بیانات آیت الله العظمی مکارم شیرازی به مناسبت سال روز تخریب قبور ائمه بقیع

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
makarem news

معظم له در درس خارج:

بیانات آیت الله العظمی مکارم شیرازی به مناسبت سال روز تخریب قبور ائمه بقیع

در حالی که صهیونیست ها در آرامش زندگی می کنند، وهابیان، شیعیان عراق را میکشند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی، روز سه شنبه در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با مد نظر قرار دادن مناسبت هشتم شوال، سال روز تخریب قبور مطهر ائمه بقیع، این فاجعه غیر انسانی را نتیجه تندروی علمای فرقه وهابیت و اشتباه آنان در برداشت از مفاهیم آیات قرآن عنوان کردند.

معظم له افزودند: پیدایش فرقه وهابیت یکی از مشکلات و چالش های بزرگی است که دین مبین اسلام در طول تاریخ خود با آن روبرو شده و به وسیله آن عقب افتاده است. اینها عراق را به دست گرفته و با انجام عملیات های تروریستی چهره اسلام را بد نما کرده اند. در حالی که صهیونیست‌ها و دیگر دشمنان اصلی اسلام که کمر به محو این دین بسته اند، در سلامت زندگی می کنند، وهابیان، شیعیان عراق را برای تحصیل رضای خدا، می‌کشند.

ایشان با بیان این که بسیاری از دانشمندان اسلامی و بزرگان مسلمان، به زیارت اهل قبور می رفتند و این مسأله در بسیاری از کتب معتبر اسلامی آمده است، تصریح کردند: وهابیت یکی از وحشتناک‌ترین عقاید خود یعنی بریدن سر شیعیان را در کتاب های دینی دوران متوسطه تدریس می کنند و جان و مال زایران قبور را مباح می شمرند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزودند: وهابیان دم از توحید و مبارزه با شرک می زنند و از آیات هجدهم سوره جن و یونس برای اثبات سخن خود بهره می گیرند؛ در حالی که این دو آیه بر ضد برداشت نادرست آنان است.

ایشان، با بیان این که علمای وهابی معنی توحید و شرک را نفهمیده اند ابراز داشتند: وهابیت حتی در هجدهمین آیه سوره جن (فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَداً) نمی‌توانند معنی کلمه «مع» یعنی همراهی را بفهمند؛ این آیه می‌گوید در عرض خدای متعال،‌ به کسی توسل نجویید، ولی ما پیروان مکتب اهل بیت(ع) شفاعت را در طول خدای منان می‌خواهیم؛ یعنی به ائمه اطهار(ع) متوسل می شویم تا از خدای بخشنده بخواهند که ما را بیامرزد؛ ما آمرزش و مغفرت را از خود ائمه(ع) نمی خواهیم.

معظم له در ادامه اظهار داشتند: وهابیان مسأله توسل، شفاعت و زیارت قبور مردگان را در حالی که درک نمی کنند مورد انکار قرار می دهند؛ شگفت این که «محمد بن عبد الوهاب»، پیشوای این فرقه، مسلمانانی را که قائل به سه امر مذکورند با توجه به آیه هجدهم سوره یونس از بت پرستان زمان جاهلیت بدتر می داند. در صورتی که شیعیان، امامان خود را عبادت نمی کنند، بلکه از آنان درخواست شفاعت می کنند، پیروان مکتب تشیع، به ائمه اطهار(ع) توسل می جویند. ما به این نکته واقفیم که خدای متعال از توسل به بت‌هایی که از سنگ و چوب هستند نهی کرده است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پاسخ به این شبهه وهابیت که بوسیدن ضریح ائمه اطهار(ع) را شرک می دانند خاطر نشان ساختند: همین افراد، بوسیدن «حجر الاسود» را استثنا و از سنت می دانند؛ در حالی که در شرک استثنا وجود ندارد.

معظم له ابراز داشتند: امیدواریم با روشن شدن افکار مسلمانان، به زودی شاهد تجدید بنای قبور مقدس امامان مدفون در بقیع باشیم. علاقه مندان به ائمه اطهار(ع) بهانه به دست دشمنان ندهند و در زمان زیارت قبور، واقعاً توسل باشد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان ابراز امیدواری کردند که حرم تخریب شده عسکریین(ع) در سامرا با بازگشت امنیت به عراق بهتر از گذشته ساخته شود.


تاریخ انتشار: « 1385/05/01 »
کلیدواژگان
حل مشکلات اقتصادی و مهار گرانی ها مستلزم عزم جدی مسئولان است

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در مراسم شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها:

حل مشکلات اقتصادی و مهار گرانی ها مستلزم عزم جدی مسئولان است

حضور گسترده باعث یأس دشمنان می شود

معظم له در آغاز درس خارج فقه:

حضور گسترده باعث یأس دشمنان می شود

غرب زن را ابزاری برای مطامع دنیوی و هوسرانی خود قرار داده است

معظم له در مراسم سوگواری حضرت زهرا (سلام الله علیها)

غرب زن را ابزاری برای مطامع دنیوی و هوسرانی خود قرار داده است

دعوت از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس

معظم له در مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان:

دعوت از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 5197