ویژگی های خاص حوزه حفظ و تقویت شود

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
makarem news

معظم له در دیدار مدیر حوزه علمیه خراسان:

ویژگی های خاص حوزه حفظ و تقویت شود

ویژگی های خاص حوزه یعنی توجه و اهتمام به مراحل آموزشی پیش مطالعه، حضور در کلاس درس، مباحثه و خلاصه نویسی، آزادی در بیان اشکال درسی، ارتباط استاد و شاگرد باید در حوزه علمیه حفظ و تقویت شود

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان، به آسیب های پیش روی حوزه های علمیه اشاره و خاطر نشان کردند: یکی از چیزهایی که باید متوجه آن بود این است که  فرهنگ دانشگاهی که علم را برای علم نمی خوانند بلکه برای کار، مقام و امثال اینهاست، به حوزه وارد نشود.

معظم له با اشاره به تفاوت هایی حوزه مانند توجه و اهتمام به مراحل آموزشی پیش مطالعه، حضور در کلاس درس، مباحثه و خلاصه نویسی، آزادی در بیان اشکال درسی، ارتباط استاد و شاگرد در حوزه علمیه، و ... با دیگر مراکز علمی، اظهار کردند: باید سنت حوزه حفظ شود و تحت تاثیر دانشگاه از بین نرود.

ایشان یادآور شدند: دانشگاه ها به تکثیر دروس می پردازند که در نتیجه موجب تقویت علمی فرد نمی شود؛ حوزه های علمیه نیز باید مراقب باشند این گونه نشود بلکه به تخصص و درس خواندن عمیق توجه کند.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه نباید در نوشتار و نوشتن، دچار گردآوری شوند بلکه باید نوآوری کنند، اظهار کردند: اگر بخواهیم مطالبی را از کتاب های مختلف جمع کنیم، در واقع زحمت می کشیم، ولی نتیجه مطلوب حاصل نمی شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بر روان و آسان نوشتن با الگو گرفتن از زبان قرآن تاکید کردند و با بیان اینکه طلاب علوم دینی می بایست اهل قلم شوند و فن بیان و نوشتن را دارا باشند، از اهتمام به نوشتن از آغاز طلبگی خویش گفتند که تا امروز بیش از 200 کتاب نوشته اند که سعی شده در آن نوآوری باشد.

ایشان با اشاره به گزارش جامع و کاملی که از برنامه های تحولی حوزه خراسان ارائه شد، گفتند: تحولی در حوزه خراسان واقع شده که متناسب با مسائل روز است که حلال مشکلات خواهد بود و این امر جای خوشبختی دارد.

معظم له افزودند: حوزه علمیه مشهد سابقه عظیم و برجسته ای دارد و شخصیت ها، صاحب نظران و مؤلفان بزرگی از این حوزه برخاسته اند که این روند امروز نیز باید رشد و پیشرفت داشته باشد.


تاریخ انتشار: « 1398/05/09 »
واردات بی رویه و قاچاق، تولید داخلی را فلج کرده است

در دیدار رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

واردات بی رویه و قاچاق، تولید داخلی را فلج کرده است

توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به نمایندۀ ولی فقیه در امور حج و زیارت

در دیدار حجت الاسلام والمسلمین نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت صورت گرفت:

توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به نمایندۀ ولی فقیه در امور حج و زیارت

وحدت مهم ترین نیاز امروز جهان اسلام است / سردار سلیمانی شر داعش را از منطقه دفع کرد

معظم له در دیدار جمعی از علمای اهل سنت پاکستان:

وحدت مهم ترین نیاز امروز جهان اسلام است / سردار سلیمانی شر داعش را از منطقه دفع کرد

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1029