جایگاه «صلح» در اسلام

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

جایگاه «صلح» در اسلام

پرسش : «صلح» در دین اسلام از چه جایگاهی برخوردار است؟
پاسخ اجمالی:

از نظر اسلام اصل و اساس بر صلح قرار گرفته، و جنگ بر خلاف اصل و يك استثنا است؛ زيرا جنگ خسارات و ضايعات جبران ناپذيرى دارد، كه آثار آن گاه تا صد سال ادامه دارد. به همين دليل اسلام به شدّت با جنگ مخالف بوده و طرفدار صلح است، و تا زمانى كه جنگ بر ما مسلمانان تحميل نشود پايبند به صلح هستيم، امّا اگر متجاوزى جنگ را بر ما تحميل كند كوتاه نمى آييم و مردانه مى جنگيم.

پاسخ تفصیلی:

از نظر اسلام اصل و اساس بر صلح قرار گرفته، و جنگ بر خلاف اصل و يك استثنا است؛ زيرا جنگ خسارات و ضايعات جبران ناپذيرى دارد، كه آثار آن گاه تا صد سال ادامه دارد. ما صلح را به حالتى تشبيه مى كنيم كه راننده دقيق و منضبطى در حال سلامتى و روى حساب و كتاب رانندگى مى كند و صحيح و سالم به مقصد مى رسد، امّا حالت جنگ همانند يك تصادف شديد است كه دست و پاى راننده شكسته، چشمش پاره شده، دندانهايش ريخته، و بدنش كوفته شده، به گونه اى كه گاه آثار آن چهل تا پنجاه سال همراه او خواهد بود، مخصوصاً در عصر و زمان ما كه ضايعات آن بسيار شديدتر است.
طبق آنچه در تاريخ آمده در تمامى جنگهاى اسلامى زمان پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) كشته ها به هزار نفر نمى رسد، امّا از جنگ جهانى اوّل 10 ميليون كشته و 10 ميليون ناقص العضو به جاى مانده، و سوغات جنگ جهانى دوّم 30 ميليون كشته و 30 ميليون ناقص العضو بوده، و اگر خداى ناكرده جنگ جهانى سوم رخ دهد آمار تلفات از صد ميليون خواهد گذشت! آرى جنگ بلاى عجيبى است، و ضايعات جبران ناپذيرى دارد.
آنها كه مكرّر ملّتها را تهديد به جنگ مى كنند بسيار نادانند. نگاهى به كشورهای جنگ زده بيندازيد، همه چيز به هم ريخته است، نه امنيّت نه آب آشاميدنى به مقدار لازم، نه برق كافى، و هر روز بر آمار كشته ها و مجروحان و ناقص العضو هاى آنان اضافه مى شود. به همين دليل اسلام به شدّت با جنگ مخالف بوده و طرفدار صلح است، و تا زمانى كه جنگ بر ما مسلمانان تحميل نشود پايبند به صلح هستيم، امّا اگر متجاوزى جنگ را بر ما تحميل كند كوتاه نمى آييم و مردانه مى جنگيم.(1)

تاریخ انتشار: « 1396/07/01 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 8192