ضرورت تبیین دیدگاه اسلام درباره «جنگ و صلح»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

ضرورت تبیین دیدگاه اسلام درباره «جنگ و صلح»

پرسش : چرا در شرایط کنونی باید دیدگاه اسلام در مورد «جنگ و صلح» تبیین و برای همه توضیح داده شود؟
پاسخ اجمالی:

این کار به دو علت ضرورت دارد؛ یکی این که غربی ها و سردمداران مسيحيّت، براى دور نگه داشتن مردم از اسلام، همواره به دروغ تبليغ مى كنند كه اسلام دين جنگ و خشونت است، و در سايه شمشير پيشرفت كرده است، در حالی که اسلام سرشار از رحمت و عاطفه است. از سوی دیگر افكار و اعمال برخی مسلمان نماها، همچون وهّابى ها و سلفى های متعصّب، موجب این ضرورت شده است.

پاسخ تفصیلی:

بر هر مسلمان لازم است ديدگاه اسلام را در مورد «جنگ و صلح» با استفاده از آيات قرآن هر چند بصورت كوتاه و فشرده بداند. و اين بحث در شرایط کنونی به دو علّت ضرورت بیشتری دارد:
1. غربى ها، مخصوصاً ارباب كليسا و سردمداران مسيحيّت، براى دور نگه داشتن مردم از اسلام، و به خاطر ترس از جذب شدن مردم به آيين مشحون از رحمت و عاطفه اسلام، همواره به دروغ تبليغ مى كنند كه: «اسلام دين جنگ و خشونت است، و در سايه شمشير پيشرفت كرده است!» در حالى كه با استفاده از آيات قرآن خلاف اين مطلب ثابت می شود. كشورهاى بزرگ اسلامى مانند اندونزى و مالزى و ديگر كشورهاى اسلامى شرق آسيا در حالى به اسلام گرويدند كه پاى يك سرباز اسلام به آنجا نرسيد، بلكه با دريافت معارف قوى دين اسلام با آغوش باز آن را پذيرفتند. خلاصه اين كه: براى خنثى كردن اين تبليغات مسموم و دروغين، لازم است ديدگاه اسلام را با استفاده از متون اوّليه دينى در مورد جنگ و صلح بيان كنيم.
2. افكار و اعمال و روش غلط و ناصحيح برخى از مسلمانان، و به تعبير صحيح مسلمان نماها، ما را به سوى اين بحث سوق مى دهد. آرى كارهاى خلاف و افكار غلط وهّابى هاى سلفى متعصّب، كه اسلام را دين خشونت و جنگ معرّفى كرده، ضرورت اين بحث را بيش از پيش روشن مى سازد. ضربه اى كه اين گروه نادان و متحجّر به اسلام زده اند در تمام طول تاريخ اسلام بى سابقه است. اسلام مى گويد اگر حتّى با كفّار مى جنگيد در ماههاى حرام از جنگ دست بكشيد. آيا ترورهاى وهّابى ها در عراق آتش بس دارد؟ آيا آنها براى قطع خونريزى مسلمانان حرمت ماههاى حرام را نگه داشته اند؟!
مطابق نكته اوّل، تبليغات دشمن ضرورت بحث از ديدگاه اسلام پيرامون جنگ و صلح را روشن مى سازد و نكته دوم اعمال و كردار گروه اندكى از مسلمان نماها اين مطلب را ضرورى مى كند.(1)

تاریخ انتشار: « 1396/06/28 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 704