راه های «حفظ و تقویت ایمان»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

راه های «حفظ و تقویت ایمان»

پرسش : چگونه ایمان خود را حفظ و تقویت کنیم؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: هنگامي که پايه ‏هاي ايمان در وجود انسان متزلزل گردد، صفات رذيله بي شماري به سراغ انسان مي‏ آيد؛ با تقويت پايه‏ هاي ايمان بايد به مقابله با آن برخاست. براي تقويت ايمان راه هايي وجود دارد:
1- هر انسانى در برابر انبوهى از مجهولات و مشكلات درباره خود و ديگران قرار دارد كه گاه مربوط به مسائل مادّى است و گاه معنوى و كليد حلّ آن‏ها غالباً سؤال از آگاهان و انديش‏مندان است.
به همين دليل، خداوند در عالم تكوين و تشريع درهاى سؤال را به روى انسان گشوده است. از نظر تشريع در دستورات اسلامى نه تنها اجازه سؤال به هر كس و درباره هرچيز را داده است، بلكه به سؤال كردن امر كرده است، قرآن مجيد در دو آيه مى‏ فرمايد:
«فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لَاتَعْلَمُونَ»؛ (از آگاهان سؤال كنيد اگر نمى ‏دانيد).(1)
اميرمؤمنان در بعضى از كلمات پرمعنايش در نهج البلاغه مى‏ فرمايد: «وَ لَايَسْتَحْيِيَنَّ أَحَدٌ اذا لَمْ يَعْلَمِ الشَّىْ‏ءَ أَنْ يَتَعَلَّمَهُ»؛ (هيچ‏گاه كسى در فراگيرى علم و سؤال از مجهولات، شرم و حيا به خود راه ندهد).(2)  
آرى، سؤال كردن عيب نيست. عيب آن است كه انسان پرسش نكند و در جهل و نادانى بماند.
جالب اين است كه در خطبه ياد شده سؤال كردن را حقى براى هر كس ذكر فرموده و اين معنا در مورد جوانان و نوجوانان بسيار مهمتر است چرا كه آنها داراى مجهولات فراوان:
از نظر تكوين و آفرينش نيز خداوند، حسّ كنجكاوى و جستجوگرى را در ذات انسان قرار داده است. انسان، همواره مايل است از چيزهايى كه نمى ‏داند، بپرسد و بداند. اين حس در جوانان و نوجوانان شديدتر است؛ به سبب همان نيازى كه دارند، گاه آن قدر پدر و مادر را سؤال پيچ مى‏ كنند كه داد و فريادشان بلند مى‏ شود؛ در حالى كه وظيفه آن‏ها اين است كه با محبّت و مدارا به اين نياز روحى‏شان پاسخ مثبت دهند. آن‏چه را مى‏ دانند، در اختيارشان بگذارند و آن‏چه را نمى‏ دانند به كسانى كه مى‏ دانند ارجاع دهند.
بعضى فكر مى‏ كنند اگر از مسائل اصول عقايد سؤال كنند نشانه كفر و بى اعتقادى است؛ در حالى كه اين پرسش ‏ها براى تحقيق بيش‏تر و استحكام بخشيدن به عقيده است.
دانشمندان و آگاهان، به ويژه عالمان دينى وظيفه دارند كه در هر حال و در هر شرايط، براى پاسخ به سؤالات اعلام آمادگى كنند و با محبّت و احترام از پرسش كنندگان استقبال كنند.
2- مطالعه بيشتر در چيزي که به آن ايمان داريم. مثلًا براي تقويت ايمان به خدا، لازم است مطالعاتمان را در اسرار آفرينش گسترش دهيم. براي ايمان بيشتر به قرآن مجيد بايد در آيات زيباي اين کتاب آسماني تفكر و انديشه افزون‏ تري نماييم و خلاصه، براي تقويت ايمان به هر چيزي، مطالعه پيرامون آن چيز راهکار مؤثري است.(3)
3-  دیگر آن که از راه خودسازي و پاکسازي دروني وارد شويم، زيرا ايمان نوري است که در آينه قلب انسان مي‏تابد و هر چه آينه قلب انسان صاف‏تر و شفاف‏تر باشد، انعکاس نور ايمان توسط آن بهتر انجام مي‏ پذيرد. اگر قلبي (خداي ناکرده) آلوده به گناه شود و زنگار معصيت آينه دل را تيره و تار کند، بطور طبيعي تابش نور ايمان در چنين قلبي کم مي ‏شود. بنابراين اجتناب از گناهان و حرکت در مسير مستقيم اسلام، از عوامل ديگر تقويت ايمان است؛ هرچه تقوي‏ و پرهيزکاري شخص مؤمن بيشتر شود، قلب او نوراني‏تر مي‏ گردد و شعله ايمانش فروزان‏تر مي‏ شود؛ و برعکس، بي تقوايي موجب تضعيف نور ايمان مي‏ شود و همان گونه که تقوي‏ باعث تقويت ايمان مي‏ شود، ايمان نيز تقوي را تقويت مي‏ کند؛ و به عبارت ديگر، اين دو، اثر متقابل روي يکديگر دارند.(4)
4- دست زدن به دامان لطف خداوند و معصومين(عليهم السلام) يکي ديگر از عوامل مهم تقويت ايمان است که نبايد از اين مهم غافل شويم. در اين مسير بايد با حضور قلب و از روي واقعيت و در حالي که خود را واقعاً فقير و دست خالي بدانيم به سوي حق تعالي حرکت نماييم و خطاب به خداوند بگوييم: «ما از تو به غير تو تمنايي نداريم!» زيرا اگر رابطه ما و خداي مهربان محکم باشد، خداوند بزرگ نيز رابطه ما را با ساير مخلوقات، اصلاح خواهد کرد. ان شاء الله اميد است با به کار بستن اين دستورات، بتوانيم به مراحل بالايي از ايمان دست يابيم.
پی نوشت: (1). سوره نحل، آيه 43؛ سوره انبياء، آيه 7.
(2). كلمات قصار، 82.
(3). در این زمینه مي توانيد از کتاب هاي «50 درس اصول عقايد»، «آفريدگار جهان»، «در جستجوي خدا»، « خدا را چگونه بشناسيم»، «معماي هستي»، «عقائد ما» و ... که از تالیفات حضرت آیت الله مکارم شیرازی می باشند بهره ببرید.
(4). در این زمینه می توانید از آثار اخلاقی، من جمله کتاب «اخلاق در قرآن» آیت الله مکارم شیرازی بهره ببرید.
تاریخ انتشار: « 1392/05/30 »
فهرست نظرات

تفس

1394/07/28

با سلام و تشکر از زحمات مرجع عالی قدر و همگی فعالان. تچربه ی شخصی خودم در افزایش ایمان به خدا را خواستم بیان کنم: التزام به انجام مستحبات هرچند کوچک در افزایش و ثبات ایمان من تاثبر زیادی داشته است. همچنین ذکر گفتن و حتی در مواقع خستگی حرف زدن عادی و فارسی با خدا باعث شده که همواره به یاد خدا باشم. چون همیشه به یاد این جمله میافتم که : هرکس از یاد من روی گرداند برای او شیطانی را قرین میکنم. التماس دعا

1393/05/04

با سلام و تشکر از زحمات مرجع عالی قدر و همگی فعالان. تچربه ی شخصی خودم در افزایش ایمان به خدا را خواستم بیان کنم: التزام به انجام مستحبات هرچند کوچک در افزایش و ثبات ایمان من تاثبر زیادی داشته است. همچنین ذکر گفتن و حتی در مواقع خستگی حرف زدن عادی و فارسی با خدا باعث شده که همواره به یاد خدا باشم. چون همیشه به یاد این جمله میافتم که : هرکس از یاد من روی گرداند برای او شیطانی را قرین میکنم. التماس دعا
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 60942