احادیث امام جواد(ع) در کتب عامّه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

احادیث امام جواد(ع) در کتب عامّه

پرسش : چه احادیثى از امام جواد(ع) در کتابهاى اهل سنت نقل شده است؟
پاسخ اجمالی:

از امام جواد(ع) ده ها حديث والا در منابع اهل سنت آمده، همانند این جملات: امام فرمودند: «به ضعیفان خود ترحّم کنید و به توسط ترحم بر آنان از خداوند براى خودتان طلب رحمت نمایید»، هم چنین می فرماید: «هر کس با خدا از دیگران بى نیازى جوید مردم به او محتاج خواهند شد. و هر کس از خدا بترسد خداوند او را محبوب مردم مى گرداند.»، و آن حضرت می فرماید: «زيبايى در زبان و کمال در عقل است»، و ... .

پاسخ تفصیلی:

برخى احادیث نقل شده از امام جواد(علیه السلام) در منابع اهل سنت از این قرار است:

1 ـ از امام جواد(علیه السلام) نقل شده که فرمود: «... و ارحموا ضعفاءکم، واطلبوا من الله الرحمة بالرحمة فیهم»(1)؛ (به ضعیفان خود ترحّم کنید و به توسط ترحم بر آنان از خداوند براى خودتان طلب رحمت نمایید).

2 ـ و نیز نقل شده: «العامل بالظلم و المعین علیه و الراضى به شرکاء»(2)؛ (عمل کننده به ظلم و کمک کار بر ظلم و راضى به ظلم همگى، در آن شریکند.).

3 ـ «من استغنى بالله افتقر الناس الیه، و من اتقى الله أحبّه الناس»(3)؛ (هر کس با (تکیه بر) خدا از دیگران بى نیازى جوید مردم به او محتاج خواهند شد. و هر کس از خدا بترسد خداوند او را محبوب مردم مى گرداند).

4 ـ «الجمال فى اللسان و الکمال فى العقل»(4)؛ (زیبایى در زبان، و کمال در عقل است).

5 ـ «لو سکت الجاهل مااختلف الناس»(5)؛ (اگر جاهل سکوت مى کرد مردم اختلاف نداشتند.).

6 ـ «... من وعظ اخاه سرّاً فقد زانه، و من وعظه علانیة فقد شانه»(6)؛ (... هر کس برادرش را مخفیانه موعظه کند او را زینت داده، و هر کس او را در ملأ عام موعظه کند او را خوار کرده است).

7 ـ «القصد الى الله بالقلوب ابلغ من اثبات الجوارح بالأعمال»(7)؛ (توجه به خدا به قلب ها رساتر است از انجام اعمال با جوارح).

8 ـ «العفاف زینة الفقر، و الشکر زینة الغنى، و الصبر زینة البلاء، و التواضع زینة الحسب، و الفصاحة زینة الکلام، و الحفظ زینة الروایة، و خفض الجناح زینة العلم، و حسن الأدب زینة العقل، و بسط الوجه زینة الکرم، و ترک المنّ زینة المعروف، و الخشوع زینة الصلاة، و التنفّل زینة القناعة، و ترک مالایعنى زینة الورع»(8)؛ (عفاف زینت فقر، و شکر زینت بى نیازى، و صبر زینت بلا، و تواضع زینت مقام، و فصاحت زینت کلام، و حفظ زینت روایت، و کوچکى کردن زینت علم، و حسن ادب زینت عقل، و گشاده رویى زینت کرم، و ترک منّت زینت معروف، و خشوع زینت نماز، واعطاء و بخشش زینت قناعت، و رها کردن آنچه فایده ندارد زینت ورع است).

9 ـ «یوم العدل على الظالم اشدّ من یوم الجور على المظلوم»(9)؛ (روز عدالت بر ظالم شدیدتر است از روز جور و ستم بر مظلوم).

10 ـ «اربع خصال تعین المرء على العمل: الصحة و الغنى و العلم و التوفیق»(10)؛ (چهار خصلت است که انسان را بر عمل کمک مى کند: صحت، بى نیازى، علم و توفیق).

11 ـ «انّ لله عباداً یخصّهم بدوام النعم فلاتزال فیهم مابذلوا لها، فاذا منعوها نزعها عنهم و حوّلها الى غیرهم»(11)؛ (همانا براى خداوند بندگانى است که به طور خصوص به آن ها دائماً نعمت مى دهد. این نعمت دائماً در میان آن ها است مادامى که به خاطر آن بذل و بخشش کنند، پس هر گاه از آن منع کردند خداوند آن نعمت را از آنان منع کرده و به دیگران مى دهد).

12 ـ «کفر النعمة داعیة المقت، و من جازاک بالشکر فقد اعطاک اکثر ممّا أخذ منک»(12)؛ (کفران نعمت موجب غضب است. و هر کس تو را به تشکر پاداش دهد به طور حتم بیش از آنچه از تو اخذ نموده به تو عطا کرده است).

13 ـ «من انقطع الى غیر الله وکّله الله الیه، و من عمل على غیر علم افسد اکثر ممّا یصلح»(13)؛ (هر کس امید به غیر خدا ببندد خداوند او را به همان خواهد سپرد و هر کس بدون علم عمل کند بیش از آنچه اصلاح مى کند افساد خواهد کرد).(14)

پی نوشت:
تاریخ انتشار: « 1393/02/25 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 2013