گفتگوی منهال با امام سجاد(ع) در شام

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

گفتگوی منهال با امام سجاد(ع) در شام

پرسش : ماجرای گفتگوی منهال با امام سجاد(عليه السلام) در شام چیست؟
پاسخ اجمالی:

کاروان اسرای کربلا در شام در خرابه ای سکونت داشتند. روزی شخصی به نام منهال به امام سجاد(ع) عرض کرد: اى پسر رسول خدا، چگونه شب را سپرى كردى؟ امام سجاد(ع) در پاسخ امویان را به فرعونیان تشبیه کرد که مردان بنی اسرائیل را می کشتند و زنانشان را زنده نگه می داشتند. سپس امام با یادآوری نسبت شان با حضرت رسول، از این که در میان امت رسول الله چنین برخوردی با آنها می شود اظهار تاسف کرد.

پاسخ تفصیلی:

در مدت زمانى كه اهل بيت(عليهم السلام) را در خرابه شام سكونت دادند آنان روز از گرما و شب از سرما آسوده نبودند.(1) روزى امام سجاد(عليه السلام) از آنجا بيرون آمد، تا هوايى تازه كند كه «منهال بن عمر» آن حضرت را ديد و عرض كرد: «كَيْفَ أَمْسَيْتَ يَا بْنَ رَسُولِ اللهِ»؛ (اى پسر رسول خدا، چگونه شب را سپرى كردى؟).
فرمود: «أَمْسَيْنا كَمِثْلِ بَني إِسْرائِيلَ في آلِ فِرْعَونَ يُذَّبِّحُونَ أَبْناءَهُمْ وَ يَسْتَحْيُونَ نِساءَهُم»؛ (روزگار ما همانند بنى اسرائيل در چنگال فرعونيان است كه پسران آنها را مى كشتند و زنانشان را زنده نگه مى داشتند).
آنگاه افزود: «عرب بر مردم عجم مباهات مى كند كه محمّد(صلى الله عليه وآله) از آنهاست و قريش بر سائر عرب فخر مى كند كه محمّد(صلى الله عليه وآله) از قبيله آنهاست، ولى ما اهل بيتِ پيامبر را از دم تيغ گذراندند و گروهى را نيز آواره ساختند؛ «إِنّا للهِِ وَ إِنّا إِلَيْهِ راجِعُونَ». (2)
منهال مى گويد: امام(عليه السلام) با من مشغول سخن گفتن بود كه زنى از خرابه به سوى او آمد و فرمود: «إِلى أَيْنَ يا نِعْمَ الْخَلَفُ»؛ (اى بهترين بازمانده اهل بيت، به كجا مى روى؟) حضرت نيز از من جدا شد و به سرعت به سوى آن زن رفت. من پرسيدم اين زن كه بود؟ گفتند عمّه آن حضرت، زينب(عليها السلام) بود». (3)، (4)

پی نوشت:

(1). مقتل الحسين مقرّم، ص 360.

تاریخ انتشار: « 1392/11/17 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 593