پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی به استفتائی درباره اجرای برجام

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
makarem news

از سوی دفتر معظّم له منتشر شد:

پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی به استفتائی درباره اجرای برجام

اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط نه گانه مقام معظم رهبری مدظله العالی رعایت نشده بود، شما و دیگران می توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید و اگر توضیح آنان قانع کننده نبود از طرق قانونی دنبال نمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته)
مرجع عالیقدر و استاد معظم

سلام علیکم
ضمن آرزوی سلامتی برای حضرتعالی، با توجه به بیانات اخیر معظم له در خصوص مخالفت با برجام که این موضوع پنج مرحله را طی کرده است و در مرحله پنجم که حرف آخر بود رهبر معظم انقلاب با صراحت و البته به نحو مشروط آن را پذیرفتند، فرموده اید: « بعد از طی این مراحل، در گوشه و کنار برخی عزیزان مخالفت می کنند، این صلاح نیست، ما یا تابع شرع هستیم یا تابع قانون؛ اگر تابع شرع هستیم مراحل شرعی آن گذشته است و شورای نگهبان و رهبری در این باره نظر داده اند؛ اگر هم تابع قانون هستیم، این کار در مجلس انجام شده است. بنابراین مخالفت با این موضوع نه با موازین شرع و نه با موازین قانونی می سازد، به همین جهت خوب است این مساله را پایان یافته تلقی کنیم.»

اکنون برای مؤمنین سئوال این است که با توجه به آغاز اجرای برجام (جمع آوری سانترفیوژها در نطنز و فردو) از سوی دولت، بدون رعایت شروط تعیین شده از سوی امام خامنه ای، وظیفه شرعی آنها چیست؟ در حقیقت آنچه به نام «برجام» درحال انجام است، همان چیزی نیست که مراحل «شرعی و قانونی» را طی کرده است.

توضیح این که مطابق اولین شرط تأکید شده در نامه تاریخی ولی امر مسلمین به رئیس جمهور محترم، امام خامنه ای تأکید کرده اند: «از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم های ظالمانه‌ اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدام های ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلّف طرف های مقابل، تدارک شود، که از جمله‌ آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتّحادیه‌ اروپا مبنی بر لغو تحریم ها است. در اعلام اتّحادیه‌ اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریم ها بکلّی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ نقض برجام است.»

حال با توجه به اینکه هنوز تضمین های کافی برای تخلف طرف مقابل از لغو تحریم ها گرفته نشده از جمله اینکه اوباما و اتحادیه اروپا هیچ اعلام کتبی ای در این باره ارائه نداده اند و تحریم ها هم محکم تر از قبل به قوت خود باقی است، آیا مؤمنین باید سکوت کنند یا باید برای اجرایی شدن فرمان ولی امر مسلمین، نسبت به اقدامات غلط دولت، تذکر دهند؟

همچنین مطابق نهمین شرط تعیین شده از سوی امام خامنه ای که تأکید کرده اند: «وجود پیچیدگی‌ها و ابهام ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب می کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیّت ملّی تعیین و تصویب شود.»

متأسفانه علیرغم گذشت بیش از دو هفته هنوز این شرط مهم نامه ولی امر مسلمین نیز محقق نشده اما مراحل اجرایی برجام آغاز شده است. آیا وظیفه مؤمنین مطالبه اجرای بندهای نامه امام خامنه ای هست؟

در پایان اینکه با توجه به عدم رعایت شروط تعیین شده از سوی ولی فقیه جامع الشرایط، حکم آغاز اجرای برجام، شرعی و قانونی است؟ در صورتی که این اقدام غیر شرعی و غیرقانونی است، حکم مخالفت مؤمنین با این اقدامات چیست؟ اساسا اجرای موضوع مشروط مثل برجام، بدون رعایت و عمل به شروط تعیین شده توسط ولی فقیه جامع الشرایط، از نظر شرع مجاز است؟

بی شک پاسخ های آن مرجع عالیقدر به این سئوالات، موجب بصیرت بیشتر دولتمردان و دیگر آحاد جامعه خواهد بود. تشکر

حمید رسایی
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر

 

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام آقای رسایی دامت تأییداته

با اهداء سلام و تحیت؛

استفتاء محترمانه جنابعالی در رسانه ها منتشر شد و به پایگاه اطلاع رسانی دفتر ما نیز واصل گردید؛ از اینکه قبول دارید برجام مراحل پنج گانه خود را پشت سر گذاشته است خوشوقتیم؛ ولی در مورد بعضی از اشکالات اجرای آن سوال کرده بودید، آنچه ما در بیانیه و سخنرانی سابق عرض کرده ایم درباره اجرای برجام نبوده است، لذا اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط نه گانه مقام معظم رهبری مدظله العالی رعایت نشده بود، شما و دیگران می توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید و اگر توضیح آنان قانع کننده نبود از طرق قانونی دنبال نمایید.

 ان شاء الله تعبیرات، دوستانه باشد که تمام ملت و مسئولین را به وحدت نزدیک تر کند.

همیشه موفق باشید

ناصر مکارم

24 محرم الحرام 1437 هجرى قمرى


تاریخ انتشار: « 1394/08/16 »
کلیدواژگان
میزان زکات فطره (فطریه)

از سوی دفتر معظم له اعلام شد:

میزان زکات فطره (فطریه)

حکم روزه در شرایط شیوع بیماری کرونا

از سوی دفتر معظم له منتشر شد:

حکم روزه در شرایط شیوع بیماری کرونا

چهارشنبه روز اول شوال و عید سعید فطر می باشد

از سوی دفتر معظم له اعلام شد:

چهارشنبه روز اول شوال و عید سعید فطر می باشد

دوشنبه آخر ماه شعبان و روز سه شنبه اول ماه مبارک رمضان

از سوی دفتر معظم له اعلام شد:

دوشنبه آخر ماه شعبان و روز سه شنبه اول ماه مبارک رمضان

میزان زکات فطره (فطریه)

از سوی دفتر معظم له اعلام شد:

میزان زکات فطره (فطریه)

بازگشت به پاکی

تصویرسازی های مناسبتی:

بازگشت به پاکی

انتشار پنجاه و سومین شماره ماهنامه الکترونیکی خبری - تحلیلی بلیغ

از سوی پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظم له منتشر شد:

انتشار پنجاه و سومین شماره ماهنامه الکترونیکی خبری - تحلیلی بلیغ

فهرست نظرات

1394/08/17

حفظکم الله تعالی دل دوستان انقلاب که متهم میشوند به تندروی را شاد نمودید با این پاسخ اصولی و بزرگوارانه دعاگویتان هستیم

1394/08/16

با سلام و عرض ادب بنده از طرفداران حضرتعالی هستم و همیشه از شما حمایت کرده ام ولی توقع نداشتم شما با موضوع برجام اینگونه برخورد نمایید اگر آقایون بر خلاف نامه مقام معظم رهبری عمل کردند ، فقط پیروز میدان دشمنان ما هستند چون ما راه بازگشت نداریم به این دلیل که وقتی آب سنگین با بتون پر شد و سانتریفیوژها جمع اوری گردید و مواد غنی شده را به خارج منتقل کردیم ، چگونه میخواهیم راه بدون بازگشت را برگردیم ؟ طبق فرمایش مقام معطم رهبری دشمن ما بد عهد است و این به ما ثابت شده شاید هم حضرتعالی اعتقادی به بینش و سخنان ایشان ندارید بسیجی جانباز محمد

سلام علیکم،

لطفا این مطلب را مطالعه نمایید:

از سوی دفتر معظّم له منتشر شد:

پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی به استفتائی درباره اجرای برجام

اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط نه گانه مقام معظم رهبری مدظله العالی رعایت نشده بود، شما و دیگران می توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید و اگر توضیح آنان قانع کننده نبود از طرق قانونی دنبال نمایید

http://makarem.ir/main.aspx?typeinfo=4&lid=0&mid=358874&catid=6410

*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 12099