عوامل پیروزی مسلمانان در جنگ أحزاب

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

عوامل پیروزی مسلمانان در جنگ أحزاب

پرسش : اقدامات نظامى و سیاسى پیامبر(صلى الله علیه وآله) در جنگ احزاب (خندق) چه بود؟
پاسخ اجمالی:

عوامل پیروزى مسلمانان در میدان احزاب، علاوه بر تأیید الهى، مجموعه اى از روش هاى نظامى، سیاسى و اعتقادى که پیامبر(ص) به کار بستند، بود که عبارتند از: 1ـ حفر خندق. 2 ـ مواضع حساب شده لشکر اسلام، و تاکتیک هاى نظامى مناسب. 3 ـ کشته شدن «عمرو بن عبدود» به دست امیرالمومنین(ع). 4 ـ ایمان به پروردگار و توکل بر ذات پاک او. 5 ـ روش پیامبر(ص) و روح بزرگ و اعتماد به نفس ایشان. 6 ـ استفاده از عوامل نفوذی مانند «نعیم بن مسعود»، که قبیله اش از اسلام او بی خبر بودند.

پاسخ تفصیلی:

عوامل پیروزى پیامبر(صلى الله علیه وآله) و مسلمانان در میدان احزاب، علاوه بر تأیید الهى به وسیله باد و طوفان شدیدى که دستگاه احزاب را به هم ریخت، و نیز علاوه بر لشگریان نامرئى پروردگار، مجموعه اى از عوامل مختلف، از روش هاى نظامى، سیاسى، و عامل مهم اعتقادى و ایمانى بود:
1 ـ پیامبر(صلى الله علیه وآله) با قبول پیشنهاد حفر خندق، عامل تازه اى را در جنگهاى عرب که تا آن زمان وجود نداشت وارد کرد، که در تقویت روحیه سپاه اسلام و تضعیف سپاه کفر، بسیار مؤثر بود.
2 ـ مواضع حساب شده لشکر اسلام، و تاکتیک هاى نظامى مناسب، عامل مؤثرى براى عدم نفوذ دشمن به داخل «مدینه» بود.
3 ـ کشته شدن «عمرو بن عبدود» به دست قهرمان بزرگ اسلام على بن ابیطالب(علیه السلام)، و فرو ریختن امیدهاى لشکر احزاب با مرگ وى، عامل دیگرى بود.
4 ـ ایمان به پروردگار و توکل بر ذات پاک او که بذر آن در دلهاى مسلمانان به وسیله پیامبر(صلى الله علیه وآله)، افشانده شده بود، و مرتباً در طول جنگ به وسیله تلاوت آیات قرآن، و سخنان دلنشین پیامبر(صلى الله علیه وآله) آبیارى مى شد، نیز یک عامل بزرگ محسوب مى گردید.
5 ـ روش پیامبر(صلى الله علیه وآله)، روح بزرگ و اعتماد به نفس او به مسلمانان، قوت قلب و آرامش مى بخشید.
6 ـ افزون بر اینها داستان «نعیم بن مسعود»، (که قبیله اش از اسلام او بی خبر بودند، و با استفاده از این موقعیت، به اختلاف افکنی میان گروه های شرکت کننده در جنگ با مسلمانان اقدام کرد) یک عامل مؤثر براى ایجاد تفرقه در میان لشکر احزاب و تضعیف آنان شد.(1)

تاریخ انتشار: « 1392/10/07 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1084