزان نيست كه آلوده آن شوید. و كسانى كه آلوده آن شده اند و سودى برده اند پول اوّليه خود را از آن بر مى دارند، و بقيّه را به صاحبان اصلى آن مى رسانند. و اگر به آنها دسترسى ندارند، به ساير مالباختگانى كه در اين طرح شركت كرده و متضرّر شده اند مى دهند. و اگر به آنها هم دسترسى ندارند، به نيّت صاحبان اصلى به فقرا صدقه مى دهند.

راه جبران فعالیت در شرکت های هرمی [احکام معاملات جدیده ]

پرسش : مدتی است که در شرکتی به نام گلدکوئیست مشغول به کار شده ام و جدیدا از جایز نبودن فعالیت در این گونه شرکت ها باخبر شده ام حال تکلیف من چیست؟
پاسخ : كسانى كه آلوده به این گونه شرکت های هرمی شده اند و سودى برده اند پول اوّليه خود را از آن بردارند، و بقيّه را به صاحبان اصلى آن برسانند. و اگر به آنها دسترسى ندارند، به ساير مالباختگانى كه در اين طرح شركت كرده و متضرّر شده اند مى دهند. و اگر به آنها هم دسترسى ندارند، به نيّت صاحبان اصلى به فقرا صدقه مى دهند.
تعداد صفحات : 1